jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۵۹۱۰   ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۵:۰۳

بانک مرکزی، جزئیات گزارش خرده فروشی مواد غذایی در هفته منتهی به ۱۲ تیرماه جاری را اعلام کرد.

گزارش بانک مرکزی از قیمت مواد غذایی

بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی ۱۱ گروه مواد خوراکی در تهران را برای هفته منتهی به ۱۲ تیر ماه سال جاری اعلام کرد که براین اساس نرخ ۵ گروه مواد خوراکی نسبت به هفته قبل از آن ثابت ماند و قیمت چهار گروه دیگر کاهش و تنها نرخ دو گروه افزایش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی در هفته مورد بررسی نرخ گروه لبنیات ۰.۳ درصد و قند و شکر ۰.۲ درصد رشد و قیمت تخم مرغ ۸.۷ درصد، گروه میوه های تازه ۶.۲ درصد، سبزی های تازه ۰.۳ درصد و گوشت مرغ ۲.۵ درصد کاهش داشته است و نرخ گروه برنج، حبوب، گوشت قرمز، چای و روغن نباتی بدون تغییر بود.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات بهای ماست پاستوریزه معادل ۰.۳ درصد و پنیر غیر پاستوریزه ۴.۷ درصد افزایش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل ۸.۷ درصد کاهش یافت و شانه ای ۷۵ تا ۱۰۰ هزار ریال فروش می رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج، قیمت تمام اقلام این گروه ثابت بود. در گروه حبوب، بهای عدس معادل ۰.۴ درصد و لوبیا چشم بلبلی ۰.۳ درصد افزایش ولی قیمت لوبیا سفید معادل ۰.۷ درصد و لوبیا قرمز ۰.۶ درصدکاهش داشت. بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

میوه ها و سبزی های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری گلابی عرضه نمی شد ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آن ها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می گردید. میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه های تازه قیمت تمام اقلام این گروه بین ۰.۴ تا ۱۴ درصد کاهش داشته است.

در گروه سبزی های تازه بهای سیب زمینی ثابت بود. قیمت گوجه فرنگی معادل ۳.۳ درصد، بادنجان ۴.۹ درصد و لوبیا سبز ۰.۴ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۸ تا ۴.۱ درصد افزایش داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله بدون تغییر بود و بهای گوشت مرغ معادل ۲.۵ درصد کاهش یافت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته قیمت چای خارجی و انواع روغن نباتی ثابت بود و بهای قند معادل ۰.۱ و شکر ۰.۳ درصد کاهش داشت.

تغییرات یکساله قیمت ها

طبق گزارش بانک مرکزی در یک سال منتهی به ۱۲ تیر ماه سال جاری نرخ لبنیات ۱۴.۹ درصد، برنج ۸.۸ درصد، حبوب ۱۶.۲ درصد، میوه های تازه ۵۴.۲درصد، سبزی های تازه ۶.۴ درصد، گوشت قرمز ۷.۹ درصد، قندو شکر ۴.۳ درصد، چای ۸.۵ درصد و روغن نباتی ۰.۸ درصد افزایش داشته است. در مدت مذکور نرخ تخم مرغ ۵.۹ درصد و گوشت مرغ ۱۶.۷ درصد افت قیمت داشت.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر