jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۶۲۵۱   ۱۰ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

شهر زیست‌پذیر، شهری است که غیر از خودش و ساکنان فعلی‌اش، برای نسل‌های آینده هم زیست‌پذیر است. هر چقدر یک شهر به جای برنامه‌ریزی برای ماشین‌ها، برای آدم‌های شهر برنامه‌ریزی کند، آن شهر زیست‌پذیرتر می‌شود.

در واقع اگر قرار است معیاری برای زیست‌پذیری یک شهر در نظر بگیریم، باید انسان را در وسط ماجرا بگذاریم و بعد آن را بسنجیم. درست است که یک شهر زیست‌پذیر از لحاظ کارشناسی، یک‌سری شاخص‌هایی مانند دسترسی‌ها و حمل و نقل و... دارد، اما همیشه باید بیشترین حق را به انسان بدهیم.
اصل قضیه این است که اگر در همه طراحی‌ها و پروژه‌های شهری، انسان را مدنظر قرار ندهیم یا فکر نکنیم که انسان‌ها با ویژگی‌های متفاوت و در سنین مختلف و از همه مهم‌تر در شرایط متفاوت، قرار است از این فضا استفاده کنند، آن‌وقت طراحی‌ها و پروژه‌های شهری فقط جنبه زیبایی دارد، البته اگر واقعا زیبا باشد. این که می‌گوییم توجه به شرایط متفاوت یعنی در نظر بگیریم که یک زن یا مرد از کودکی تا سنین پیری در شرایط مختلف مثل ناتوانی، معلولیت، تنگی‌نفس و... قرار است در چنین شهری زندگی کنند. اگر به این مسائل توجه کردیم، آن‌وقت می‌توانیم بگوییم چنین شهری زیست‌پذیر است.
پس برای طراحی شهر و تبدیل آن به یک شهر زیست‌پذیر، باید مصرف‌کننده‌ای به نام انسان را در اولویت قرار داد. موضوع مهم در زیست‌پذیری این است که نباید فکر کرد ه انسان چند صباحی در شهر زندگی می‌کند و تمام، در صورتی که باید همه نسل‌های آینده و از همه‌ مهم‌تر، گروه‌های آسیب‌پذیر را در نظر بگیریم. در واقع شهر زیست‌پذیر، گروه‌های آسیب‌پذیر را درنظر می‌گیرد، به طوری که اگر هرکدام از فاکتورهای زیست‌پذیری شهر جابه‌جا شود، گروهی از انسان‌ها نمی‌توانند از آن فضا استفاده کنند و اینچنین معنا می‌دهد که این شهر برای یک گروه خاص، زیست‌پذیر نیست.
البته حتی که شهرهای بزرگ و موفق جهان نیز از نظر زیست‌پذیری، ویژگی‌های متفاوت و شاخص‌هایی با درجاتی مختلف دارند و این‌طور نیست که بگوییم همه فاکتورهای زیست‌پذیر بودن را شامل می‌شوند. موضوع مهم دیگر این است که برای تبدیل شهر به شهری زیست‌پذیر، فقط از نهادی مانند شهرداری نباید انتظار داشت، بلکه همه سازمان‌ها و ارگان‌ها هرکدام به نحوی در این کار نقش دارند، بعضی‌ها مستقیم و بعضی هم به صورت غیرمستقیم. یک نهاد باید سلامت اجتماعی را تامین کند و دیگری مسائل بهداشتی را به‌عهده دارد، یکی انرژی را تامین می‌کند و یکی زیرساخت‌ها را توسعه می‌دهد. در واقع ماجرا این است که همه این سازمان‌ها و نهادها باید مجموعه‌ای از خدمات را برای زیست انسان‌ها در یک سکونتگاه بزرگ ارائه دهند و هیچ‌کدام توپ مسؤولیت را به زمین دیگری نیندازند.

آذر تشکر/ کارشناس مسائل شهری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تحول در روابط تهران و مسکو

تحول در روابط تهران و مسکو

در شرایط فعلی، روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه، هم از حیث جنبه‌های تجاری و اقتصادی و هم از نظر ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی و امنیتی حائز اهمیت است.

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر