هلال عید در ابروی یار باید دید

فطر در نگاه و بیان شاعران پارسی‌گوی

هلال عید در ابروی یار باید دید

۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۱

عیدفطر یکی ازمهم‌ترین و بزرگ‌ترین اعیاد مسلمانان است ودرطول قرن‌ها،بسیاری از سنت‌ها،آیین‌ها و آداب پیرامون این عید بزرگ که همچون عیدقربان،عیدی برای بندگان مخلص خداوند است به وجود آمده. این عید، سنت‌ها و مراسم آن همچون دیگر آیین‌های مورد توجه مردم و دیگرحوزه‌های زیست فرهنگی ایرانیان ازهمان نخستین دوران شکل‌گیری شعرفارسی درادبیات مکتوب وسروده‌های سرایندگان بزرگ زبان‌فارسی وارد شده‌است.

چگونه روشنفکری ما به اسرائیل ختم شد؟

نگاهی به جریانات فکری ایران در واکنش به موضوع آزادی‌خواهی غزه و فلسطین

چگونه روشنفکری ما به اسرائیل ختم شد؟

۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۱

قضیه غزه و نتیجه دفاع ۴۵ ساله جمهوری اسلامی از آزادی فلسطین و پدیدار نمادین روز قدس که به آینه جهانی شدن دفاع از مظلومیت فلسطین و انزجار جهانی از اسرائیل ختم شد یک حقیقت شگفتی‌آور و باور‌نکردنی را در حاشیه مسأله شکوهمند پیروزی حق و افشای باطل ظاهر می‌سازد و آن ضمنا ظاهرشدن ماهیت پوچ شبه‌روشنفکری مدرن و پیرامونی و مصرفی ایرانی است.

رویاى فیروزه‌اى

رویاى فیروزه‌اى

۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۲

شناساندن کتیبه فارسی برج مقبره مومنه خاتون در شهر نخجوان به مخاطبان صفحه زیر آسمان وطن، لذتی دو چندان دارد. این برج مقبره بسیار زیبا و شگفت‌انگیز که به نام‌ مقبره مومنه خاتون شناخته می‌شود به‌عنوان مروارید درخشان معماری اسلامی و شاهکار آثار سنتی در جمهوری آذربایجان کنونی نامیده می‌شود و آن را نماد جمهوری خودمختار نخجوان در نظر می‌گیرند.

‌نسل‌کشی را متوقف کنید

واکنش مشترک شخصیت‌های ادبی جهان درباره جنگ در غزه

‌نسل‌کشی را متوقف کنید

۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۶

با شروع «طوفان الاقصی» و در ادامه، تجاوز مستمر رژیم‌صهیونیستی به باریکه غزه که براساس آخرین آمار بیش از ۳۲هزار شهید و ۷۵هزار زخمی به‌دنبال داشته، رسانه‌های جهان صحنه‌های بی‌سابقه‌ای از واکنش‌های مردمی در سراسر جهان را به ثبت رساندند.

هویت ایرانی؛ همراهی جهانی

هویت ایرانی؛ همراهی جهانی

۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۳

ایرانی با هر بشر دیگری توفیر دارد؛ همین که به خویشتن خویش واقف شود و خودش را که بازیابد، فلک را سقف می‌شکافد و طرحی نو درمی‌اندازد. ایرانی، آنی نیست که به قول سپهری: مقلوب شرایط دیگران یا شرایط محیطی شود. ایرانی چنان که حافظ فرمود: آن نیست که از چرخ روزگار زبونی کشد، بلکه چرخ و هر چرخه‌ای را بر هم می‌زند و شرایط خودش را به خواست متعالی خویش پیش می‌برد.

برگزاری همایش بین المللی طوفان الاقصی؛ بیداری وجدان بشری در کوالالامپور 

برگزاری همایش بین المللی طوفان الاقصی؛ بیداری وجدان بشری در کوالالامپور 

۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۳

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی، گفت: اجلاس بین المللی طوفان الاقصی با حضور ده‌ها سازمان مردم نهاد، علماء، اندیشمندان، نماینده ویژه کشورمان و چند کشور آسیائی در کوالالامپور برگزار شد. 

صدای پای مقاومت در بازی‌های رایانه‌ای

به مناسبت فرا رسیدن روز قدس تلاش بازی‌سازان برای ترویج فرهنگ مقاومت را بررسی کرده‌ایم

صدای پای مقاومت در بازی‌های رایانه‌ای

۱۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۸

واقعه کربلا انقلابی که حلقه وصل آزادگان جهان در طول ۱۳۸۴ سال گذشته‌ بوده و جلوه‌های آن را به‌خوبی می‌توان از قیام توابین و مختار تا حماسه‌آفرینی‌های هشت سال دفاع مقدس، پیروزی جنگ ۳۳ روزه لبنان، حماسه‌آفرینی مدافعان حرم در سوریه، عراق و... به‌خوبی رصد کرد. اتفاقی که بی‌شک نقش محوری رسانه‌ها در آن از مرثیه‌خوانی،مقتل‌خوانی،روضه،خطبه،نقالی،تعزیه،دسته‌های عزاداری و...مشهود است که اگر رسانه‌ها نبودند شاید آن‌گونه که بایداین واقعه بزرگ درمیان آزادگان جهان شناخته نمی‌شد.

هویت اسلامی رمضان

وجوه مشترک عبادی و فرهنگی ماه خدا

هویت اسلامی رمضان

۱۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۴

ادراک وجوه گوناگون ماه رمضان‌المبارک و هستی منشوری آن بسیار ارزشمند است. این رویداد الهی، سیمای تربیت دنیایی دارد که پیوند دارد با سیمای آخرتی آن، یک وجه تربیت مادی دارد که رابطه دارد با هستی معنوی آن که سلوک عبد است و عبودیت است و تقرب به معبود و هدف هستی معنوی آدم است، یک آیین و سنت همگانی و ظاهری است که وجه نمادین است برای معنای درونی و باطنی‌اش و سلوکی که از عامی تا عارف و اولیای خاص معبود را تربیت می‌کند برای لقاءا....

دومین همایش وحدت در سایه قدس برگزار می شود

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه:

دومین همایش وحدت در سایه قدس برگزار می شود

۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۴

در آستانه روز جهانی قدس و همزمان با مقاومت مردم مظلوم فلسطین در مقابل رژیم صهیونیستی، دومین همایش بزرگ «وحدت در سایه قدس» در آنکارا پایتخت ترکیه برگزار می‌شود.

ببینید | حمایت‌های چراغ خاموش از بازی سازان ایرانی

ببینید | حمایت‌های چراغ خاموش از بازی سازان ایرانی

۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۹

با توجه به عمر کوتاه صنعت بازی سازی در ایران و تجربه کمی که تولیدکنندگان ایرانی در مقایسه با بازی سازان برتر آمریکا و اروپا و ژاپن دارند، سطح تولیدات ایرانی به ویژه در بازی‌های موبایلی، قابل عرضه در بازارهای معتبر و بزرگ است.

قبلی۲بعدی