jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۷۴۲۲۹۸ ۰۴ آذر ۱۳۹۳  |  ۰۷:۴۷

راستش را بگو، هربار که یک شانه تخم‌مرغ از سوپر می‌خری و به خانه می‌بری، به چه چیز فکر می‌کنی؟ این که تخم‌مرغ‌هایی که خریدی ریزند یا درشت؟

هنرمندی با ‌شانه‌های تخم‌مرغ

جام جم سرا: تازه‌اند یا تاریخ گذشته؟ غذاهایی که می‌خواهی با تخم‌مرغ درست کنی، از کوکو و کتلت گرفته تا انواع کوفته را در ذهنت مرور می‌کنی و ترتیبش را برای روزهایی که در این هفته پیش رو داری تنظیم می‌کنی؟ احتمالا به قیمتش هم اهمیت می‌دهی تا ببینی هر یک عدد تخم‌مرغ چقدر برایت آب می‌خورد. سریع به خانه می‌روی و تخم‌مرغ‌ها را داخل ظرف مخصوص می‌چینی و داخل یخچال قرار می‌دهی.

حالا نوبت می‌رسد به شانه تخم‌مرغ. تکلیف آن که معلوم است، در اولین فرصت باید دور ریخته شود؛ پس یا آن را درسته به سطل آشغال بزرگ سرکوچه می‌اندازی یا چندتکه می‌کنی و در سطل زباله خانگی قرار می‌دهی. اما آیا تا به حال به ذهنت رسیده بود که چه کارهای فوق‌العاده‌ای می‌توانی با همین شانه تخم‌مرغ به ظاهر بی‌مصرف و بی‌رنگ و رو انجام دهی.

کمی ذوق و هنر باعث می‌شود که تو بتوانی دورریختنی‌ترین وسایل را به اشیایی قشنگ و چشم‌نواز تبدیل کنی. معمولا کسی به تبدیل شانه تخم‌مرغ به وسیله‌ای زیبا فکر نمی‌کند، ولی ما در اینجا چند نمونه از کارهایی را که می‌توان با آنها انجام داد به شما معرفی می‌کنیم:

خروس: به این خروس‌های زیبا و بانمک نگاه کنید که چقدر مودب و مرتب کنار هم نشسته‌اند. کسی فکرش را می‌کند که اینها با استفاده از همان شانه تخم‌مرغ دورریختنی درست شده باشند؟ شانه تخم‌مرغ را به عقب برگردانید و یک جفت چشم عروسکی در قسمت برجسته آن بچسبانید. سپس با کاغذرنگی قرمز، تاج و پرخروس را ببرید و با کاغذرنگی زرد نیز نوک خروس را درست کنید و بچسبانید. یک پر تمیز هم به قسمت پشت خروس بچسبانید تا شکلی طبیعی‌تر پیدا کند. خروس‌هایی که در ردیف پایین می‌بینید، از چهارخانه از شانه تخم‌مرغ در کنار هم درست شده، و در نتیجه، چهار خروس مودب درست شده‌اند که در کنار هم نشسته‌اند. اما برای درست کردن دو خروس ردیف بالا، باید تک‌تک خانه‌ها را از هم جدا کنید و خروس‌های جدا از هم را شکل دهید. برای درست کردن پاهای خروس، از نخ کاموا و کاغذرنگی زرد استفاده کنید.

نهنگ: چه نهنگ‌های خندانی! انگار خیلی خوشحالند که از شانه تخم‌مرغ درست شده‌اند. ساختن این نهنگ‌ها بسیار آسان است. کافی است یک خانه از شانه تخم‌مرغ را به شکل یک مکعب ببرید، آن را به پشت برگردانید و با گواش یا آبرنگ‌ رنگ آبی بزنید. سپس یک جفت چشم عروسکی به آن بچسبانید و با مداد برایش دهان بکشید. با کاغذرنگی آبی، دم و باله درست کنید و در زیر و کنار آن بچسبانید. برای درست کردن فواره‌های روی نهنگ، سه تکه کوتاه از سیم ببرید و نخ کاموای آبی روشن یا تیره به آن بچسبانید تا فواره به دست آید و شما بتوانید آن را به قسمت بالایی نهنگ وصل کنید. نهنگ‌تان حاضر است. چندتا از آنها درست کنید تا تنها نباشند.

لاک‌پشت: چه لاک‌پشت کوچک و مظلومی! بامزه است، نیست؟ درست کردن این لاک‌پشت هم بسیار ساده است. قسمت برجسته یک خانه از شانه تخم‌مرغ را ببرید و آن را به رنگ موردنظرتان درآورید؛ روی آن‌کمی نقش و نگار بکشید تا حالت لاک لاک‌پشت را به خود بگیرد. سپس با کاغذرنگی از همان رنگ یا رنگی دیگر متناسب با آن ببرید و از زیر بچسبانید. یک جفت چشم عروسکی، صورت لاک‌پشت‌تان را کامل می‌کند. در اینجا لاک‌پشت به رنگ سبز درآمده، اما شما می‌توانید چند لاک پشت به رنگ‌های مختلف و شاد درست کنید و در کنار هم قرار دهید تا صفی از لاک‌پشت‌های رنگارنگ داشته باشید.

گل‌های نرگس: از مقوای شانه تخم‌مرغ شش گلبرگ و یک دایره ببرید. گلبرگ‌ها را در کنار هم بر روی دایره بچسبانید تا طرح گل پیداکند. سپس قسمت برجسته شانه تخم‌مرغ را ببرید و برگردانید تا به عنوان بخش وسط گل بچسبانید. با همان مقوا، تکه‌ای ریش‌ریش ببرید تا بتوانید به عنوان پرچم وصل کنید. گل‌هایتان را به رنگ‌های سفید و زرد درآورید و تکه‌های مختلف را به هم بچسبانید. یک دسته‌گل درست کنید و از دیدنش لذت ببرید.

آویز گل: قسمت برجسته شانه تخم‌مرغ را ببرید و از آنها‌ گل‌هایی چهارپر درآورید. گل‌ها را رنگ‌های مختلف بزنید و به صورت برگشته‌ با نخ از تکه‌ای چوب آویزان کنید.

حلقه گل: بازهم مانند موارد قبلی، قسمت برگشته شانه تخم‌مرغ را ببرید و با کمی ذوق و سلیقه، آنها را به شکل گل‌هایی مختلف درآورید. گلبرگ‌های یکی را به صورت گرد ببرید، دیگری را نوک تیز. یکی را ریز کنید و بعدی را درشت.

برای درست کردن یک حلقه گل، باید تعداد زیادی گل داشته باشید. آنها را با گواش یا آبرنگ به رنگ‌هایی مختلف و شاد درآورید. تنوع طرح و رنگ گل‌ها بسیار مهم است. تعدادی برگ هم با همان مقوا درست کنید و به رنگ سبز درآورید. ابتدا برگ‌ها را بچسبانید و روی آنها، گل‌ها را قرار دهید. به راستی، حلقه دری که شما با شانه تخم‌مرغ درست کنید، ارزش زیادی خواهد داشت.

پنگوئن: قسمت برجسته شانه تخم‌مرغ را ببرید، برگردانید و سر و بدن و بال‌ها را سیاه کنید. شکم پنگوئن را نیز به رنگ سفید درآورید. یک جفت چشم عروسکی برایش بچسبانید و با کاغذرنگی نارنجی، نوک و پاهایش را درآورید و بچسبانید. نتیجه کار فوق‌العاده بامزه خواهد بود.

خرگوش: قسمت‌های برجسته دو خانه شانه تخم‌مرغ را ببرید، آنها را به رنگ مورد نظر درآورید و از قسمت پشتی به هم بچسبانید. گوش‌ها را هم از مقوا ببرید، به همان رنگ درآورید و به بالای سر وصل کنید. با مداد یا خودکار، چشم و بینی را بکشید و با کاغذ سفیدرنگ، دندان‌های جلویی را ببرید و بچسبانید. حالا نوبت پاهاست. از مقوا یا کاغذ، یک جفت پای بامزه ببرید و در قسمت پایینی وصل کنید. خرگوش خندان شما روبه‌رویتان نشسته است.

اینها تنها چند نمونه از کارهایی بود که می‌توانید با استفاده از شانه تخم‌مرغ درست کنید. مطمئنا سلیقه شما هنردوست عزیز هم هیچ دست کمی از خالقین این آثار ندارد و شما هم می‌توانید طرح‌های متنوع و جدید بسازید. طرح‌هایی که در ذهن‌تان از انواع حیوانات گرفته تا میوه‌ها و سبزیجات و دیگر چیزها را در ذهن خود تصویر کنید و به کمک شانه تخم‌مرغ، چسب، گواش یا آبرنگ، کمی چسب، کاغذرنگی و وسایل پیش پاافتاده از همین جنس درست کنید. از نتیجه‌اش لذت خواهید برد.

لیلا رعیت / چاردیواری (ضمیمه دوشنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
زهرا از همدان
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۵
این مطلب رو توی روزنامه خونده بودم. چه خوب شد كه الان بازش كردم، اینجا عكسها كامل تره و كیفیتش بهتره. خروسه خیلی بامزه شده.
۰
۰
حدیث از خوزستان
-
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
كار های جالبی هست
خوشم اومد (مخصوصأ از آویز)
۰
۰

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر