jamejamclick
کلیک ابزارهای هوشمند کد خبر: ۸۱۵۶۳۴   ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۶:۳۹

این روزها اگر شنیدید می‏توان تلفن‌همراه را با هر چیزی شارژ کرد تعجب نکنید؛ آنقدر فناوری با سرعت پیشرفت می‌کند که دیگر جایی برای شگفتی و تعجب باقی نمی‌ماند.

شارژ تلفن‌ همراه با میکروفن کاغذی

این بار انرژی صوتی به کمک شارژ گوشی تلفن‌همراه آمده است. معمولا وقتی باتری تلفن‌همراه کارایی خود را از دست می‏دهد، آن را دور می‌اندازیم و یک باتری دیگر برایش می‌خریم. اما بتازگی محققان میکروفنی به اندازه یک تمبر پستی ساخته‌اند که می ‏تواند از انرژی صوتی برای شارژ تلفن استفاده کند.

این میکروفن از یک ورقه کاغذ نازک چند سانتی‌متری ساخته شده است. در مرحله اول از لیزر برای حذف حفره‏ های میکروسکوپی موجود روی کاغذ استفاده می‏شود. در مرحله بعد یک طرف کاغذ با مس روکش ‏گذاری می‏ شود، سپس قسمت فوقانی کاغذ با یک ورقه نازک تفلون پوشانده خواهد شد و از بخش لبه، دو کاغذ به یکدیگر متصل می‏شود. با ایجاد امواج صوتی، دو صفحه کاغذ در جهت‏ های مختلف دچار ارتعاش می‏شود و با هر بار ارتعاش با یکدیگر برخورد می‏ کند. درنتیجه از طریق این تماس بار الکتریکی ایجاد خواهد شد که تلفن را شارژ خواهد کرد؛ مشابه زمانی که شما یک شانه را به سطح موهای خود می‏ کشید.

میکروفن کاغذی دارای مزیت‏های دیگری هم هست؛ برای مثال می‏توان از آن برای بازیافت انرژی صوتی موجود در محیط استفاده کرد و به این ترتیب الکتریسیته رایگان از صداهای پراکنده به دست خواهد آمد. علاوه بر این، بار الکتریکی را می‏ توان به دامنه‏ای از بسامدهای صوتی تبدیل کرد تا زمینه برای تقویت اصوات اولیه فراهم شود. مقدار نیرویی که میکروفن به وجود می ‏آورد بستگی به اندازه آن دارد، ولی به صورت تخمینی مقدار نیروی آن را می‏ توان حدود 121میلی وات در مترمربع برآورد کرد. هرچه اندازه صفحه کاغذی بزرگ‌تر باشد، مقدار نیروی ایجاد شده هم بیشتر خواهد بود. البته در اینجا باید خاطر نشان کرد که اندازه صفحه کاغذی طراحی شده در این پروژه در حد تمبر پستی بوده و متناسب با تلفن‌همراه ساخته شده است؛ در نتیجه قادر نیست تمام شارژ تلفن را تامین کند و فقط نیمی از ظرفیت باتری را شارژ خواهد کرد.

مترجم: نرگس عبداللهی

شارژ تلفن‌همراه با میکروفن کاغذی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها