jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۲۲۳۰۸ ۱۱ مرداد ۱۳۹۴  |  ۱۲:۰۵

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تشریح دلایل صدور قبوض نجومی برق تابستانی با ارقام بالای ۲ میلیون ریال نسبت به افزایش بار مالی قبوض با استفاده از کولرهای گازی در برخی کلانشهرها هشدار داد.

جزییات صدور قبوض ۲ میلیون ریالی برق

احمدرضا توکلی با بیان اینکه متوسط مصرف برق و انرژی کولرهای گازی و یا اسپیلت‌ها ۴ برابر میزان مصرف کولرهای آبی است، گفت: به تمامی مشترکان در شهرهایی همچون تهران، اصفهان، شیراز و مشهد که دارای آب و هوای گرم خشک هستند، توصیه می شود که از کولرهای گازی استفاده نکنند.

مجری طرح‌‌های بهینه‌‌سازی مصرف انرژی در سازمان بهره‌وری انرژی با اعلام اینکه استفاده از کولرهای گازی در شهرهای گرم و خشک اصلا دارای توجیه اقتصادی برای مشترکان برق نیست، افزود: بر این اساس استفاده از کولرهای گازی صرفا در شهرهایی با آب و هوای مرطوب و شرجی توصیه می‌شود.

به گزارش مهر، این مقام مسئول با بیان اینکه در شهرهایی با آب و هوای گرم و خشک همچون تهران استفاده از کولرهای آبی پاسخگوی نیاز مشترکان است، اظهار داشت: براساس برآوردهای انجام شده هم اکنون متوسط مصرف برق کولرهای گازی در مقایسه با کولر آبی حدود ۴ برابر است.

وی با یادآوری اینکه استفاده از کولرهای گازی و اسپیلت به ویژه در ساعات پیک مصرف منجر به افزایش بار مالی قبوض برق می‌شود، گفت: در هر دوره صدور صورتحساب برق مشترکان خانگی بار مالی استفاده از کولرهای آبی شاید به ۷۰ هزار تومان هم نرسد.

توکلی افزود: اما استفاده از کولرهای گازی در هر دوره مصرف بار مالی بیش از ۲۰۰ هزار تومانی را به قبوض برق مشترکان خانگی تحمیل می‌کند.

مجری طرح‌‌های بهینه‌‌سازی مصرف انرژی در سازمان بهره‌وری انرژی ایران با بیان اینکه استفاده از دستگاه‌های سرمایشی به ویژه کولر گازی در ساعات پیک منجر به محاسبه تصاعدی قیمت برق مشترکان می‌شود، خاطرنشان کرد: از این رو صرفا کولرهای گازی هزینه و بار مالی قبوض برق مشترکان خانگی را بیش از ۴ برابر افزایش می‌دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر