jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۴۸۰۷۴   ۱۹ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۷:۰۵

نگاهی به نظرات کاربران‌ «جام جم سرا» درباره طرح خرید غیبت سربازی

سربازان غایب: تصویبش کنید؛ بگذارید به زندگی برگردیم

انتشار خبر امکان خرید خدمت سربازی برای مشمولان غابب در خروجی «جام جم سرا» و همچنین نشر خبر تکمیلی آن مبنی بر میزان پولی تعیین شده برای خرید آن، با استقبال زیاد کاربران مواجه شد؛ به گونه‌ای که هنوز ساعتی از انتشارشان نگذشته، هر دو خبر به عنوان پربازدید‌ترین بر صدر اخبار جام جم سرا نشست. در ادامه، نگاهی کوتاه به این نظرات انداخته‌ایم تا برآوردی از خواست مجموع نظردهندگان به دست داده باشیم.

سربازان غایب: تصویبش کنید؛ بگذارید به زندگی برگردیم

جام جم سرا: کاربران که در میان آنها زنان و بویژه مادران نیز خبر را خوانده بودند، با ارسال نظرات خود عموما از پیشنهاد چنین طرحی استقبال کردند و آن را راهی برای رهایی از بلاتکلیفی و سردرگمی مشمولان مذکور بویژه متأهلان دیده‌اند.

به نظر می‌رسد مهمترین بخش این نظرات، نظر آنهاست که خواهان تصویب نهایی این پیشنهاد در مجلس شورای اسلامی و سپس شورای نگهبان شده‌اند و البته تعدادی از کسانی که خدمت سربازی را پشت سر گذاشته‌اند نیز، در نظراتی متفاوت، اکثریتی این طرح را ناعادلانه دانسته‌اند و اقلیتی از نظردهندگان نیز آن را مفید ارزیابی کرده‌اند. با این حال، هم در میان سربازی‌رفتگان و هم در میان مشمولان غایب، کسانی هم چنین طرحی را مختص غایبان پولدار دانسته‌اند.

نکته مهم، این که بر اساس آنچه سردار موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرده، شمار کسانی که مشمول طرح خرید خدمت سربازی قرار می‌گیرند، حدود یک و نیم میلیون نفر است؛ آماری که عمدتا از قشر جوان جامعه به شمار می‌روند و به دلیل غیبت و نداشتن کارت معافیت یا پایان خدمت، نمی‌توانند در جامعه منشا اثر باشند یا به بیانی دیگر، آن طور که باید و شاید مفید نخواهند بود و لازم است مسئولان دولتی، نیروهای مسلح، مجلس و... در این باره تصمیم مقتضی گیرند.

در ادامه گزیده‌ای از نظرات این کاربران را ذیل دو مطلب «پیشنهاد دولت برای خرید سربازی» و «مبلغ خرید سربازی: 20 تا 50 میلیون» ذکر کرده‌ایم؛ این نظرات بدون ویرایش نوشتاری منتشر شده است:

احمد: خیلی خوبه همه یک خدمت به دولت بدهکاریم جه اعزام بشیم یااین که مبلغی برای درامدکشور داشته باشیم احسن به مجلس.

حامد بهران نیا: خدا خیرتون بده هم یک کمکی به دولت میشه هم خیلی ها از بلاتکلیفی نجات پیدا میکنن.

نیما: ضمن تشکر از دکتر روحانی عزیز بابت مطرح کردن پیشنهاد معافیت غائبین بیشتر از 10 سال دوره خدمت ضرورت، عاجزانه خواهشمندم بدون توجه به بهانه جویی عده قلیلی افراد که اساسا علاقه مند به زدن ساز مخالف با عملکرد دولت هستند و این بار با شعار تبعیض طبقاتی داعیه مخالفت با این طرح به واقع مصلحت اندیشانه را دارند، از تمامی توانتون در جهت تصویب این طرح در مجلس استفاده کنید و به این ترتیب بیش از یک میلیون نیروی جوان کشور، که دست کم به مدت 10 سال از تمامی حقوق اجتماعی محروم بوده اند، مجددا به روند عادی زندگی برگردونید.

امیر: بی عدالتیه !! باید این قانون شامل حال افراد تحصیلکرده هم بشود فوق لیسانس به بالا افرادی که سالها درس خوندن و در حین درس کار کردن این افرا د قانونم زیر پا نذاشتن بلکه 6 تا 10 سال مشغول تحصیل بودن

امید: طرح بسیارخوبیه اونایی که 10سال خدمت نرفتن قاعدتا دیگه قصد رفتن ندارن...پس دردی از دولت دوا نمی کنن... این طوری هم یه پولی عاید دولت می شه، هم اون بیچاره ها کارت پایان خدمت دستشون میرسه...به شرطی که اونقدر مبلغ رو بالا اعلام نکنن که فراری ها فراری تر بشن... یادمه سالی که من سربازیمو خریدم قیمت کارت معافی اندازه یه پراید بود!

احسان: چرا بعضیها فکر می کنند حقشون داره ضایع میشه؟! مطمئن باشید اینایی که الان بیش از 10 سال غیبت دارن بدلیل یه مشکلی نرفتن و انقدر از حق و حقوقات قانونی خودشون محروم شدن که پشیمون هستن و دوباره به عقب برگردن حتما میرن خدمت. ولی با ادامه روند فعلی هیچکدوم تو این سن و سال و شرایط زندگی امکان اعزام به خدمت ندارند و اگر هم به زور برن هیچ کارایی ندارند. در عوض جریمه میشن و این پول در بخشهای دفاعی و نظامی به درد میخوره و میتونه شرایط یه عده دیگه رو بهتر کنه. من صمیمانه از دولت محترم تشکر میکنم که عقلانیت رو به جای قوه قهریه به کار بردند و با این کار خدمت به کشور و جوونها کردند.

چوب خورده: با سلام منم الان 15 ساله که فراری هستم وبه اونایی که میخوان ده سال خودشونو عقب بندازن تا بعد از ده سال معاف بشن ظلم به خودشون کردن بنده فرارم به علت تصادف کردن و منجربه فوت شدن برادرم بود که سرپرستی به عهده من افتاد با خانواده خودمو سرپرستی دوتا یتیم ازطرفی مادرو پدر پیرم با ناراحتی قلبی ایا میتونستم برم خدمت کنم اگر خدمت سربازی سه سال هم که باشه باید رفت خدمت کرد چون واقعا زجر کشیدم باهمه تفاسیر اگه خدمت سربازی برای من دوماه هم که باشه نمیتونم خدمت کنم به اون دسته از عزیزانی که با این قانون مخالف هستند عرض کنم که شاید نتونم خدمتو بخرم ولی ارزوم اینه که این قانون اجرایی بشه لاقل اونایی که میتونن ازین فلاکت بیرون بیان من که 15 سال از بهترین دوران جوانیمو به بدبختی گذروندم واقعا سخته الانم با سه فرزند خودمو دو فرزند یتیم نمیتونم برم خدمت امیدوارم قانون خوبی باشه که ماهم بتونیم .

سیروس: اول ازدولت اقای روحانی بابت پیشنهادش متشکرم .دوم اینکه معمولا اونایی که خدمت بیش از ده سال غیبت دارنددارای همسر وفرزند هستند ومجلس باموافق بودن این طرح به زن وبچه مشمول کمک کرده اند .سوم هم اینکه اینایی که خدمت نرفته اند بیش از نرفتنشون به خدمت سربازی به خاطر نداشتن مدرک بیش از پیش به خودشون ضربه زدند و خودشان را اززندگی عقب انداختند.

موسوی: عالیست اونایی که رفتن زندگی میکنند اما اونایی که نرفتن تاوان این نرفتن را کشیده اند و زندگی آنها خراب شده انشاالله تصویب بشه.

حسن: اونی که میگه من رفتم تبعیضه،،،فقط یکیشو میگم کسی که 15سال از بهترین روزای جونیشو دارم میگم گوش کن 15سال رواز رانندگی کردن محروم بوده، نه بازم میگم هیچ جای دولتی راش ندادن.، بازم بگم نه عزیزم خدمت نرفتن سر خودتو بریدنه،به خودت ظلم کردنه پس دعا کن تصویب شه خیلیا برگردن به زندگی.

آرش: به نظرم بسیار قانون خوبی هست 1 - قانون بدون تبعیض هست یعنی شامل کسانی میشود که 10 سال هست سربازی نرفته اند و این هم شامل پولدارها میشه و هم بقیه اقشار جامعه. 2 - کسی که بیش از 10 سال هست خدمت نرفته دیگه نمیخواد بره و اصلا به درد سربازی هم نمیخوره پس بگذارید حداقل جریمه اش را بده .3 - تعداد زیادی از افراد قریب به اتفاق متاهل از بلاتکلیفی خارج میشن اونا که خدمت نمیرن دیگه به درد کار دولتی هم نمیخورن و خودشون یه کاسبی راه انداختن بگذاریم از این در به دری نجات پیدا کنند. 4- مقداری پول هم به حساب دولت واریز میشه که با اون میتونه بودجه دفاعی و رفاهی سربازان و... را کامل کنه - به قول معروف هم اونا ذینفع هستند هم دیگران از پول به دست امده منفت میبرند .

اسماعیل تقوی: در مورد خدمت سریازی باید عرض کنم ما ده سال است که خارج از ایران زندگی میکنیم و این خیلی مهمه که مشمولان خارج از کشور بتوانند خدمت سربازی خود را خریداری کنندشما دقت کنید کسانی از این قبیل مایل هستند در کشور خود سرمایه گذاری کنند و رفت و امد داشته باشند اما متاسفانه با قانون جدید که سالی دوبار به مدت سه ماه نمیشود برنامه ریزی کرد و سرمایه گذاری به کشورهای دیگری انتقال میابد و این برای کشور بسیار زیان اور است. اضمن تشکر امیدوارم مسئولین کشور به این مهم توجه کنند و تمهیداتی فراهم اورند تا هم کار ایجاد شود و هم سرمایه های ارزی وارد کشور شود.

طالب: پس ما و امثال ماها که رفتیم از دین و شرفمان دفاع کردم چی همرزم سربازداشتم که جلوی چشمان من پر پر شد جواب انها را کی میده فراریها که فرار کردندوپشت جبهه را خالی کردند من خودم جانبازمارفتم تا از ناموسم دفاع کنم وپشیمان هم نیستم حالا میگید سرباز فراری بیایند سربازیشان را بخرند .یعنی چی .

حمید رضا بیگی: این کار درست است چون عده ای به دلیل مساعل خانوادگی وکاری به خدمت نمیروندوهیچ راه حلی برای مشکلات نرفتن این قشر در قانون دیده نشده است ونظام هم هیچ تقصیری ندارد واین قشر بهیچ وجه به خدمت نمیروند تا بعد از چند سال خود به خود معاف شوند پس بهتره بفروشند تا کمکی به بودجه کشور شود ولی اگر جنگی شد مردونه بیان .

عطیه: من به عنوان یک مادر که یک پسر سرباز غایب داره از دولت محترم برای این خبر تشکر می کنم . اینجوری بچه های ما از سردرگریبونی در می یان. حالا عقلشون نرسید بموقع نرفتن سربازی . باید تا آخر عمر مثل دزدها زندگی کنند؟

سمانه: خیلی خوشحالم . برادر من شاملشون می شه . بخدا نه کار داره نه زندگی به خاطر غیبت . خوب جریمه ش کنید ولی بهش امکان زندگی و آینده سازی بدید . ممنون از دولت برای این طرح.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
مطمئن باشید كسی همچین پولایی برای خریدن سربازی نمیده چون كسی همچین پولی نداره بده. اون بدبختی كه به خاطر گرفتاری سربازی نرفته صد در صد گرفتاتر از اونه كه چنین پولی داشته باشه. جام جم خواهشا از رقم نجومی خرید هم گزارش و نظر مردم در این ربطه را هم منتشر كنه
۰
۰
نریمان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
لطفا از جانب خودتون صحبت كنید دوست عزیز، خیلیها هم حاضرند به هرنحوی كه شده این مبلغ رو جور كنند تا زندگیشون به حالت نرمال برگرده! اتفاقا ما استقبال می كنیم..
داریوش
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
باتوجه به كمبود سرباز با تصویب این طرح ایا دیگر كسی به خدمت میرود وایا در حق كسانی كه به خدمت رفته اند ظلم نمی شود
۰
۰
نیما
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
به هیچوجه! هیچ ظلمی در كار نیست، اگر بخوایم از این زاویه به قضیه نگاه كنیم، محرومیت اجتماعی مشمولین غایب هم عین ظلم بوده! چرا چیز بدی رو كه برای خودتون نمیپسندین برای دیگران طلب میكنین؟ مثلا ما بچه مسلمون هستیم! شماها كه رفتین و دارین زندگیتونو میكنین، آخه چه سودی بهتون میرسه اگه این قانون تصویب نشه كمااینكه اگر تصویب بشه حداقل باعث جبران بخشی از كسری بودجه میشه و بصورت غیرمستقیم باعث بهبود زندگی همه شهروندان منجمله شمایی كه معترض هستید خواهد شد! كافیه احساسات رو كنار بذاریم و یه مقدار منطقی به قضیه نگاه كنیم!
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
به نظر من این طرح باید سالها پیش اجرا می شد چون واقعا زندگی برای این غایبان سخت شده
۰
۰
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
لطفا فكری هم به حال سرباز فراری ها كنید
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
( نگاهی به نظرات كاربران‌ «جام جم سرا» درباره طرح خرید غیبت سربازی )
چرا اكثر نظرها ، نظر موافق های قانون هست . .
اول از همه قشر متوسط و متوسط به پایین قادر به پرداخت 20 تا 50 میلیون رو ندارن . در نتیجه این قانون برای قشر پولدار هست .
دوم سر قضیه خدمت فوتبالیست ها این همه هیاهو كردند و كلی رو كشیدند به خدمت چی شد یهو این قانون تصویب شد ؟؟؟؟
قانون 2 سال خارج رفتن و 3 برادری و 10 سال فرار از خدمت قابل تامل هستش .
۰
۰
وحید
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
كدوم سرباز غایبی توانایی پرداخت این مبلغو داره؟؟استقبال نمیشه.هدف این طرح در واقع جبران كسری بودجه دولت بخاطر كاهش شدید قیمت نفته به خاطرمردم نیست.
۰
۰
نیما
Germany
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
خدمت دوستان برسونم این قانون تا مدتیه كه فوتبالیستها و بچه های خودمسئولین كارتهاشون رو بگیرن.دوباره بعدش كنسل میشه.واسه ما بدبخت بیچاره ها هم فرقی نمیكنه
۰
۰
امیر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
به نظر من بهترین راه اینه همه بتونن بخرن نه فقط افراد غایب، حتی در دوران تحصیل كه افراد زود تر وارد بازار كار و جامعه بشن...50 میلیونم باشه كسی كه در بیاره واسش مهم نیست...درضمن غایب بودن هم ترس نداره بزور كسی رو نمیتونن نگه دارن
۰
۰
محسن
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
كاش ما هم فراری بودیم تا میتوانستیم از این تبصره جدید دولت بهره مند شویم ای كاش برای اینده ما هم همچین تبصره ای وجود داشت.تشكر میكنم از دولت بابت این تصمیمشان و سپاسگزاری میكنم مجلس را بخاطر تاییدش.
۰
۰
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
ممنون كه نظرات را منتشر كرده اید . این یعنی احترام به مخاطب.
۰
۰
سعید
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
خدا خیرتون بده ، مردم خیلی مشكل دارن . ممنونم
۰
۰
بیچاره
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
دست مجلس درد نكنه ولی اگه بیست ملیون و پنجاه ملیون را داشتیم مریض نبودیم كه فرار كنیم مثل بچه آدم می رفتیم خدمت نگران نداشتن خرجی خانواده را هم نداشتیم اگه امكانش هست قسطی كنید تا من بیچاره وامثال من بتونن استفاده كنن از این طرح
با تشكر
۰
۰
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
از رییس جمهور عزیز و بقیه مسیولین خیلی خیلی ممنونم.به امید آینده بهتر برای كشور عزیزمان
۰
۰
Aligol
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
سلام
٢٠ ملیون تومان از كجا بیارم اگر وضع مالیمون خوب بود كه فراری نمیشدیم امكان شرایطی كردن خرید هم وجود داره یا نه
۰
۰
زهرا
United Kingdom
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
خییلی خوشحالم ولی تو این فكرم پول جریمه رو چطوری پرداخت كنیم
۰
۰
دانشور
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
سلام لطفا اگه امكانش هست قسطی كنید شاید ما هم استقبال كنیم
۰
۰
آواره
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
سلام علیكم
طرح خوبیه اما اگه بیست ملیون تومان رو داشتیم كه الان فراری و اواره نبودیم اگه امكانش هست به این مجلسی های عزیزبگید وقتی میرن مجلس قانون تصویب كنند با جیب خالی وحساب بانكی خالی بروند تا قانون تصویب شده شامل حال ما هم باشه من الله توفیق
۰
۰
reza
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
با سلام خدمت نمایندگان مجلسی كه این پیامارو میخونن(البته اگه بخونن) و سلام به كاربرای سایت.. سی و نه سالمه و اینو باید بگم كه اشتباه كردم خدمتمو انجام ندادم ازین پاچه خواریام نمیكنم كه دینمو عدا نكردمو این چیزا ..نه اگه رفته بودم الان تو زندگیم موفقتر بودم چرا.. چون با اشتباه (دور از جون بعضیا) زود عاشق شدم زود ازدواج كردم و متاسفانه بعد از هجده سال زندگی مشتركم با داشتن یه پسر چهارده ساله از هم پاشیده شد و جدا شدیم چرا ربطش دادم به این موضوع چون توی این مدت همش در حال دروغ گفتن و فرار از خودم بودم هیچ جا نتونستم استخدام بشم با همسرم یه سفر زیارتی یا سفرای اونطرف مرز نتونستم برم خلاصه حكایت همچنان باقی موند كه الان به روزی افتادم كه هزینه تحصیل بچمم بزور میدم چه برسه بیام این مبلغی رو بدم كه اقایون تصویب كردن هرچند اگه همین مبلغو اقایون بمن بدن حاضرم چند برابر براشون خدمت كنم نمیدونم خدمت چرا باید اجباری و مجانی باشه ولی نرفتنش این همه گرون و خلاصه عرض اینكه اقایونی كه شب رفتین خونه صبح اومدین این قانونو گذاشتین خدارم در نظر بگیرید و به همون خدا ندارم همچین پولی بدم
۰
۰
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
تورا به امام زمان ما كه ده ساله فراری هستیم چی ؟آیا سربازی كه نزدیك یكسال خدمت كرده بعدفراری شده به دلیل مشكلات خانوادگی،اون هم میتونه بخره یا اینكه با سی وپنج سال سن وداشتن زن وبچه همچنان محروم باشه؟
۰
۰
غدیر
United States
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
سلام.باتشكر از همه كسانی كه برای كشور عزیزمان ایران خدمت مقدس سربازی رفتن.ومتشكرم ازدولت محترم.باید عرض كنم نود درصد كسانی كه غیبت كردن مشكلات خانوادگی میباشد من خودم به مشكل سرطان مادرم ومریضی روانی پدرم نتوانستم خدمت كنم وپدرومادرم2سال پیش فوت شدن والان با یك فرزند وخواهر كوچكترم كه دانشجو وهمسرم كه نسبت به انها مسولییت دارم.وخیلی هامیتونن بخرن ولی نمیتونن همه چیز رو بزارن برن خدمت وبهترین كار خرید است .از مجلس محترم خواهشمند هستیم به خاطر شرایطی كه این جوان ها دارن این مهم رو تصویب كنن وبه زندگی با شرایط عادی این جوانان راضی شوند.متشكرم
۰
۰
حمید به غدیر
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
غدیر شما خدمت معافیت كفالت میتونن بگیری ، از بهزیستی باید پیگیری كنی از نظام وظیفه بپرسی بهت میگن(ماده ٦ بهزیستی)
حمید كیانیان
Luxembourg
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
لطفا یك فكری به حال دانشجویان دكتری بكنید. بیشتر از ۱۰ سال باید درس بخونیم تا دكتری بگیریم. الان هم چون سربازی نرفتیم نمی تونیم روی كارو زندگی آیندمون حساب كنیم باید قید ازدواج كردن رو هم بزنیم. این انصافه ؟ با بیش از ۳۰ سال سن تازه سربازی ؟ بعدش كار ؟ بعد ازدواج ؟ چی دیگه موند از زندگیمون ؟؟؟؟
۰
۰
كامران
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
این واقعا یه حركت درست از سوی دولت بوده و امیدوارم به تصویب برسه و پرداختش قسطی شه.
۰
۰
نیما
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
با تصویب این قانون باز هم به ملت ثابت می‌كنید ،پول حرف اول رو می‌زنه،پول داشته باش این دنیا و اون دنیات آباده.
۰
۰
اشرف
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
با سلام و درود خوشحالم از اینكه خبر خوب شنیدم چرا نباید به جوانان انگیزه داد تا با میل ورغبت به سربازی بروند اگر معافی برای همه فروشی باشد با هزینه و درامد ان برای دیگر سربازان حقوق بسیار بالا استخدام می كنند و جوانان به عنوان كار با در امد عالی به ان نگاه می كنند چرا ما باید از فرزندانمان دور باشیم میلیاردها ارز به خارج برای فرار از سربازی دور ریخته شود جوانان باید با میل ورغبت به سربازی بروند و اگر در خود این وظیفه را نمی بینند معافی را بخرند تا دیگران از پول انها با حقوق با به استخدام در بیایند
۰
۰
كمال
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
شما فقط نظرات موافق رو گذاشتین پس مخالفا كو
۰
۰
س
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
واقعا بد است پولدار ها و فقرا تفاوت پیدا میشود بد است بد است بداست
۰
۰
حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
احتمالا سردار كمالی هم خودش یا بستگانش سرباز غایب دارند كه این طرح راریخته وگرنه یك سرباز تا آخرعمرش باید سرباز باشد .تبعیض هم دراسلام نداریم.
۰
۰
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
از دولت می خواهیم این قانون شامل افراد تحصیلكرده خارج از كشور نیز بشود. تا آنها نیز از این حق برخوردار شوند و بتوانند به كشور برگردند و خدمت كنند.
۰
۰
سرباز
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
خب حالا تكلیف اونایی كه 10سال غیبت دارن و پول هم ندارن كه خدمتو خریداری كنن چی میشه این واسه بچه پولداره خوبه واسه ما كه شبو روز كار میكنیم پول ی كیسه برنج هم در نمیاریم از كجا بیاریم 50میلیون به حساب بریزیم انصاف هم خوب چیزیه اینا كه نظر دادن به فكر ما بچه فقیرا هم باشن با خودتان مقایسمان نكنید
۰
۰
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
طرح خوبیه *چون اونایی كه تاحالا نرفتن خدمت سربازی بعد از این هم نمیتونن برن واگه هم برن باعث تضعیف روحییه ی سربازای دیگه میشن
۰
۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
سر بازان فراری هم جزع این طرح به حساب میان لطفا بهم بگید
۰
۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
با سلام ، من مادر یك سرباز فراری هستم پسرم 10 ماه خدمت كرد و دییگه نرفت خواهشمندم یه فكری هم به حال اینها بكنید خدا پشت و پناهتون باشه .
۰
۰
خواننده
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
پس كسانی كه رفتن سربازی چی؟اونها آدم نبودن؟اونها نباید زندگی می كردن؟ قانون فوق العاده ناعادلانه ایه
۰
۰
فرید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
از این بابت خوشحالم چون میتونم به آغوش اجتماع برگردم و آینده ای را برای خودم بسازم
۰
۰
غایب
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
نحوه محاسبه غیبت چگونه است ؟ ملاك سن 19 سالگیه یا اخرین مدرك تحصیلی ؟ یعنی من متولد 61 كاردانی دارم و كارشناسیمو سال 86 به علت مشكلات ادامه ندادم و انصراف دادم.حالاغیبتم چجور حساب میشه ؟؟؟؟؟؟خواهشا جواب بدین دوستان اگه اطلاع دارند.
۰
۰
سید
United States
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
خرید سربازی شامل سرباز فراری میشه
۰
۰
یوسف بختیاری
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
من خیلی تشكرمیكنم ازدولت اقای روحانی واقعاقدمی بزرگی برمیداره درزندگی سربازان متاهل غایب من پانزده سال غیبتم به دلیل مشكلات خانوادگی نتوانستم برم بزاریدخدمت سربازی رابفروشن ولی قیمتش رابرای كارگران متاهل كاهش بدهندمن دوتابچه دارم خودم هم كارگربیست میلیونو ازكجابیارم تو
۰
۰
نامید
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
بعداز ده سال نا امیدی ی امیدی در زندگیم باز شد.باور كنید اشگ تو چشمام حلقه زد بعداز شنیدن این خبر.به قرآن قسم زندگی دوباره به مادادید.خدا خیرتون بده دل من وزن و بچه ام را شاد كردید خداوند متعال دل شمارو همیشه شاد كنه
۰
۰
امیر
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۱
آفرین به دكتر روحانی
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
ایا سرباز فراریها هم كه 10 سال از خدمتشون گذشته هم شامل این طرح خرید سربازی میشوند؟ لطفا اگر كسی خبر دارد اطلاع دهد متشكرم
۰
۰
محمد مهدب
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
سلام خدا خیرتون بده داماد ما بنده خدا پدرش 79 سالشه و به علت اینكه پدرش بازنشستكی ندارد و مادرش مریص است نتوانسته به خدمت مقدس سربازی برود در ضمن این بنده خدایك داداش ناتنی دارد كه به خدمت رفته ولی معتاد است و به علت ان معاف نشده و در پیك موتوری كار میكند و خرج دو خانوار را میدهد ایشالا تصویب بشود و ایشان به اجتماع برگردد به امید حق.
۰
۰
عباس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
شماروخدا كسی بهم بگه شامل من كه ترك خدمت كردم والان ٣٧سالمه میشه. یكی بهم بگه
۰
۰
احسان
United States
۰۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۱
خیلی طرح خوبیه ولی واسه پولدارا از دیروز كه این خبرو شنیدم غمه عالم نشسته تو دلم كه منه گارگر با داشتن زن و بچه پولشو از كجا بیارم؟كارمو از دست ندم و هزارو یه فكره بد
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۱
از دولت و كلیه كسانی كه این طرح رو ارائه و كسانی كه تصویب كنند ما سربازان غایب و سربازان فراری+مادران+همسران و حتی فردای روزگار
فرزندانمان ممنونیم ... ولی امیدواریم كه مبلغ جریمه بقول دوستان فراری را فراری تر نكند...
مطمئن باشید سرباز فراری 10 ساله نه تنها به خود بلكه به جامعه هم ضرر زده... با این كار میتوان گفت (جلوی ضرر رو هر جا بگیری منفعته)
فكرشو بكنید 10 سال از بهترین سالهای جوونیتون پرپر بشه.... البته هر كس كه تو این موقعیت باشه میتونه این درد و حس و لمس كنه.....
۰
۰
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۱
70نفركارمند دارم خدمت نكردم انشالله حل میشه
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
مرسی از مسولین این طرح و دولت محترم جناب اقای روحانی . این طرح بر خلاف نظر بعضی از دوستان نه تبعیذ طبقاتی است نه بی عدالتی در حق عزیزانی كه به خدمت رفته و یا هم اكنون می روند....این طرح شامل یك طیف از افرادی میشود كه مدت زیادی دارای غیبت هستند حال به هر دلیلی...اكنون با گذشت یك دهه از غیبت قطع به یقین بدانید تك تك افراد پشیمان هستن ولی چون در بستر زندگی و كاری افتاده اند با تمام محدودیت ها دیگه راه برگشتی ندارند لذا با تصویب این قانون جدا در حق این عزیزانی كه پشیمان هم هستن لطف بزرگیست..از طرفی هم دوستان گلم كه به این طرح اشكال وارد می دانند میگم كه شك نكنید كه تعداد زیادی از این افراد جزو قشر كم درامد هستند كه شاید برای پرداخت جریمه حتی زیر قرض هم بروند پس دوستان عزیز این طرح مخصوص افراد پولدار نیست شامل دیگر اقشار جامعه هم میباشد ...در پایان امیدوارم هرچه صلاح است برای جوانان عزیز كشورمون پیش بیاید.
۰
۰
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
من زن و بچه دارم با این خبر زندگیه دوباره بهم دادین لطفا تصویبش كنین
۰
۰
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
اگه قیمت منطقی حساب شده باشه طرح بسیارخوبیه به شرطی كه ملاك سن باشه(27سال) نه مدت غیبت(آخه اونی كه تو این مدت درس خونده چه گناهی كرده كه نمیتونه از این شرایط استفاده كنه؟!!)
اگه شرط 8سال غیبت رو واسه این گذاشتن كه اونایی كه در شرف رفتن به سربازی هستن امیدوار خرید نباشن و پادگان ها خالی نشه خب حداقل این مدت رو 5 سال در نظر بگیرن (بعید میدونم كسی امید داشته باشه تا 5سال دیگه این قانون باقی بمونه)
اینجوری هم تكلیف عده ی بیشتری مشخص میشه هم بودجه ی دولت بیشتر.
۰
۰
Argin
United States
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
من 11 سال غیبت دارم اما چون 1 سال دانشگاه رفتم و انصراف دادم غیبتم از 1386 حساب میشه .... الان با دیپلم در 29 سالگی محرومم از این قانون
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
قابل توجه معترض ها كه میگین. ما رفته ایم شما 2 سال خدمت كردید ما هم پول 4 - 5 سال یك كارگر را خواهیم داد پس ما اندازه 2 برابرشما خدمت خواهیم كرد كسی كه 33 سال دارد آیا از این به بعد میتواند استخدام شود پس هیچ حقی ضایع نمیشود به جز حق خود غایب
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
من 25سالمه و رستوران دارم كه 20نفر بطور مستقیم دارن برام كار میكنن به خاطر این كه خدمت نرفتم دارم مجبور میشم كه رستوران جمع كنم و این یعنی بیكار شدن 20خانواده و بدون شك امثال من خیلی زاده.از دولت خواهش میكنم كه این طرح حتما حتما حتما تصویب بشه لطفا!!!!
۰
۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
سلام
دوازده ماه و بیست روز خدمت كردم
متاهلم و دو فرزند دارم
تكلیف من چیست؟
با حساب میشود بیست و یك ماه و دوازده روز
راهنماییم كنید
۰
۰
سمیه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
سلام تو رو خدا با این طرح موافقت كنید شوهرم بتونه كارتشو بگیره والا اگه مجبور نبود كه میرفت الانم با هزار بدبختی باید این پولو جور كنیم ولی همین كه بتونه بر گرده ب زندگی مثل همه خداوندو شاكریم اخه با این سن بره خدمت كی خرجو منو بچه مو بده اینهمه سال از همه چی محروم بودیم دیگه بسمونه
۰
۰
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
سلام
لطفا توراخدا درباره قانون جدید سربازی یه مطلب كار كنید الان طبق این قانون گفتند هركی بالای 27 سال داره و بیش از 8 سال غیبت كرده می تونه سربازیشا بخره
این چه عدالتیه منو امثال من كه رفتیم درس خوندیم و الان 27 سالمونه و خلاف هم نكردیم نمی تونیم بخریم اما اونایی كه خلاف كردند می تونند برند بخرند. الان من هر سایتی رفتم هیچكی مشخص نكرده بود ما هم می تونیم بریم بخریم یا نه و در كامنت ها برای همه سوال بود كه اونایی هم كه رفتند درس خوندند سختی كشیدند الان می تونند استفاده كنند ازین قانون یا نه لطفا اگه میشه یه مطلب كار كنید در این باره و به این بی عدالتی اشاره كنید من از اون موقعی كه شنیدم اعصابم خورده
اگه شما كار كنید مردم آگاه بشند خیلی خوبه یا قانونا عوض می كنند یا می گند افراد تحصیل كرده هم می تونن ازش استفاده كنن تو را خدا این كارو انجام بدید دارم دیونه میشم ازین بی عدالتی
اگرم میشه این موضوع را به مسئولین وظیفه عمومی انتقال بدید و ازشون بخواهید شفاف سازی كنند
۰
۰
غایب
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
تو رو خدا به فكر دانشجوهایی كه سالهای قبل انصراف دادن باشین.غیبتشونو بر اساس زمان اخذ اخرین مدرك تحصیلی حساب كنین.كسی كه ۳۲ سالشه و فوق دیپلمه و زمانی اشتباهی كرده رفته دانشگاه ادامه درسشو بخونه منتها به خاطر مشكلات خانوادگی انصراف داده و الان این قانون شاملش نمیشه باید چیكار كنه.من اگه از زمان ۸۳ كه كاردانیمو گرفتم حساب كنین این قانون شاملم میشه ولی از اگه از زمان انصراف از كارشناسی كه سال ۸۶ بود حساب كنین این قانون شامل من نمیشه.یعنی ۳۲سال سن و كاردانی و شامل نشدن این قانون.جام جم ازتون خواهش میكنم اینو به مسعولین انتقال بدین تا برای افرادی كه قبلا از دانشگاه انصراف دادن زمان غیبتشون رو بر اساس اخرین مدرك تحصیلی حساب كنن.شما نسبت به افراد عادی از امكانات بیشتری برای انعكاس نظرات افراد غایب برخوردارین.مرسی
۰
۰
كیان
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
اقاتورخدامخالفت نكنیداگه به عقب برگردیم تمام غایبین به خدمت میرن اونا به اندازه كافی تو این ١٠ سال اذیت شدن توروقران حمایت كنید
۰
۰
سام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
سلام میخواستم بگم كه طر ح خرید خد مت شاما سر باز فراری ها هم میشه تو روز نا مه جام جم نوشتن برا همه مشمو لین چه غا یبین چه فراری ها میتو نن بخرن تو اینتر نت برید بخو نید
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
من 30سالمه سال 82رفتم دانشگاه رشته مهندسی برق گرایش مخابرات پاره وقت. تا اون زمان قانون پاره وقت 8سال بود من پدرم سال 88 شصت سالش می شد واحد نگه داشتم تا معاف شم، قانون شد 5سال نه معاف شدم نه مدركمو گرفتم مسیر زندگیم عوض شد الانم متاهلم با دوتا بچه خواهش میكنم رییس جمهور محترم به دادمون برسه
۰
۰
ارسلان
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
با سلام
اول از همه ممنون و متشكرم از طرح ارائه شده دولت برای غایبانی كه بیش از 10 سال غیبت دارن و بنظر من اكثرا متاهل هستند. دوم اینكه هیچ تبعیضی بین اونی كه سربازی رفته و ما كه نرفتیم نیست. ما كه نرفتیم در قبال نرفتن به سربازی از خیلی امكانات رفاهی و بانكی و غیره معاف بودیم و هیچ چای دولتی نمیتونستیم مشغول بشیم. شاید یمسسری بپرسند كه خوب سربازی میرفتید كه در جواب آنها باید بگم كه خود من اینقدر مشكلات مالی داشتم كه حتی نمیتونستم فكر رفتن به سربازی رو بكنم. امیدوارم كه مجلس با تصویب كردن این طرح مفید دولت بتونه كمكی به امثال ما بكنه. انشالله
۰
۰
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
نیروی بالای 30 سال در نظام سربازی كارآیی نداره، اینو همه می دونن. همه اونایی كه شدن یك و نیم میلیون جوون سربازی نرفته و غایب، كسایی بودن كه به دلایلی به سربازی نرفتن. به جرات می تونم بگم 90 درصد به خاطر فقر مالی و كار كردن نتونستن برن خدمت. غیرت به خرج دادن و خودشونو بیچاره كردن و وایسادن پای خانواده. حالا اون بندگان خدا كه از تحصیل محروم شدن، به نوعی داخل خانه حبس شدن، حقشون خورده شده چون كارت پایان خدمت نداشتن، بیمه نشدن، حقوق كافی نگرفتن، به نوعی جریمه شدن، دیگه مبلغ سنگین نباید برای جریمه از آدم های سوخته گرفت. اینا به نوعی سوختن. طرح دولت واقعا عالیه، قابل حمایته، قابل تحسینه اما باید روی مبلغ حتما بازنگری بشه كه بتونن این پولو بدن و هر كسی بره دنبال زندگی خودش. قراره این قانون یك سال اجرا بشه، دیگه هم نباشه. این كه دیگه اسمش تبعیض نیست كه بعضی ها مخالفت می كنن. این اسمش تعین تكلیفه. باید تكلیف این بندگان خدا كه خود من هم یكی از اونا هستم معلوم می شد. اما آدمی كه به خاطر فقر خدمت نكرده و وایساده بخور نمیر پول درآورده الان نداره مبلغ كلان به عنوان جریمه بده... باید مبلغ جریمه انعطاف داشته باشه.
۰
۰
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۱
باسلام من متاهل هستم بچه ام دارم شرایط مالی ام درست نیست ایامیتوانم معافیتم رابخرم لطفاجواب بدهیدممنونم.
۰
۰
manzarebrahimi
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
سلام خسته نباشید خدمت دستاندركاران محترم
بنده تقریبا 3ساله از خدمت فراری شدم متولد 1369 /07/01هستم ایا خریدن سربازی شامل من میشه
۰
۰
بهرام
-
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
سلام
منكه اینقدر پول ندارم ولی برای اونایی كه دارن خیلی خوب میشه لااقل میتونند به زندگی عادی برگردند فقط برای منم دعا كنید كه خدا ازم راضی بشه و ببره پیش خودش .
برا همتون آرزوهای خوب میكنم تا زنده‌ام
موفق باشید .
۰
۰

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر