jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۳۸۴۲   ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

جزئیاتی تکان‌دهنده از خریـد و فروش آزادانـه سلاح در فضـای مجـازی

در اسلحه‌خانه مجازی چه می‌گذرد؟

ولنگاری فضای مجازی در عرصه مسائل اخلاقی و امنیتی به حدی رسیده است که لازم است دستگاه های مختلف به ویژه نیروی انتظامی، وزارت ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی و دستگاه قضایی اقدام عاجل و فوری را در دستور کار خود قرار دهند

چشم‌هایش داشت از حدقه درمی‌آمد وقتی زل زده بود به گوشی کت و کلفت تلفن همراه و داشت فیلم تیراندازی‌هایی را که خودش ضبط کرده بود، پخش می‌کرد و توضیح می‌داد اینجا... شهر زادگاهم بگومگو که می‌شود سلاح‌ها بیرون می‌آید و گلوله جای حرف را می‌گیرد. می‌گوید در همه... تفنگ را مثل نقل و نبات می‌فروشند و سر چیزهای الکی مثلا دعوای بچه‌ها یا برای رو کم کنی هم که شده گلوله شلیک می‌کنند و بعد دوباره با چشم‌های بیرون‌زده از ترس و حرص زل می‌زند به صفحه گوشی و در تاریکی شب گلوله‌های سرخ در آسمان می‌رقصند و صدای بی‌وقفه بنگ بنگ می‌پیچد در فضا. او وصلمان می‌کند به دوستش که راوی ماجرای یک اسلحه‌کشی است، ماجرای یک کلت که روی باجناقش آتش گشود و سر یک بلوک‌چینی ساده درکوچه‌ای بن‌بست از ناف تا گردنش آماج گلوله‌ها شد و البته بدجور شانس آورد که نمرد. کلاشینکف، کلت، سیمینوف، ... مردم که گزارشش را به پلیس می‌دهند این مرد می‌گوید صاحبان تفنگ‌ها در نخلستان‌ها و باغ‌ها مخفی‌شان می‌کنند و آن وقت مردم می‌مانند و وحشت و سلاح‌هایی که مرد نمی‌داند از کجا می‌آیند. یاد طلبه شهید همدانی می‌افتیم، با رد خونی که از سرش جاری بود و از زیرعبای قهوه‌ای رنگش بیرون می‌خزید و یاد آن قاتل، اسلحه جنگی‌اش، همه فیگورهایش با تفنگ و دو سلاحی که روی شکمش خالکوبی شده بود.

داشتن تفنگ جنگی در ایران ممنوع است، جرم است اصلا، به کسی هم مجوز داشتنش را نمی‌دهند ولی خرید و فروش سلاح به‌راحتی سرکشیدن یک لیوان آب اتفاق می‌افتد و خریداران و فروشنده‌ها به سهل‌ترین شکل ممکن به هم وصل می‌شوند، خرجش هم چند کلیک است و وقتی که می‌برد به اندازه همت اینترنت است برای باز کردن صفحه‌ها.
بفرمایید سلاح جنگی
ترس معنی ندارد، همه چیز روست، آنقدر علنی است که فروشنده‌ها آدرس خانه‌شان را هم می‌دهند، با پلاک حتی و رنگ در ورودی خانه. اگر سلاحی خواسته باشی و اینها نداشته باشند فضا طوری است که قول جورکردنش را می‌دهند و بعد لیستی بلندبالا برایت می‌فرستند که پر از قیمت است. اگر اعتماد کنی و آدرس خانه‌ات را بدهی، سلاح‌ها نیز می‌آید در خانه، حتی از راه‌های دور و بسیار دور. فروشندگانِ مجازی سلاح‌های خفن جنگی، ارسال‌هایشان تضمینی است و قول امنیت کامل می‌دهند، پول این قول را هم می‌گیرند که برای یک سلاح کمری به ما گفتند 700‌هزار تومان می‌شود.
تفنگ‌ها البته هرچه گران‌تر می‌شود و شدت کشندگی‌شان بیشتر، کمی احتیاط چاشنی کار می‌شود و باید با فروشنده جایی که او می‌گوید قرار گذاشت و بعد با ماشین او رفت سراغ آدرسی نامعلوم و تبادل پول و سلاح را انجام داد. مکان قرار بیشتر در غرب کشور است و بیشتر سلاح‌ها ساخت ترکیه و آمریکا که از عراق و سوریه می‌آید. اسلحه‌ هم لهستانی و بلژیکی و روسی و چینی هم هست ولی آن دو تای اولی، هم در دسترس‌تر است و هم پرطرفدارتر.
در کنار این فروشنده‌ها که رو بازی می‌کنند عده‌ای نیز زیر زیرکی در کار سلاحند. اینها را می‌شود در کامنت‌های هر پیج پیدا کرد، اغلب مردان جوانی را که همه جور اسلحه در بساط دارند و فقط از خریدار قول می‌گیرند که سفارشش سرِکاری نباشد! عده‌ای هم به ظاهر کانال‌های آموزشی اسلحه‌شناسی راه انداخته‌اند ولی در خلال آموزش‌ها،‌ چه دارند و چه ندارند را می‌گنجانند و قیمت فعلی بازار را نیز می‌نویسند؛ سلاح‌های کمری برتا، پیتون، والتر، حتی هفت‌تیرهایی که به سفارش شهربانی شاهنشاهی ساخته شده، ام‌یک‌ها حتی شاه‌کش‌ها.
شاید بتوان گفت به قدر اسلحه‌خانه یک لشکر در فضای مجازی اسلحه موجود است. عکس‌هایی که صاحبان این تفنگ‌ها منتشر می‌کنند بیشتر اسلحه را درگوشه‌ای از یک اتاق نشان می‌دهد که معلوم است یک خانه ایرانی است. قیمت‌های نه چندان بالای اسلحه‌ جنگی نیز واهمه دیگری است از این که بیشتر آدم‌ها اگر بخواهند و اراده کنند، می‌توانند سلاحی شخصی داشته باشند و آن‌وقت به تلنگری ماشه را بچکانند و مرتکب جنایتی شوند.
اسلحه ارزان‌تر از خیلی چیزها
کلت برتای 15 تیر می‌شود یک میلیون و 900 هزار تومان، کلت نورینکو که ساخت چینی‌هاست با خشاب اضافه می‌شود دومیلیون و 200 هزار، شاه‌کش کوین را می‌دهند یک میلیون و900 هزار تومان،‌ تاروسِ برزیلی را سه میلیون و500 هزار،‌ چی‌زد ساخت چک می‌شود یک میلیون و800 هزار، ‌کانیک ترک را می‌دهند دو میلیون و 200 هزار و تپانچه جیبی لایف‌کارت آمریکایی را که غلاف می‌شود و می‌شود شبیه یک قوطی فلزی می‌فروشند دو و نیم میلیون تومان.
اسلحه‌ جنگی از خیلی چیزها در این کشور ارزان‌تر است، حتی آدم‌های دست به دهانی که البته شرارت چاشنی وجودشان است، می‌توانند از اینها بخرند و با آنها قلدری کنند. همه این سلاح‌ها می‌شود آلات قتاله بالقوه که در پستوی بعضی از خانه‌ها نهان است تا به وقتش، وقتی که قرار است خونی ریخته شود یا زهره چشمی گرفته شود.
این درحالی است که مجازات حمل، نگهداری و خرید و فروش سلاح گرم در قانون روشن است؛ قانون حمل سلاح. طبق این قانون، داشتن سلاح گرم سبک و غیرخودکار حداقل شش ماه حبس و دو میلیون تومان جریمه نقدی دارد که می‌تواند به دو سال حبس و هشت میلیون تومان جریمه نیز برسد. برای سلاح گرم نیمه‌سنگین و سنگین هم پنج تا ده سال حبس در نظر گرفته شده که البته در مقایسه با خشونت و آسیبی که این سلاح‌ها می‌توانند به بار بیاورند واقعا کم است.
بازار فروش سلاح‌های جنگی غیرمجاز در کشورمان آنچنان بی سامان است که بازارهای حاشیه‌ای آن نیز رونق دارد، مثل کار و بار جاعلان که وقتی ردشان را گرفتیم، گفتند در ازای 500 هزار تومان مجوز حمل سلاح می‌سازند!
بازارحکاکی روی اسلحه نیز بازار داغی است و گرچه حکاکان مدعی انجام کار هنری‌اند ولی آنها هم به نوعی شریک جرم دارندگان سلاح‌های غیرمجازند چون وقتی قرار‌است روی بدنه این سلاح‌ها نقشی بیندازند قیمت را تا دو یا سه برابر از سلاح‌های قانونی بالاتر می‌گویند.
اما این که این همه آزادی از کجا می‌آید و این همه آسودگی خیال در میان مجرمان ازکجا نشات می‌گیرد و این همه ولنگاری در فضای مجازی ریشه‌اش کجاست و مسئولیت دستگاه هایی مثل وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی چیست؟ پرسش ماست.

پوسته‌ای برای کلاهبرداری

رئیس‌پلیس فتای تهران می‌گوید: فضای مجازی تحت کنترل بوده و خرید و فروش اسلحه در این فضا ممنوع است و اگرصفحه یا اکانتی با این مضمون دیده شود با آن برخورد می‌شود و شخص مجرم به پلیس امنیت می‌رود. سرهنگ تورج کاظمی دیروز اینها را در پاسخ به سوالات و ابهامات ما گفت و برای این‌که خیال همگان را راحت کند توضیح داد که چنین پرونده‌هایی از لحظه‌ای که تشکیل شود تا زمانی که مجرم پای میز محاکمه و تعیین تکلیف برود دو تا سه روز به نتیجه می‌رسد؛ منظورش این است که برخوردها قاطعانه است. او البته تکمله‌ای می‌زند و می‌گوید که بیشتر فروشنده‌های مجازی اسلحه کلاهبردارند و فقط عکس نشان مشتری می‌دهند بدون این‌که اسلحه‌ای در کار باشد، همچنان که تا به حال کلاهبرداران زیادی که هم فیک بوده‌ و هم اشخاص حقیقی، شناسایی و دستگیر شده‌اند.
گرچه مشخص نیست چند درصد از این فروشندگان، متقلب و کلاهبردارند و چند درصدشان اسلحه‌فروشانی واقعی و خطرناک،‌ اما اگر بپذیریم که غلبه با کلاهبرداران است بازهم باید پرسید که چرا کلاهبردارانی که زیر پوشش اسلحه کار می‌کنند، این همه درفضای مجازی آزادند. راستی با آن همه عکس اسلحه که معلوم است در کنجی از خانه‌های ایرانی، کنار پشتی‌های لاکی و روی فرش‌های ماشینی گرفته شده چه کار کنیم یا با حرف‌های مرد وحشتزده‌ای که ابتدای این گزارش از چشم‌های از حدقه درآمده و خاطراتش گفتیم.

فروشندگان اسلحه در فضای مجازی فهرست هم در اختیار مشتریانشان می‌گذارند!

1

کلت شاه‏کش

از یک میلیون و 500 هزار تا سه میلیون تومان

2

کلت گلاک

چهار میلیون تومان

3

کلت تاروس

سه میلیون و 500 هزار تومان

4

کلت آمریکایی پانزده تیر

هشت میلیون تومان

5

کلت ماکاروف

پنج میلیون و 500 هزار تومان

6

کلت برتا

22تا 25 میلیون تومان

7

هفتتیر روسی

شش میلیون تومان

8

کلت زعاف، ساخت ایران

چهار میلیون و 500 هزار تومان

9

تپانچه وکتور خشابی

چهار میلیون تومان

10

کلت لاما

15 میلیون تومان

11

کلت یواس پی

25 میلیون تومان

12

فشنگ 60 تایی کلت برتا

50 هزار تومان

13

مجوز (جعلی)

500 هزار تومان

14

هزینه ارسال اسلحه به پایتخت

500 تا 700 هزار تومان

مریم خباز / لیلا شوقی

جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر تهران به پایان دوره ای دیگر از فعالیت خود نزدیک می‌شود. ارزیابی فعالیت های شورای شهر در زمینه مدیریت بحران برای جمع بندی این دوره و همچنین دستیابی به چشم اندازی روشن برای دوره بعدی شورا، مهم و حیاتی است.

نامزدها برنامه‌محور باشند

نامزدها برنامه‌محور باشند

مردم ایران برای حضوری حماسی در انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 کار بزرگی در پیش دارند و انتظار می‌رود این ملتی که همواره حماسه‌آفرین و تاریخ‌ساز بودند، از این امتحان بزرگ سربلند و پیروز بیرون بیایند.

موج‌های کرونا ادامه دارد

موج‌های کرونا ادامه دارد

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر