سوء استفاده سودجویان از آنها که قصد ترک کردن سیگار را دارند

سیگار الکترونیکی تبلیغات است؛ عفونت ریه می‌گیرید

جام جم سرا: مطالعه محققان دانشگاه جان‌ هاپکینز در مریلند، دانشگاه علوم‌ پزشکی تنسی و موسسه ملی بهداشت آمریکا نشان می‌دهد که استفاده از سیگارهای موسوم به الکترونیکی سبب عفونت ریه می‌شود.
کد خبر: ۷۷۱۵۳۲
سیگار الکترونیکی تبلیغات است؛ عفونت ریه می‌گیرید

به گزارش گاردین، مطالعه روی نمونه‌های حیوانی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الکترونیکی، سبب آسیب ریه و منجر به عفونت می‌شود. بخار e- cigarettes حاوی رادیکال‌های آزادی (اتم‌ها و مولکول‌هایی که برای سلول‌ها سمی هستند) است و به ریه آسیب می‌زند.
سطح ماکروفاژ‌های ریه افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشند، بیشتر از حد نرمال است. ماکروفاژ یک نوع از سلول‌های سفید خون است که سلول‌های آسیب‌دیده و مرده را حذف می‌کند. مدل‌های حیوانی نشان می‌دهد که این عارضه در صورت بروز آنفلوآنزا و ذات‌الریه جدی‌تر می‌شود.
برخی افراد سیگار الکترونیکی را جایگزین سالمی برای سیگار می‌دانند؛ در حالی‌ که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و انجمن تنفس اروپا به هیچ‌عنوان این ادعا را قبول ندارند و سیگار الکترونیکی را جایگزین مطمئن سیگار نمی‌دانند.


تحقیقات نشان می‌دهد که میزان رادیکال‌های آزاد سیگار الکترونیکی، فقط یک‌درصد کمتر از دود سیگار معمولی است. تحقیقات انجام شده در مورد موش‌هایی که در معرض e- cigarettes قرار دارند نشان می‌دهد:
- سطح استرس اکسیداتیو (آسیب وارد شده به دلیل رادیکال‌های آزاد) در این موش‌ها بیشتر است.
- در صورت ابتلا به عفونت پنومونی استرپتوکوکی، باکتری‌های ریه افزایش می‌یابد.
- در صورت بروز آنفلوآنزا، شاخص بیماری شدیدتر و احتمال مرگ بیشتر است.
- تعداد ماکروفاژهای ریه در این موش‌ها بیشتر است.


سازمان بهداشت جهانی چندی پیش خواستار تصویب قوانین جدی‌تر و ممنوعیت‌های بیشتری در مورد استعمال سیگار الکترونیکی به‌ویژه در محیط‌های بسته و فروش آن به کودکان و نوجوانان شد.
این سازمان گزینه‌های قانونی مختلفی از جمله ممنوعیت نصب دستگاه‌های فروش خودکار سیگار در اماکن عمومی، توقف فروش تنباکوی شیرین و طعم‌دار و همچنین ممنوعیت تبلیغات درخصوص منافع استفاده از سیگار‌های الکترونیکی (از جمله کاربرد آن در ترک سیگار) را پیشنهاد کرد.


براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دود حاصل از سیگار‌های الکترونیکی صرفا بخار آب نیست، بلکه حاوی نیکوتین و ذرات معلقی است که انتشار آن در محیط‌های بسته می‌تواند به سلامت افراد آسیب وارد کند.
زنان باردار، سالمندان، کودکان و نوجوانان، آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در برابر دود سیگار‌های الکترونیکی هستند. به‌ویژه این‌که تعداد نوجوانان سیگاری در سال‌های ٢٠٠٨ تا ٢٠١٢ به دو برابر افزایش یافته است.


سیگار الکترونیکی وسیله‌ای است که استعمال دخانیات را شبیه‌سازی می‌کند. این وسیله که ظاهری شبیه به سیگار دارد، به واسطه تولید بخاراتی که بو و طعم شبیه به سیگار دارند، حس کشیدن سیگار را به مصرف‌کننده القا می‌کند. در کشور‌های مختلف، قوانین متفاوتی درباره مصرف سیگار الکترونیکی وجود دارد و با افزایش ارزش بازار آن تا مرز ٣‌میلیارد دلار، بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولید سیگار به سرمایه‌گذاری در این حوزه پرداخته‌اند.
سازمان بهداشت جهانی از ابتدای ‌سال ٢٠١٤میلادی به بررسی مدارک و شواهد موجود در رابطه با مضرات و پیامد‌های استفاده از سیگار الکترونیکی پرداخته است.
طبق گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا، نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی برای کودکان بسیار مضر است و باعث مسمومیت آنان می‌شود.
طبق آخرین گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا CDC، ٥١درصد از تماس‌های تلفنی مراکز کنترل مسمومیت در ایالت‌های مختلف آمریکا بین سال‌های ٢٠١٠ تا فوریه ٢٠١٤، به دلیل مسمومیت کودکان زیر ٥ سالی بوده است که در معرض دود سیگار الکترونیکی قرار گرفته‌اند.
مدیر (CDC) در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته، استفاده از این محصول در سراسر دنیا رو به افزایش است و متاسفانه این محصولات با رایحه شکلات و میوه‌های مختلف عرضه می‌شوند که برای کودکان جذاب است.
در ادامه این بیانات آمده است که بدن کودکان در برابر سیگار الکترونیکی هیچ مصونیتی ندارد و باعث مسمومیت می‌شود. نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی از طریق چشم و پوست کودکان جذب می‌شود و عوارض جانبی مانند استفراغ، حالت تهوع، بیش‌فعالی، احساس گُرگرفتگی، سرگیجه، تپش قلب و سوزش چشم در این کودکان مشاهده شده است. همچنین گفته شده که سیگار الکترونیکی هرگز به ترک سیگار کمک نمی‌کند و باور این‌که e- cigarette باعث کاهش تمایل مغز به سیگار می‌شود کاملا غلط است.
پیشتر، گزارش‌های متعددی در مورد آثار سوء این سیگار در مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا منتشر شده بود.
سیگار الکترونیکی برای اولین‌بار در ‌سال ٢٠٠٤میلادی ساخته شد. نتایج این تحقیقات در نشریه PLOS ONE منتشر شده است. (شهروند)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها