روش‌های عملی کردن رویاها و رسیدن به آرزوهایتان را بشناسید

۷ راه برای ستاره شدن در هر کاری

زنان موفق چگونه موفق می‌شوند؟

چه خصوصیت مشترکی در زنان موفق وجود دارد که آن‌ها را از بقیه متمایز می‌کند؟ اگر به دنبال جوابی برای این سوالید، تعدادی از مهارت‌های چندگانه جادویی آن‌ها را برای شما در ادامه عنوان می‌کنم.
کد خبر: ۷۵۰۳۱۸
زنان موفق چگونه موفق می‌شوند؟

جام جم سرا: شاید فکر می‌کنید استعدادهای خارق‌العاده یا همراه داشتن یک شریک عالی باعث موفقیت آن‌ها می‌شود. جدای اینکه ممکن است هر فردی این ویژگی‌ها یا امکانات را داشته باشد، خصوصیت مشترکی که در میان زنان موفق در دنیای کسب‌وکار یافت می‌شود این است که نمی‌گذارند صرفاً زن بودن آن‌ها را از صحنه رقابت کنار بزند.

در حال حاضر تنها چهار درصد از مدیران اجرایی 500 شرکت برتر جهان را زنان به خود اختصاص داده‌اند؛ البته با رشد مشارکتی که در دانشگاه‌ها و مدارس از سوی زنان در جریان است، می‌توان آینده‌ای امیدوارکننده‌تر برای آن‌ها انتظار داشت؛ اما این در حالی است که هنوز راه‌های باقیمانده برای رسیدن به یک تعادل پایدار بسیار است.

«رابرت ژارویک» معتقد است که مدیران، رؤیاپردازانی‌اند که می‌توانند بدون توجه به موانع سر راهشان، بر ترسشان غلبه کنند. در اینجا می‌خواهیم برخی دیگر از ویژگی‌های زنان موفق در دنیای تجارت را با هم مرور کنیم:

1. خودشناسی. برای پیدا کردن بهترین راه حل یا برای تعیین هدف‌هایی که می‌تواند به بهترین نحو ارضاکننده ذهن کنجکاو شما باشد، باید شناخت درستی از خودتان پیدا کرده باشید. چگونه خودتان را بشناسید؟ با طالع بینی می‌توانید خودتان و آینده‌تان را ببینید؟! «نه». یک فرد دانا و قابل اعتماد از اطرافتان پیدا کنید. او می‌تواند شما را نقد کند و به خودتان بشناساند.

2. از اینکه از قافله عقب بمانید نترسید، ولی آگاه باشید که مسیرتان را از دست ندهید. زنانی که مدیران موفقی در تجارت هستند، بخوبی می‌دانند که قطعات پازل زندگی را چگونه کنار هم هماهنگ کنند. یکی از مشکلاتی که زنان بیشتر با آن سر و کار دارند دوران بارداری و همچنین تربیت فرزندان است. خوشبختانه با رشد روزافزون توجه جامعه به مادران شاغل، این مشکلات کمرنگ‌تر می‌شود؛ ولی نمی‌توانیم انتظار محو شدن آن‌ها را داشته باشیم. به همین دلیل بهتر است برای رسیدن به همه کارهایمان، برنامه‌ریزی مناسب داشته باشیم. برای مدیریت کارمندان می‌توانیم وظایف کارمندان را بدرستی مشخص کنیم. با یک برنامه مدون می‌توانیم در مدت کوتاهی امور شرکت را به روال خود برگردانیم.

3. کمک بگیرید. مشکل دیگر پیش روی زنان، کارهای خانه است، آن‌ها وقت کمی برای مدیریت خانه خواهند داشت. اگر می‌خواهید حرفه خودتان را در کنار آرامش خانه داشته باشید می‌توانید از کمک شرکت‌های خدماتی استفاده کنید. کارهایی مانند نظافت، می‌تواند بسیاری از انرژی و وقت شما را تلف کند. به دیگران گوش نکنید! سلامت روانی شما از همه چیز مهم‌تر است.

در گفت‌وگوی اخیرم با یکی از مدیران زن باسابقه، او به این نکته اذعان داشت که «در سال‌های اول کارم، نمی‌توانستم پس‌انداز کنم؛ چرا که تمام درآمدم را صرف هزینه‌های خانه و فردی می‌کردم که از فرزندانم نگهداری می‌کرد. ولی ازآنجاکه این روش به من آزادی عمل بیشتر و اجازه تمرکز قوی‌تر روی کارم داد، توانستم با موفقیتی که در کارم به دست آورده‌ام تمام سرمایه‌های ذخیره نشده را جبران کنم.»

4. گام‌هایتان را با دقت بردارید. بارها شنیده‌ایم که برای موفق شدن باید قدم اول را درست بردارید. حواستان باشد؛ عنوان شغل، مسئولیت کاری و حتی درآمدتان می‌تواند روی آینده شما تأثیرگذار باشد. جایی را انتخاب کنید که دقیقاً برای آن ساخته شده‌اید و در مسیر هدف شما قرار دارد.

5. منتظر معجزه نباشید. دنیای تجارت مثل مدرسه نیست. کسی به شما نمی‌گوید چه بکنید و چه نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد که اغلب زنان تمایل دارند که کسی بیاید و از آن‌ها به خاطر کار خوبشان تشکر کرده و حکم ترفیعشان را تقدیم کند. برای موفقیت منتظر این نباشید که کسی استعدادهایتان را بیابد. برای رسیدن به هدف خیز بردارید و حرکت را شروع کنید.

6. مافیای خودتان را بسازید. شاید به این اندازه سنگین نه! ولی شبکه‌ای از ارتباطات را که به کمک آن بتوانید از اوضاع داخلی شرکت باخبر شوید تشکیل دهید. با همکارانتان که قرار است با هم پله‌های ترقی را طی کنید ارتباط مثبت و متقابل داشته باشید تا هم از اطلاعات بی‌خبر نمانید و هم بتوانید از افکار آن‌ها استفاده کنید.

7. معامله کردن مهارت می‌خواهد. پیش بردن یک معامله کاری، نقش بسیار مهمی در موفقیت دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که زن‌ها مهارت کمتری در جهت دادن به روند یک معامله دارند. مدیران موفق می‌دانند که بحث حرفه‌ای در معامله، یک اثر دوست‌داشتنی در عدد حساب بانکی‌شان دارد. سوزان کابررا، Susan Cabrera، محقق موسسه مدیریتی جانسون، به تحقیقی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد تنها 7 درصد از زنان برای حقوق بیشتر اعتراض می‌کنند و این در حالی است که 57 درصد مردان این کار را انجام می‌دهند. نتیجه؟ حقوق مردان 6/7 درصد از زنان بیشتر است.

8. نقشه‌های طولانی‌مدت نکشید. مدیران موفق معتقدند که موفقیت‌های بزرگ با تغییرات کوچک اتفاق می‌افتند. برای دهه‌های زندگی‌تان نقشه نریزید! قدم به قدم پیش بروید و سعی کنید انرژی‌تان را با توقعات منطقی برای قدم‌های بعدی حفظ کنید.

در آخر باید گفت مردان نیز می‌توانند از ویژگی‌های گفته‌شده نکته‌برداری کنند! زیرا تمام مواردی که در بالا گفته شد می‌تواند در روند رشد کاری آن‌ها هم مؤثر باشد. در دنیای تجارت بسیاری از کلیشه‌های جنسیتی رو به برداشته شدن گذاشته است. از این رو می‌توانیم امیدوار باشیم که با یک روش مستقل از مرد یا زن بودن، بتوانیم موفقیت را از آن خودمان کنیم. (نویسنده: Matt Symond/مترجم: میثاق شمشیری/منبع: Forbes/دنیای اقتصاد)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها