jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۳۲۱ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۲۱:۳۱

استئوارتریت یكی از شایع‌ترین بیماری‌های پیش‌رونده است و تا جایی كه غضروف ممكن است از بین برود، ادامه خواهد داشت. در تمام مفاصل بدن امكان بروز این بیماری وجود دارد كه از میان آنها مفصل زانو یكی از شایع‌ترین مفاصل درگیر است. آشكارترین علامت این بیماری احساس درد در مفاصل است.

استئوارتریت بیشتر در دوران میانسالی و سالمندی شایع بوده كه در این افراد درد مزمن و ناتوانی ایجاد می‌كند.

شیوع استئوارتریت زانو در ایران حدود ۱۵ تا۲۰ درصد گزارش شده است. این بیماران درد همراه با كاهش دامنه حركت در مفصل زانو دارند. هوای سرد، استرس و فعالیت بیش از حد می‌تواند درد ناشی از بیماری را افزایش دهد.

پیشگیری از پیشرفت آسیب با تشخیص زودهنگام و كم كردن وزن اضافه، فعالیت‌های فیزیكی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و ورزش در آب است‌. همچنین درمان آن شامل درمان‌های غیردارویی‌، دارویی و جراحی است.

براساس توصیه پزشكان بهتر است روش‌های غیردارویی خط اول درمان باشد. در ده سال گذشته روش‌های درمان مكمل غیردارویی مانند طب سوزنی، الكتروتراپی و لیزرتراپی به‌صورت مكمل برای این بیماران به‌كار می‌رود.

لیزرتراپی كم‌توان، استفاده از نور لیزر با شدت پایین است و یك روش درمانی مكمل و غیردارویی و غیرتهاجمی است. با استفاده از تكنیك صحیح لیزرتراپی، درد در بیماران استئوارتریت زانو كاهش می‌یابد.

پس از یك دوره درمان (حدود 10 تا ۱۵ جلسه لیزرتراپی) بیمار نیاز به درمان نگهدارنده یك جلسه در هر ماه به مدت شش ماه دارد. با مدیریت بیماری شامل كم كردن درد مفصل زانو، بهبود عملكرد مفصل زانو و بهبود كیفیت زندگی به این بیماران كمك می‌شود.

لیزر اكوپانكچر از جمله روش‌های لیزرتراپی در درد است و امروزه به‌طور وسیع در جهان برای از بین بردن درد در بیماری‌های عضلانی اسكلتی.

شانه، مچ دست، لگن، زانو و كمر به‌كار می‌رود. تحریك نقاط طب سوزنی سنتی با تابش نور لیزر با شدت پایین، یكی از روش‌های مداخله مكمل و غیر دارویی در استئوارتریت زانو است. برای پاسخ‌دهی مناسب در روش‌های غیردارویی میزان دوز لیزر و تكنیك صحیح لیزرتراپی اهمیت دارد‌.

دکتر آریستا شجاع الدین - لیزرتراپیست / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر