از پیروزی‌های بزرگ تا محافظه‌کاری‌های بی‌دلیل

فرهنگ در سالی که گذشت(بخش اول)

از پیروزی‌های بزرگ تا محافظه‌کاری‌های بی‌دلیل

۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۵

خوب است که در پایان سال همچون محاسبه و مشارطه و مراقبه‌ای که اهل سلوک قرآنی هر شب پیشه می‌کنند در همه قلمروها از جمله عرصه فعالیت‌مان-فرهنگ- دست به واکاوی اوضاع فرهنگی در مقیاس اجتماعی بزنیم و ببینیم در چه وضعی هستیم و چه مراقباتی لازم است پیش گیریم.

چون غرض آمد، هنر پوشیده شد

نگاهی به یک نمودار ناشیانه برای مقایسه برآورد میزان مشارکت در انتخابات

چون غرض آمد، هنر پوشیده شد

۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۱

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار شد و بررسی‌ها نشان داد که بین آنچه‌ از سوی مراکز افکارسنجی علمی و معتبر پیش‌بینی می‌شد با آنچه‌ در واقعیت رخ داد، انطباق معنادار و حداکثری وجود دارد.

قدرت ما از زلزله هرات بیشتر بود

گفت‌وگو با موسی اکبری،درخصوص تشکیل کمپین«سرزمین من»وساخت و مرمت۵۰خانه در منطقه زنده جان

قدرت ما از زلزله هرات بیشتر بود

۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۰

پیوند دوملت ایران و افغانستان به تعبیری نوعی«خون شریکی» است که در مقاطع مهم تاریخی ماهیت خودش را نشان داده است. هر گاه برای دو کشور مصیبت و خسارتی پدیدآمده است، مردمان هم‌سرنوشت و همدلش که جدای از همه مشکلات و سختی‌هایی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، به کمک هم شتافته‌اند.

رقص خاک و فیروزه

رقص خاک و فیروزه

۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۱

یکی ازمناطقی که در اطراف مرزهای سیاسی ایران کنونی به لحاظ هویت تاریخی و فرهنگی کمتر شناخته شده جمهوری آذربایجان است. این ناآگاهی نسبت به تاریخ تمدن پیرامون حجاب بزرگی روی فهم ما از جایگاه‌مان در جهان امروز را صورت می‌دهد.یکی ازمناطقی که در اطراف مرزهای سیاسی ایران کنونی به لحاظ هویت تاریخی و فرهنگی کمتر شناخته شده جمهوری آذربایجان است. این ناآگاهی نسبت به تاریخ تمدن پیرامون حجاب بزرگی روی فهم ما از جایگاه‌مان در جهان امروز را صورت می‌دهد.

سیاست ما عین دیانت ماست

روایت تاریخ از کارنامه روحانیت(بخش بیست‌وهشتم)

سیاست ما عین دیانت ماست

۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۷

سید حسن مدرس در تمام طول دوران حاکمیت رضاخانی در مجلس شورا و دیگر محافل تا آنجا که می‌توانست به افشاگری و مخالفت با سیاست‌های انگلیسی رضاخان پرداخت و در این راه مورد هجمه و فشارهای متعددی از سوی جناح‌های مختلف حکومتی و حتی مطبوعات به اصطلاح روشنفکری که در آن زمان دیکتاتوری به اصطلاح منور را تنها راه برای ایران می‌دانستند، قرار گرفت و کار به آنجا رسید که از سوی مزدوران همین جناح‌های وابسته  ترور شد ولی به خواست خدا، علی‌رغم اصابت گلوله‌های متعدد به دست و کتفش، نجات یافته و زنده ماند.

برای درختکاری ایران ترکه خیس کرده‌اند!

هشدار رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری:

برای درختکاری ایران ترکه خیس کرده‌اند!

۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۰

شورای اکران؛ فرصت‌سوزی به جای مدل‌سازی

فسیل در اولین روز عرضه مجازی هم رکورد ۷ میلیارد تومانی زد

شورای اکران؛ فرصت‌سوزی به جای مدل‌سازی

۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۷

در روزهای پایانی سالی قرار داریم که پس از دو دهه، سینما توانست چرخه اقتصادی خوبی را تجربه کند. چرخه معیوب اکران و به‌تبع آن تولید در سینمای ایران دچار مشکلاتی بود که امسال به‌واسطه شرایط خاصی که در کشور وجود داشت، وضعیت اکران به گونه‌ای رقم خورد که به نفع تولیدکننده، توزیع‌کننده و نمایش‌دهنده باشد.

قلمفرسایی هوش مصنوعی در دنیای نویسندگی

فناوری‌های جدید تهدید است یا فرصت؟

قلمفرسایی هوش مصنوعی در دنیای نویسندگی

۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۸

امروزه هوش مصنوعی چنان به یکی از ابزارهای کارآمد و فراگیر شده که استفاده از آن جزئی اجتناب‌ناپذیر از زندگی همه ما شده است. این عرصه عرصه‌ای پویا و رو به رشد است و درزمینه‌های مختلفی عرض‌اندام می‌کند که حوزه نویسندگی یکی از آنهاست.

دژ حقوق ملت

دژ حقوق ملت

۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۱

انتخابات پایان یافت و نتایج اعلام شد. اکنون ملت ایران، مدافعان انقلاب اسلامی، کسانی که پای جمهوری اسلامی ایستادند، بار، باری گران را به سرمنزل رساندند و نهاد مهم مقننه را برای چهار سال مجددا به راه انداختند و برعکس معاندان، براندازان برده‌ شیاطین وحشی و سلطه‌گر، دشمنان اسلام و حق و پاکی و خصم مردم و دشمن کوشندگان راه پیشرفت ایران و کل فاسدان کینه‌ورز به استقلال و آزادی مردم از قید بردگی قدرت‌های ظالم، خشمگین هستند.

آینده پر امید با جوانان جست‌وجوگر

گفت‌وگوی «جام‌جم» با محمدمهدی انوشفر، هنرمند سفالگر

آینده پر امید با جوانان جست‌وجوگر

۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۳

محمدمهدی انوشفر را باید ازیگانگی کوشش‌ها وبی‌همتایی دستاوردهایش شناخت.او بخش مهمی ازمیراث بسیار کهن این آب وخاک راچونان کیمیاگران سخت‌کوش و فروتن و گمنام از نو زنده کرد و آفرینشگرانه به کیمیاگری تحسین‌برانگیز ایرانیان، بهایی سترگ و سرافرازی معاصرانه هدیه داد. کیمیاگری نیاکان ما همین است که از خاک بی‌قدر و پاخورده با یاری دانش و اندیشه،چه لعاب‌ها وکاشی‌های بس هنری پدیدآورده وبه سربلندی‌مان افزوده‌اند.

قبلی۵بعدی