jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۷۷۹۱۳۷   ۱۹ اسفند ۱۳۹۳  |  ۲۲:۲۶

بنیاد «ویکی‌مدیا» که صاحب امتیاز دانشنامه مجازی «ویکی‌پدیا» و هشت سایت دیگر است از آژانس امنیت ملی آمریکا شکایت کرد.

شکایت «ویکی‌پدیا» از آژانس جاسوسی آمریکا

به گزارش جام جم کلیک: «بنیاد ویکی‌مدیا» که شرکت صاحب دانشنامه مجازی «ویکی‌پدیا» و هشت سایت مجازی دیگر است روز سه‌شنبه در دادگاه فدرال شکایت‌نامه‌ای علیه آژانس امنیت ملی آمریکا و وزارت دادگستری این کشور تنظیم کرد.

بنیاد «ویکی‌مدیا» در بیانیه‌ای در وبلاگ خود هدف از تنظیم این شکایتنامه را پایان دادن به برنامه جاسوسی جمعی آژانس امنیت ملی آمریکا اعلام کرد و گفت خواستار حفاظت از حقوق کاربران در سرتاسر دنیا است.

اولین بار و بیش از یک سال پیش «ادوارد اسنودن» کارمند فنی سابق سازمان سیا فاش کرد که سازمان امنیت آمریکا با استفاده از برنامه ای بنام «پریسم» ارتباطات شهروندان خود را تحت کنترل و نظارت دارد.

اسنودن فاش کرد که سازمان امنیت ملی آمریکا با استفاده از این برنامه میلیون ها تلفن، پیامک، ای میل و فکس شهروندان آمریکایی را جاسوسی کرده و تحت نظارت خود دارد و به مرکز اطلاعات چندین غول بزرگ اینترنتی از جمله گوگل و فیسبوک نیز دسترسی کامل دارد.

این افشاگر پس از آن کشورهای دیگر را از جاسوسی آمریکا مطلع کرد و فاش کرد که این کشور از شهروندان کشورهای دیگر هم جاسوسی به عمل آورده است.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها