jamejamclick
کلیک وب کد خبر: ۷۷۸۵۵۳   ۱۲ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۷:۱۶

نرم‌افزار LastPass شما را از به خاطر سپردن رمزهای عبور نجات می‌دهد

دنیای مجازی بدون رمزهای دردسرساز

۳

این روزها بسیاری از خبرهای مربوط به دنیای پهناور اینترنت و فضای مجازی به هکرها و ویروس‌ها پیوند خورده است. امنیت در استفاده از سرویس‌های متنوع اینترنتی که روز به روز به تعداد آنها اضافه می‌شود، حرف اول را می‌زند. یکی از رایج‌ترین روش‌های حفظ امنیت در هر سرویس اینترنتی نیز رمزهای عبوری است که کاربران انتخاب می‌کنند.

دنیای مجازی بدون رمزهای دردسرساز

آیا می‌دانید بیش از 73 درصد مردم از یک رمز یکسان برای سرویس‌های مختلف اینترنتی استفاده می‌کنند؟ همچنین آیا می‌دانید میانگین تعداد کاراکترهایی که به‌عنوان رمزعبور از سوی کاربران انتخاب شده فقط شش کاراکتر است و به‌طور میانگین نیز فقط سه دقیقه زمان لازم است این رمزها شکسته شود؟ (منبع: http://goo.gl/Hbk6hx)

ساده‌ترین روش برای جلوگیری از هک‌شدن سریع رمزها و دسترسی هکرها به سرویس‌های مختلف اینترنتی، استفاده از رمزهای عبور طولانی، تشکیل‌شده از حروف، اعداد و نشانه‌هاست. همچنین مهم‌ترین توصیه در استفاده از رمزهای عبور، اختصاص رمزهای متفاوت به هریک از سرویس‌های مورد استفاده است، زیرا ممکن است رمز عبور یک کاربر هک نشود و یک سرور با مشکلات امنیتی مواجه شده و مورد حمله هکرها قرار گیرد. در صورتی‌ که رمز یکسانی برای سرویس‌های مختلف خود انتخاب کرده باشید با لو رفتن رمزتان در یکی از آنها دیگر سرویس‌ها نیز به خطر می‌افتند. در صورتی‌که اختصاص رمز متفاوت برای هر سرویس، این ریسک امنیتی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

مشکل کاربران با رمزها

یکی از مشکلاتی که کاربران با آن مواجهند و به همین دلیل نیز رمزهای یکسان و ساده‌ای را برای سرویس‌های خود انتخاب می‌کنند، ناتوانی در به‌خاطر سپردن رمزهاست. این مشکل نه‌تنها برای شما وجود دارد بلکه بسیاری از کاربران سراسر دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و افزایش روزانه سرویس‌های مختلف اینترنتی و سایت‌های نیازمند به عضویت موجب شده کاربرانی که به رمزهای خود بیش از دیگران اهمیت می‌دادند نیز به امنیت خود بی‌توجه شده و رمزهای ساده یا یکسانی را برای تمام سرویس‌ها انتخاب کنند.

اگر می‌خواهید یک‌بار برای همیشه این مشکل را رفع کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن معرفی نرم‌افزار قدرتمندLastPass ، شما را با امکانات این برنامه و چگونگی استفاده از آن آشنا کنیم.

همزمان با وب‌گردی ذخیره کنید

یکی از امکاناتی که نرم‌افزار LastPass در اختیار شما قرار می‌دهد، ذخیره رمزها هنگام اولین مراجعه به هر یک از سایت‌های مورد نظر شماست. در این شرایط می‌توانید رمز موردنیاز را در بانک اطلاعاتی برنامه ذخیره کنید و به این ترتیب در مدت کوتاهی فهرست رمزهای فعلی و جدید خود را در بانک اطلاعاتی برنامه به ثبت برسانید.

برای استفاده از این برنامه باید ابتدا با مراجعه به لینک زیر نسخه‌ای از آن را برای سیستم‌عامل موردنظر خود اعم از ویندوز، مک یا لینوکس دانلود کنید:

https://lastpass.com/misc_download.php

توجه: چنانچه به دلیل تحریم نتوانستید برنامه را از سایت اصلی دانلود کنید می‌توانید با جستجو در سایت‌های فارسی زبان نسخه موردنظر خود را از این سایت‌ها نیز دریافت کنید.

پس از دانلود برنامه و اجرای فایل نصبی زبان فارسی را از فهرست زبان‌ها انتخاب کرده و مراحل نصب را ادامه دهید. چنانچه برای اولین بار است که از این برنامه استفاده می‌کنید، باید با وارد کردن ایمیل و اختصاص یک رمز عبور (پیشنهاد می‌کنیم این یک عدد رمز را بسیار طولانی و پیچیده درنظر بگیرید، زیرا فقط نیازمند به‌خاطر سپردن همین یک عدد رمز برای تمام سرویس‌های خود خواهید بود) یک کاربری جدید ایجاد کنید. همچنین در ادامه مراحل نصب چنانچه رمز عبوری روی رایانه‌ شما ذخیره شده باشد، پیغامی مبنی بر انتقال آنها به بانک اطلاعاتی نرم‌افزار برای شما به‌نمایش درمی‌آید. پس از انتقال رمزها به بانک اطلاعاتی نرم‌افزار، آن رمزها از حافظه مرورگر و دیگر بخش‌های سیستم‌عامل حذف و در زمان نیاز از بانک اطلاعاتی نرم‌افزار فراخوانی می‌شود.

با نصب نرم‌افزار چنانچه هر یک ازمرورگرهای خود را باز کنید، افزونه‌ مورد نیاز برای اجرا روی مرورگر نیز نصب شده و ضمن مراجعه به هر سایت پیغام مورد نیاز برای افزودن اطلاعات به بانک اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

ورود بدون دردسر

پس از ذخیره شدن رمزها در بانک اطلاعاتی نرم‌افزار، هنگامی که به هر یک از سایت‌های موردنظر مراجعه کنید، نام کاربری و رمز عبور آن سایت به‌طور خودکار در اختیار شما قرار می‌گیرد و بدون نیاز به وارد کردن رمز می‌توانید عملیات ورود را انجام دهید. به‌این‌ترتیب هر قدر هم رمزهای شما دشوار باشد نیازی به حفظ کردن آنها نخواهید داشت. همچنین رمزهای شما در محیطی کاملا امن و رمزنگاری شده با نرم‌افزار محافظت می‌شوند.

دسترسی از همه جا

شاید فکر کنید دسترسی به رمزهای ذخیره شده فقط از روی یک رایانه خاص امکان‌پذیر است و در شرایطی که رمزها را حفظ نکرده‌اید، استفاده از آنها روی رایانه‌های دیگر غیرممکن است. نرم‌افزار LastPass برای رفع این مشکل نیز راه‌حل بسیار خوبی ارائه کرده است. رمزهای شما به‌صورت یکپارچه در سرورهای این نرم‌افزار ذخیره شده و با ورود به کاربری خود در سایت lastpass.com هر زمان که بخواهید می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

پروفایل‌ها و اطلاعات محرمانه

این نرم‌افزار علاوه بر حفاظت از رمزهای عبور شما این قابلیت را دارد تا همه اطلاعات موردنظر شما را رمزنگاری و در خود ذخیره کند. اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات ایمیل‌ها، شماره کارت‌های بانکی و رمزهای مرتبط با این کارت‌ها و حتی یک عبارت محرمانه که قصد دارید آن را در بخشی امن حفاظت کنید، توسط این برنامه برای شما قابل نگهداری و رمزنگاری است. همچنین با استفاده از پروفایل‌های مختلف در این نرم‌افزار می‌توانید هنگام خریدهای آنلاین خود هر یک از کارت‌ها و اطلاعات موردنظر همچون نام و نشانی دلخواه را مشخص کرده و از آن و در خرید خود استفاده کنید.

اولین نفر باشید

اسنپ‌چت، دراپ‌باکس، آیکلاود اپل و بسیاری از سرویس‌های دیگر ممکن است هک شوند و تا شما بخواهید از این خبر مطلع شوید شاید اطلاعات کاربری شما نیز در اختیار هکرها قرار گرفته و از آن سوءاستفاده کنند. یکی از امکانات بسیار عالی این نرم‌افزار اطلاع‌رسانی به شما در سریع‌ترین زمان ممکن است. چنانچه هریک از سرویس‌های اینترنتی هک شوند، این نرم‌افزار بسرعت به شما هشدار می‌دهد نسبت به تغییر رمز سرویس موردنظر اقدام کنید. به ‌این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید جزو اولین افرادی هستید که از این حوادث امنیتی مطلع شده و اقدامات لازم را انجام دهید.

دیگر ویژگی‌ها

هماهنگ‌سازی اطلاعات با همه نسخه‌های نرم‌افزار LastPass در دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف، ذخیره اطلاعات در فایل CSV و ورود اطلاعات از سرویس‌ها و نرم‌افزارهای مختلف مدیریت رمز عبور، دسته‌بندی اطلاعات ذخیره‌شده در پوشه‌های مختلف، ابزار ایجاد رمز عبور، سنجش میزان امنیت اطلاعات و رمزهای شما و بسیاری از ویژگی‌های دیگر از امکانات این نرم‌افزار قدرتمند به‌شمار می‌رود.

فراموشی ابدی

در صورتی‌که رمز اصلی خود را فراموش کنید و از متن یادآوری رمز نیز نتوانید رمز خود را به یادآورید، فقط می‌توانید از سیستم بازنشانی رمز کمک بگیرید. این سیستم ابتدا یک ایمیل برای شما ارسال می‌کند و فقط در صورتی می‌توانید ایمیل مربوط را باز کرده و با استفاده از آن مراحل بازنشانی رمز را طی کنید که ایمیل را روی دستگاه و مرورگری باز کنید که قبلا برنامه‌ LastPass را روی آن باز کرده و عملیات ورود به کاربری شما با موفقیت صورت گرفته باشد. در غیر این صورت به گفته سازندگان برنامه، حتی آنها نیز رمز کاربری شما را در اختیار ندارند و تنها راه باقیمانده برای شما وداع با همه رمزهای ذخیره‌شده و ساخت یک کاربری جدید است. به‌این‌ترتیب حتی هکرها با هک‌کردن ایمیل شما نیز نمی‌توانند رمز اصلی شما را از روی متن یادآوری رمز به‌دست آورند.

علی ترابی / کلیک (ضمیمه یکشنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
بسیار مطلب عالی و جالبی بود مشكل منم هست ممنون میشم اگه سوال من رو جواب بدید

یه سوال داشتم خود این نرم افزار چقدر امینیت داره ؛ یعنی خود سازندگان سوء استفاده نمی كنند؟
یا به هیچ روشی امكان دستیابی به پسوردهای ذخیره شده توسط اشخاص نیست تا سوء استفاده كنند؟
به عبارت دیگه چقدر مطمئنه ؟ آیا شما خودتان حاضرید پسورد ایمیلتان و... رو در این نرم افزار ذخیره كنید ؟
با تشكر بسیار زیاد
۰
۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۱
با تشكر بسیار زیاد از توضیحات بسیار مفصل شما
همچنان كه روزنامه تون پر تیراژ ترین روزنامه كشور است سایت تون هم همینطوره با این حسن پاسخگویی . ممنون
۰
۰
Ramtin Hassanzadeh
Canada
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
سلام

اپلیكیشن last pass را روی موبایل , اپل آی پد نصب كردم ولی پیغام داد كه باید پول بدهیم و مجانی نیست .آیا last pass مجانی برای موبایل وجود دارد ؟

با تشكر
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها