بدافزار جاسوسی رجین کامپیوترهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین را آلوده کرده است.
کد خبر: ۷۴۴۹۹۶
ردپای رجین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

به گزارش جام جم کلیک: به گفته روزنامه‌ی اتریشی استاندارد درست در زمانی‌ که مذاکرات اتمی ایران با کشورهای 1+۵ جریان داشت، فعالیت‌های بدافزار جاسوسی رجین افشا شد. مقامات اتریشی تایید کردند که درباره نفوذ بدافزار جاسوسی رجین تحقیقاتی را انجام می‌دهند ولی درباره نفوذ ویروس رجین در کامپیوترهای آژانس اتمی در وین نظری نداده‌اند.

این اولین بار است که یک رسانه غربی درباره‌ی آلوده شدن کامپیوترهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش می‌دهد. آژانس درگیر مذاکرات با ایران است و رجین دومین بدافزار جاسوسی است که در سطح جهانی شهرت یافته است. پیش از این کرم اینترنتی "استاکس‌نت" در سال ۲۰۱۰ بخشی از سانتریفیوژ‌ها در تاسیسات اتمی نطنز در ایران را از کار انداخته بود.

گمان می‌رود استاکس‌نت از سوی آمریکا و اسراییل برای نفوذ به سایت‌های هسته‌ای ایران طراحی شده بود. به نظر کارشناسان شرکت سیمانتک بدافزار رجین بر خلاف استاکس‌نت برای ایجاد اختلال در سیستم‌های کامپیوتری طراحی نشده است بلکه بیشتر خصلت جاسوسی دارد. جاسوسی ویروس رجین از مکاتبات داخلی کارمندان آژانس ویروس رجین می‌تواند از صفحه کامپیوترهای آلوده اسکرین شات گرفته، کنترل ماوس کامپیوتر را در اختیار بگیرد، رمز‌های عبور را دزدیده و داده‌های حذف شده را بازسازی کند.

کارشناسان پس از تحقیقاتی که در کامپیوترهای آژانس انجام دادند، وجود ویروس رجین را تایید کردند. هنوز درباره‌ی چگونگی نفوذ بدافزار جاسوسی رجین به سیستم‌های کامپیوتری آژانس و این‌که این بدافزار چه‌مدت عمل می‌کرده، اطلاعاتی در دست نیست.

روزنامه استاندارد در ادامه گزارش خود افشا کرده است که احتمالا اسناد مربوط به فعالیت‌های اتمی ایران کمتر مدنظر بوده و بیشتر مکاتبات داخلی کارمندان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین مورد نظر بوده است. آژانس از یافته‌های خود درباره فعالیت‌های هسته‌های ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد گزارش می‌دهد و دانستن نظر گزارش‌گران آژانس اتمی مزیت مهم استراتژیک در گفتگوی اتمی با ایران دارد.

صفحه ویژه پرونده هسته‌ای ایران آژانس اتمی تا به‌حال رسما درباره‌ی حملات سایبری اطلاعات نداده است. ولی به گفته‌ی مسوولان این آژانس این گونه حملات و تهدیدها همیشه وجود داشته و این نهاد تلاش می‌کند اقدامات لازمه را برای دفاع از سیستم‌های کامپیوتری و حفظ اطلاعات و داده‌های خود در شبکه انجام دهد.

وین، پایتخت اتریش مقر بسیاری از نهادهای و سازمان‌های بین‌المللی است. به نوشته استاندارد برخلاف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که درباره‌ی نفوذ ویروس رجین در کامپیوترهایش رسما نظری نداده، نمایندگان سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری در اروپا نفوذ بدافزار جاسوسی رجین به کامپیوترهای خود را تایید کردند. به نوشته اشپیگل آنلاین احتمالا سیستم‌های کامپیوتری سازمان اوپک هم که مقر آن در وین قرار دارد به بدافزار جاسوسی رجین آلوده شده است.

منبع: افتانا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها