jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۹۹۰۳۴   ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۱:۴۷

قائم‌مقام و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه سیگار مارلبرو صهیونیستی نیست، از صفر شدن یارانه تولید خبر داد و گفت: هیچ خودروسازی حق ندارد بدون مجوز شورای رقابت قیمت خودرو را افزایش دهد.

پراید، خودروی شخصی وزیر صنعت

مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه مارلبورو، صهیونیستی نیست، از صفر شدن یارانه تولید خبر داد و گفت: هیچ خودروسازی حق ندارد بدون مجوز شورای رقابت قیمت خودرو را افزایش دهد البته شورای رقابت هزینه واحدهای خودروسازی و همچنین فرمول تعیین قیمت را بررسی می‌کند و سپس درباره قیمت تصمیم می‌گیرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حضور هیئت‌های تجاری خارجی همزمان با مذاکرات هسته‌ای گفت: این هیئت‌ها بخش زیادی از مذاکرات را انجام می‌دهند اما منتظر نتیجه نهایی مذاکرات با 1+5 می‌مانند اما در این میان شرکت‌های داخلی نیز می‌توانند شرکای خود را با حضور این شرکت‌ها در تهران پیدا کنند تا زمینه برای همکاری فراهم شود.

خسروتاج با بیان اینکه سال گذشته با وجود ادامه تحریم‌ها 160 میلیارد دلار تجارت جهانی با کشورها داشتیم، افزود: این درحالی بود که آنان تحریم‌ها و کنترل‌های شدید خود را ادامه دادند اما حجم تجارت خارجی نشان داد که ظرفیت‌های اقتصادی ایران بسیار بالاست.

معاون وزیر صنعت در ادامه در پاسخ به سوالی درباره کیفیت خودرو نیز گفت: نظر شخصی من این است که اگر شرایط رقابتی در این صنعت ایجاد می‌شد و تعرفه‌ها 70 تا 100 درصد باقی نمی‌ماند وضعیت خودرو بهتر بود.

وی افزود: صنعت خودرو در کشور 1200 قطعه‌ساز دارد که امیدواریم در آینده بر اساس برنامه ریزی کیفیت خودروها در شأن مردم و مشتریان باشد.

مارلبرو صهیونیستی نیست

خسروتاج در پاسخ به این پرسش که آیا سیگار مارلبرو ماهیت صهیونیستی دارد، گفت: وزارت خارجه پس از بررسی این موضوع اعلام کرد که دلایل مستند و متقنی برای اینکه این شرکت وابستگی و مالکیت صهیونیستی دارد به دست نیامده است.

قائم‌مقام و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: سیگار مارلبرو، نه در داخل تولید و نه به‌صورت رسمی وارد می‌شود.

وی درباره اینکه قاچاق کالا و وظیفه دستگاه‌ها نیز گفت: وظیفه اصلی برخورد با این پدیده به‌عهده نهادهای اطلاعاتی و امنیتی است نه وزارت صنعت.

معاون وزیر صنعت درباره نگاه دولت به یارانه نان گفت: بسیاری از کارشناسان معتقد بودند باید یارانه نان یکجا حذف شود اما دولت نگاه تدریجی داشت و بر همین اساس اجازه داد تا حداکثر 20 درصد نانوایی‌ها آزادپز و بقیه به‌قیمت دولتی باشد.

وی افزود: هم اکنون هر کیلوگرم گندم 1155 تومان از کشاورز خریداری و 665 تومان نیز به کارخانه آرد داده می‌شود.

خسرو تاج گفت: نظام یارانه‌ای و چندنرخی فسادآور است و قاچاق را نیز افزایش می‌دهد واگر رفته رفته این یارانه در اختیار تولید قرار داه شود هم این معضلات را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر به تولید و اشتغال کمک می‌کند.

ماشین شخصی نعمت‌زاده پراید است

قائم مقام وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: در وزارتخانه همه از خودروهای داخلی استفاده می‌کنند و گواهی می‌دهند که ماشین شخصی وزیر صنعت، پراید است.

وی درخصوص تعدد عنوان‌های شغلی‌اش در وزارتخانه افزود: کار اصلی من به‌عنوان معاونت وزیر در امور بازرگانی است و قائم‌مقامی را به‌خاطر سابقه‌ام در وزارتخانه به من سپرده‌اند و درخصوص سخنگویی هم تازه شروع کرده‌ام.

خسروتاج اظهار کرد: در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت از میان جوانان هم مدیرانی بین سنین 30 تا 40 سال چه خانم و چه آقا داریم.

خسروتاج درباره رضایتمندی بخش تولید از وی گفت: اگر حقایق تولید واضح بود بخش تولید این رضایتمندی را داشت که با اطلاع رسانی به جامعه امیدواریم به این رضایت برسیم.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از سال گذشته از دوران رکود عبور کرده و به دوران رونق رسیده‌ایم که این برای تولید کشور خوب است.

وی افزود: بسیاری از مقدمات و زیرساخت‌ها که جنبه قانونی هم دارد می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود را مرتفع کند و تولید را در شاخصه رشد قرار دهد.

یارانه تولید به صفر رسید

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نحوه تخصیص یارانه به بخش تولید در سال گذشته و سال جاری گفت: در ابتدای سال گذشته قرار بود 5هزار میلیارد تومان به بخش تولید اختصاص یابد که با ارزیابی مسائل یارانه‌ها و کمبود بودجه این میزان به 1200 میلیارد تومان کاهش یافت و نهایتاً به‌خاطر کمبود منابع این منبع به صفر رسید و یارانه‌ای به بخش تولید تعلق نگرفت.

وی افزود: همه حرکت و پویایی صنعت بستگی به کمک مالی ندارد و فعالیت‌های اجرایی واحدهای صنعتی منجر به به‌کارگیری نقدینگی صنایع می‌شود که خود جهشی بزرگ در تولید تلقی می‌شود.

خسروتاج اظهار کرد: در سال گذشته 106هزار میلیارد تومان از شبکه بانکی به بخش تولید در قالب تسهیلات کمک شده و امسال هم این کمک پیش‌بینی شده است.

معاون وزیر صنعت در امور بازرگانی گفت: تسهیلات بانکی برای شبکه تولید می‌تواند افزایش سرمایه در گردش را به‌همراه داشته باشد.

وی افزود: اگر این منابع محقق نشد برنامه ریزی‌هایی انجام شده است که به‌سمت منابع دیگر برویم تا افقی مرتفع را پیش روی تولید مجسم کنیم.

خسروتاج با انتقاد از یارانه تولید گفت: من خودم با یارانه غیرنقدی موافق هستم و به‌صورت اختصاصی باید به بانک‌ها یارانه تعلق گیرد تا بانک‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت را در اختیار بخش تولید قرار دهند.

قائم‌مقام وزیر صنعت درخصوص اختصاص منابع ارزی آزادشده بعد از توافقات ژنو گفت: از این سبد ارزی برای تأمین منابع اساسی در راستای واردات مواد اولیه و کالاهای وابسته‌ای استفاده شده است.

وی با اشاره به استفاده دستگاه‌های دولتی از کالاهای داخلی گفت: در همه دستگاه‌های دولتی این قانون وجود دارد و کمک به بخش تولید داخلی می‌کند.

خسروتاج با بیان مسائل رونق تولید گفت: یکی از روش های رونق تولید باید تحریک تقاضا باشد به‌نحوی که تورم را به‌همراه نداشته باشد و ظرفیت‌های خالی را پر کند که این سیاست درحال حاضر عملی شده است.

وی با اشاره به کاهش کیفیت در برخی از اقلام تولید داخلی افزود: در برخی از بخشها ما نتوانستیم کیفیت خوبی را ارائه دهیم چرا که شرایط رقابتی را ایجاد نکرده‌ایم.

معاون وزیر صنعت گفت: با ایجاد بخش رقابتی در صنایع می‌توان کیفیت را به تولیدات داخلی بازگرداند.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
با وضع مالی مرفه وزیر، پراید سوار شدنشن دروغ سیزدهه!!!
۰
۰

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها