فرهنگ - عمومی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

عمومی
ببینید | گنج پنهان گلستان

ببینید | گنج پنهان گلستان

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷

مرمت تالار برلیان واقع در کاخ گلستان تهران، سبب خیر شد تا کاشی‌های هفت‌رنگ کف این عمارت تاریخی در دل کاخ جهانی گلستان کشف شوند.

ویترینی به نام ایران

ویترینی به نام ایران

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۶

روزگاری فرهیختگی آدم‌ها به میزان کتاب‌هایی دانسته می‌شد که خوانده. البته این ذهنیت غالب مبنی بر این‌که هر‌قدر افراد کتاب بیشتری خوانده‌اند به همان میزان فرهیخته‌ترند، نه که نادرست باشد اما حالا و در این روزگار میزان فرهیختگی آدم‌ها را به سفرهایی معطوف می‌دارند که رفته است.

عکس | کشف مهم در غرب ایران

عکس | کشف مهم در غرب ایران

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹

باستان­‌شناسان در کاوش­ اضطراری اخیر تپه تیلینۀ کرمانشاه به آثار بااهمیتی از دورۀ آغاز عیلامی دست یافتند که در نوع خود در غرب ایران بی‌مانند است.

رهبری مقاومت در آینه تاریخ

نگاهی به بیانات رهبری در جمع طلایه‌داران و پیشکسوتان دفاع‌مقدس

رهبری مقاومت در آینه تاریخ

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۶

مایلم پیش از تدبر در سخنرانی اخیر امام خامنه‌ای دامت برکاته، به مناسبت گرامیداشت دفاع‌مقدس در جمع طلایه‌داران و پیشکسوتان دفاع‌مقدس و فعالان حوزه‌های مختلف تبیین و روایتگری جنگ تحمیلی؛ نکته‌ای برای اندیشیدن درخصوص سخنرانی‌های دو ولی‌فقیه جمهوری اسلامی امام خمینی که رحمت خدا بر او باد، و جانشین عزتمندشان گوشزد کنم.

بهرام افتخار بنی‌ هاشمی درگذشت

بهرام افتخار بنی‌ هاشمی درگذشت

۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۲

بهرام افتخار بنی‌هاشمی ، روزنامه‌نگار و مترجم پیشکسوت روزنامه جام جم و سایت جام جم آنلاین ، پس از طی یک دوره بیماری و مبارزه با سرطان درگذشت.

استرداد میراث

استرداد میراث

۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۶

نزدیک به یک قرن پیش (۸۴سال) الواح هخامنشی ایران به دانشگاه شیکاگو آمریکا امانت داده شد اما بازپس‌گیری این میراث عمری به اندازه یک قرن داشته است.

فرهنگ مقاومت روی بوم

در گفت‌وگوی «جام‌جم» با رضا بدرالسماء بررسی شد

فرهنگ مقاومت روی بوم

۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹

رضا بدرالسماء سال۱۳۲۸ در اصفهان متولد شد. خانواده او در زمینه صنایع‌دستی کار می‌کردند و این باعث شد تا از همان کودکی به هنر گرایش پیدا کند. نقاشی دغدغه او بود و به‌تدریج به نگارگری علاقه‌مند شد. بدرالسماء بیش از نیم قرن است که در زمینه هنر نگارگری و به‌ویژه هنری که برخاسته از عقاید مذهبی و عشق و ارادت به ائمه اطهار است، فعالیت دارد. در نتیجه، این تلاش او در سال۱۳۸۷موفق به دریافت نشان درجه یک هنری معادل دکترا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

کاهش اقبال گردشگران چینی برای سفر به آمریکا 

کاهش اقبال گردشگران چینی برای سفر به آمریکا 

۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۳

سایه کرونا به تدریج در حال محو شدن است و تعداد مسافران بین المللی افزایش یافته است، اما تعداد گردشگران چینی که از آمریکا بازدید می کنند کمتر از انتظار آمریکا است.  

نیازمندی ها