jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۹۰۵۹۱   ۱۰ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۶:۵۵

نحوه برقراری ارتباط فرزندان با والدین ناتنی و بالعکس از دست دادن مادر یا پدر اصلی کودک و کنار آمدن آنها با جای خالی والدین سخت است. ازدواج مجدد والدین و پذیرش فرد تازه وارد به عنوان جایگزین مادر یا پدر برای کودکان بسیار مشکل است و موجب بروز رفتارهای نا صحیح از آنها خواهد شد. از

title

 نحوه برقراری ارتباط فرزندان با والدین ناتنی و بالعکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک ، از دست دادن مادر یا پدر اصلی کودک و کنار آمدن آنها با جای خالی والدین سخت است. ازدواج مجدد والدین و پذیرش فرد تازه وارد به عنوان جایگزین مادر یا پدر برای کودکان بسیار مشکل است و موجب بروز رفتارهای نا صحیح از آنها خواهد شد.

رفتار با فرزند ناتنی

از طرفی دیگر وقتی والدین ناتنی وارد زندگی جدید می شوند با استفاده از هر روشی استفاده می کنند تا با زندگی جدید سازگار شوند و با فرزندی که با نفرت و دشمنی به آن ها نگاه می کند؛ ارتباط برقرار کنند. نحوه برقراری ارتباط با والدین ناتنی و برقراری ارتباط با فرزند خوانده نیازمند کسب مهارت هایی می باشد.

 

اشتباهات والدین ناتنی در رفتار با فرزند خوانده

اگر به تازگی وارد خانواده ای شده اید و نقش پدر یا مادر ناتنی را دارید، با فرزند خوانده تان به گونه ای رفتار کنید که هم او و هم خودتان احساس راحتی داشته باشید برای این مسئله باید اشتباهاتی که در این مورد رایج است را بدانید و مرتکب آنها نشوید.

به رفتارهای او توجه نمی کنید

کودکان احساس خود را با رفتارشان نشان می دهند. رفتار کودکان نشان می دهد که حالشان خوب نیست. رفتارهائی مانند شب ادراری، گویش کودکانه، دیدن کابوس، مشکلات مربوط به خواب، مشکل داشتن در مدرسه و افت تحصیلی، پرخاشگر شدن و یا بی تفاوتی معمولا نشان دهنده مشکل کودک است پس این رفتارها را جدی بگیرید.

آنها را درک نمی کنید

از دیدگاه آنان به موضوع نگاه کرده و موقعیت آنان را درک کنید.

با آنها صحبت نمی کنید

اگر فرزند ناتنی شما واکنش زیادی نشان نمی دهد با او صحبت کنید و او را تشویق کنید تا پیرامون احساسات خویش یا مسائلی که دارند سخن بگویند. اگر آنها مایل به صحبت نیستند ، بگذارید این کار با سرعتی که خودشان دارند صورت گیرد.

امنیت کودک را تامین نمی نمایید

فرزند ناتنی خود را در تمامی مراحل پشتیبانی نمایید و فضای خانه را امن کنید و سعی کنید نظم هائی را ایجاد کنید تا امنیت همه کودکان را تأمین نماید.

برای او وقت کافی صرف نمیکنید

اگر خودتان بچه دارید و او نیز همراه شما به زندگی جدیدتان وارد شده بین فرزند خود و فرزند ناتنی تا حدالامکان فرق نگذارید و برای هر کودک تک به تک وقت صرف کنید.

به او نمی گویید دوستش دارید

به او بگویید که شما جای والد از دست رفته اش را نگرفته اید و او می تواند شما را به عنوان یک دوست قبول کند، به فرزند ناتنی خود یادآوری کنید که شما آنان را دوست دارید و همیشه حاضرید به آنان کمک کنید.

بیش از حد هدیه می خرید

خرید هدیه زیاد برای ایجاد علاقه در فرزندان سبب فرسایش ارتباط والدین و فرزندان می شود.

از رفتار بد و بی ادبی او به راحتی می گذرید

او را درک کنید و اگر او رفتاری از روی خشم و نفرت نشان داد و بی ادبی نمود ، به راحتی نگذرید زیرا اینگونه رفتار در کودکان ادامه دار می شود.

قاطعانه رفتار نمی کنید

قاطعانه رفتار کنید و نظم و انضباط را در خانه برقرار کنید و از دخالت کودکان در تصمیم گیری ها جلوگیری نمایید.

از برقراری ارتباط همسرتان با فرزندش ناراحت میشوید

همسر شما باید همراه شما باشد اما او در زندگی خود علاوه بر نقش همسری نقش والد را نیز دارد و باید با کودک خود وقت بگذرانند پس حسودی نکنید و ارتباط او و فرزندش را بر هم نزنید.

راهکارهای اشتباه نکردن فرزندان در مورد ارتباط با والدین ناتنی

کنار آمدن با جای خالی والدین اصلی و جایگزین نمودن فرد دیگری به جای یکی از والدین بسیار مشکل است. بعضی از فرزندان ازدواج مجدد والدین را دلیلی بر بی علاقگی پدر و مادر خود می دانند. اگر به تازگی فردی به خانواده تان وارد شده ابتدا هیجانات خود را کنترل کنید تا رفتاری صحیح با او داشته باشید. در ادامه این بخشبه نکاتی اشاره کرده ایم تا بتوانید در کنار والدین ناتنی زندگی آرام تری داشته باشید.

منطقی باشید

خونسردی خود را حفظ کنید و اجازه بدهید منطق جای هیجانات را بگیرد تا به یک تصمیم منطقی برسید.

کینه هایی که نسبت به والد خود دارید ، وارد رابطه خود و والد ناتنی نکنید

اگر احساس بدی نسبت به مادر یا پدر خود دارید و از رفتارهای او ناراحت هستید ، این احساس را نباید وارد رابطه خود و والد ناتنی کنید و به او به عنوان یک فرد جدید و بی ربط به والد بنگرید.

خودتان را آزار ندهید

اگر والد جدید حس خوبی را به شما منتقل می کند ، با او خوب رفتار کنید و فکر نکنید پذیرفتن نامادری در خانه یا قبول محبت از سوی پدرناتنی جدید نوعی خیانت به مادر یا پدر اصلی است بلکه بدانید مادر یا پدر شما که جای خالیش را حس می کنید نیز در پی بازگشت شما به زندگی عادی هستند و آرزوی خوشبختی شما را دارند.

زندگی آرام با والدین ناتنی

داشتن یک خانواده سالم به شما کمک می کند تا در ابعاد دیگر زندگی تان نیز عملکرد مفیدتری داشته باشید. برای اطلاع از ویژگی های یک خانواده سالم کلیک کنید.

احساسات خود را بپذیرید

ناراحتی خود را بپذیرید و سعی کنید ناراحتی خود را بروز بدهید اما افراط نکنید شما نمی توانید یک شبه با حضور عضو جدید کنار بیایید . کنار آمدن با اتفاقی که افتاده می تواند در تسریع بازگشت شما به زندگی کمک شایانی کند.

هیجانات خود را کنترل کنید

شما تنها کسی نیستید که در این دنیا از والد خود جدا شده اید و مجبور به زندگی با والد ناتنی هستید ، پس هیجاناتی مانند نفرت، خشونت و عصبانیت را کنترل کنید .

نامه بنویسید

اگر والدین خود را از دست داده اید و جای خالی مادر یا پدر اصلی شما اذینتتان می کند، برای آنها نامه ای بنویسید و از با والد اصلی خود درد و دل کنید و بین خود و او فاصله ای ایجاد نکنید بلکه رابطه شما باید مستمر باشد و به او بگویید سعی دارید با شرایط خانه خود را وفق دهید.

به خود فرصت بدهید

زمان به شما کمک خواهد کرد با زندگی خود کنار آیید و محبت والد ناتنی خود را احساس کنید و او را به عنوان عضوی از خانه بپذیرید.

محبت های والد ناتنی را پس نزنید

اگر می خواهید شرایط زندگی شما بدتر نشود، هیچ گاه محبت های والد ناتنی خود را پس نزنید و سعی کنید پاسخ درستی به محبت های او دهید و همانگونه که او تلاش می کند تا با شما ارتباط موثر یابد، شما نیز قدمی به او نزدیک شوید.

از بزرگترها کمک بگیرید

از آغوش پدر یا مادر بزرگ ها برای جبران محبت و تخلیه هیجانی استفاده کنید و اگر نصیحتی به شما درباره ارتباط با والد جدید دارند ، استفاده کنید. نگرانی های خود را با آنها در میان بگذارید و درباره والد ناتنی بدگویی نکنید و تصویر او را نزد آنها خراب نکنید.

نادیده بگیرید

زمانی که والدین شما با همسر خود ( والد ناتنی ) ارتباط برقرار می کند و به یکدیگر محبت می کنند، عصبانی نشوید و حس حسادت، چندش، نفرت یا حتی کنجکاوی خود را نادیده بگیرید.

آنها نیز حق دارند به یکدیگر محبت کرده و یکدیگر رابشناسند.

با والد ناتنی صحبت کنید

با والد ناتنی خود صحبت کرده و درباره احساس و هیجانات خود به او بگویید. صحبت کردن شما باید در زمان مناسب و با لحن مناسب انجام شود.

اگر صحبت رو در رو سختتان است، شرایط را برای خودتان ساده تر کنید و از نوشتن نامه استفاده کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر