جشن نوروز در خطر است

گفت‌وگوی «جام‌جم» با کارگردان تهیه‌کننده و بازیگران فیلم«نوروز»

جشن نوروز در خطر است

۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴

اگر نقبی به گذشته بزنیم، می‌بینیم فیلمی که به‌طور مستقیم به آیین باستانی نوروز بپردازد، نداریم و اکثر فیلم‌ها در میانه بیان قصه اصلی، گریزی هم به نوروز زده‌اند. فیلم «نوروز‌» که این روزها در حال اکران است، اولین فیلم در تاریخ سینمای ایران است که با فرم و ساختار جادویی درباره نوروز، آیین و رسوم، افسانه‌ها و اساطیر نوروزی صحبت می‌کند.

سال رونق فراگير فرهنگ و هنر

در گفت وگوی «جام‌جم» با‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد

سال رونق فراگير فرهنگ و هنر

۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵

پیشاپیش حلول سال نو را خدمت اهالی فرهنگ، هنر و رسانه تبریک عرض می‌کنم. خداوند کمک کرد و ما امسال، سالی پررونق را در عرصه هنر و فرهنگ تجربه کردیم. اگر چند ماه پیش این عدد و رقم‌های شاخص وضعیت فرهنگ و هنر را می‌گفتیم و پیش‌بینی‌اش می‌کردیم، بعضا ممکن بود عده‌ای با اظهار تعجب نسبت به آنها قضاوت کنند.

وزیر فرهنگ:‌ با وجود تفاوت سلیقه، اصحاب رسانه در انتخابات دست به دست هم دادند

در دیدار رئیس‌جمهور با مدیران مسئول رسانه‌ها؛

وزیر فرهنگ:‌ با وجود تفاوت سلیقه، اصحاب رسانه در انتخابات دست به دست هم دادند

۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۹

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با وجود اختلاف سلیقه‌هایی که طبیعی هم هست، در اصل انتخابات همه رسانه‌های ما متفق بودند زیرا برای منافع ملی همه دست به دست هم باید بدهند.

فرصتی فراروی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

بهار طبیعت و عبادت‌‌؛ پیوند فرهنگی اقوام ایرانی

فرصتی فراروی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۷

۱- زمان حاضررا می‌توان دوره ‌گذار از حیات قومی به حیات شهری دانست. امروزه شهرها و کلانشهرها دارای جمعیت متفاوتی از اقوام مختلف هستند. گردهم آوردن افرادی از اقوام گوناگون از چهار گوشه ایران وهمزیستی وهمکاری ایشان بایکدیگر درفضایی واحد به‌عنوان نمونه‌ای ازکشور ایران گامی مهم درراه احیای ویژگی‌های قومی و فرهنگی است.

زندگی به سبک رمضان

«جام‌جم» اشاعه فرهنگ ماه مبارک در ساختارهای فردی و اجتماعی را بررسی می‌کند

زندگی به سبک رمضان

۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۲

ماه و تقسیم زمان به ایام، در فرهنگ اسلام معنادار است. ایام‌ا...، از خلقتی عجیب ‌دارای ظاهر و باطن پردهبر می‌دارد، موجودی که ظاهرش وجه نمادینی برای معرفی باطن اوست.ماه مبارک رمضان، ضیافت خداست و بر عکس مهمانی‌های دنیوی ماه روزه، گرسنگی و تشنگی است. این گرسنگی و تشنگی و اعمال دیگر ماه مبارک، یک سلوک در دنیا و زیستن سعادتمندانه دنیوی برای مشق و تربیت و عبودیت با هدف زندگی ابدی و سعادت فرادنیوی است.

ملی شدن صنعت نفت

روایت تاریخ از کارنامه روحانیت

ملی شدن صنعت نفت

۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸

تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت در ۲۹ اسفند ماه ۱۳۲۹ یکی از نقاط عطف تاریخ مبارزات ملت ایران برای کسب حق خود و بریدن دست بیگانگان از منابع و سرمایه‌هایش به شمار می‌آید.

رمضان؛ جشنی به وسعت دنیا

در گفت‌وگوی «جام‌جم» با استاد حوزه و مبلغ بین‌الملل بررسی شد

رمضان؛ جشنی به وسعت دنیا

۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۸

حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی، دارای دکترای شیعه‌شناسی و مطالعات اسلامی، در کنار تدریس در حوزه و دانشگاه به تالیف کتب و مقالات بسیاری پرداخته که برخی از آنها رتبه‌های اول کشوری را برای او داشته‌اند. وی صاحب تالیفاتی چون «مصلحت در فقه، مبانی، رهیافت‌ها و راهکارها»، «مسجد مجازی؛ رهیافت‌ها و راهکارها»، «بگذار زندگی کنم! بررسی سبک زندگی اسلامی» و... است.

درختان ایستاده می‌میرند

جنگ زیتون نماد مقاومت فلسطین

درختان ایستاده می‌میرند

۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۹

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای پس از کاشت نهال در روز درختکاری فرمودند: «این‌که امسال ما سه درخت غرس کردیم، برخلاف بعضی سال‌های قبل که دو درخت غرس می‌کردیم، امسال تعداد درخت‌هایی را که غرس شده افزایش دادیم، به معنای اهتمام بیشتر به درختکاری. ‌یکی از این سه درخت هم درخت زیتون است‌؛ این به معنای اظهار همبستگی و همدلی با مردم فلسطین است ــ که مرکز زیتون آنجا است ــ و می‌خواهیم به این مردم مظلوم و عزیز و بسیار مقاوم، از دور سلام بدهیم و بگوییم ما همه جور به یاد شما هستیم؛ از‌جمله این‌که درخت زیتون را به یاد شما غرس می‌کنیم.» ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

پرواز درنا‌های سیزدهم

جشنواره پویانمایی تهران به ایستگاه پایانی رسید

پرواز درنا‌های سیزدهم

۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۴

مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران شامگاه جمعه ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ در سالن شهید بهنام محمدی مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. 

تاریخ میناکاری به بلندای تمدن ایرانی

در سالی که هنر میناکاری به نام ایران ثبت شد

تاریخ میناکاری به بلندای تمدن ایرانی

۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲

فرهنگ، کلیت درهم‌تنیده‌ای ازدانش،هنر، اخلاقیات، آداب‌ و ‌رسوم است و نشان می‌دهد که چگونه باورها و اساطیر مردم طی سال‌ها و قرن‌ها دوام یافته و تا‌به‌امروز زنده مانده‌اند. اشتیاق و آگاهی انسان به فرهنگ و هنر، ریشه نمایان و مشهودی در ماقبل تاریخ دارد و هنر طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های انسانی را دربر می‌گیرد.

قبلی۴بعدی