jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۳۹۲۵۴   ۲۶ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۰

گزیده عناوین روزنامه های صبح دوشنبه

آب پاکی وزیر روی دست مسکن مهر

۱

روزنامه های صبح امروز در مهمترین عناوین خود مطالبی همچون «۹ روز سرنوشت‌ساز»»،«حزب لاریجانی تا قبل از انتخابات مجلس دهم تشکیل خواهد شد»،«ماموریت جدید آقای مشاور برای تخریب رابطه دولت و مجلس»،«مهمانان خیالی در جلسه دلواپسی»،«چرا پوتین به جی 20 پشت کرد؟» و «آب پاکی وزیر روی دست مسکن مهر» را منتشر کردند.

آب پاکی وزیر روی دست مسکن مهر

سیاست روز:آب پاکی وزیر روی دست مسکن مهر

تلاش این روزهای اعضای هیات دولت از این منظر که هر یک می‌کوشند تا زودتر سوت ناتوانی را به صدا در آورند، نکته قابل‌توجهی است. طی روزهای اخیر و درست پس از اظهار‌نظر مشاور رئیس‌جمهور در‌خصوص توانایی کشور در صنعت قرمه‌سبزی و آبگوشت این‌بار نوبت وزیر راه و شهرسازی است که اعلام کند "تحویل مسکن مهر با تعهدات و ودیعه اولیه نشدنی است".مسکن مهری که شروع اجرای آن از اجرای آن در دولت قبل بسیاری از مردم را به تحقق آرزوی دیرینه خود که همان خانه‌دار شدن بود امیدوار کرد. امیدی که گمان می‌رفت با تدابیر صورت گرفته در دولت جدید به سر منزل مقصود برسد اما با این اظهارنظر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه "اگر تصور صاحبان مسکن مهر بر این است که دولت می‌تواند خانه‌های مهر را براساس تعهدات اولیه تحویل دهد، این امر انتظاری غیرواقعی و نشدنی است به نظر می‌رسد راه دیگری در پیش دارد."
عباس آخوندی در شرایطی اعلام کرده که بحث مسکن مهر سر تا پا نقد است که مقام معظم رهبری تاکیدات فراوانی در مورد به اتمام رسیدن این طرح داشته‌اند و به دولت توصیه کردند که اگر هم دولت محترم با کلیت طرح مسکن مهر مخالفت دارد اما مشکل و نگرانی مردم در این خصوص حل شود.
وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از نواقص مراحل اجرای این طرح اعم از مکان‌یابی، طراحی مهندسی، اجرا، نحوه و... براین باوراست که قراردادهای ثابت منعقد شده برای مسکن مهر در دولت قبل با وجود تورم ۳۵ درصدی بوده است و همین مساله مشکلات متعددی را پدید آورده است.
هر چند پس از تاکیدات معظم‌له مردم امیدواری بیشتری برای خانه‌دار شدن خود یافتند اما گمان می‌رود این اظهارات ضد و نقیض متولیان جایی برای تحقق این رویای دیرینه باقی نگذاشته و در یک کلام دولت یازدهم آّب پاکی را بر دست مردمی که چشم انتظار خانه‌دار شدن بودند ریخته است.
گفته‌های وزیر راه و شهرسازی در مورد مخالفت این دولت با طرحی که از دولت قبل به این دولت به ارث رسیده است و همواره به عنوان ارثیه تلخ از آن یاد می‌شود به همین مساله باز نمی‌گردد و این عضو هیات دولت بارها و بارها این مساله را عنوان کرده است.

بستن سفره مسکن مهر در سال ۹۴
کارشناسان اقتصادی در رویارویی با این انتقادات وزیر راه در مورد نواقص موجود بر این باورند که عدم رعایت برخی از اصول مالی تخصیصی برای انجام این طرح و فقدان کارشناسی‌های لازم برای انجام چنین طرحی، تصمیم‌گیران برای توقف این پروژه موارد قابل قبولی است اما آنچه مسلم است تاکنون هزینه بسیار زیادی برای تحقق این طرح انجام شده و نمی‌توان به همین راحتی با نقدهای متعدد اجرای آن را متوقف کرد و یا در آن تعلل به خرج داد.
هرچند وزیر راه و شهر‌سازی در صحبت‌های خود به این موضوع اشاره داشته که با وجود این ایرادات دولت یازدهم خود را متعهد کرده که این طرح را به نحوی که آسیبی به مردم نرسد به پایان برساند.
هرچند آخوندی مدعی شده که با وجود تمام نقایص این طرح تمام تعهدات دولت قبل در‌خصوص مسکن مهر با قوت پیگیری می‌شود و در حال حاضر نیز طرح‌های مسکن مهر به صورت میانگین ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و با تدابیر لحاظ شده سفره مسکن مهر در سال ۹۴ جمع شود اما نکته قابل‌توجه سرعت متفاوت این وزارتخانه در اجرای این طرح است.
کارشناسان وزارت راه و شهر‌سازی در نقد عملکرد دولت دهم و یازدهم در اجرای این طرح این مساله را مطرح می‌کنند که دولت قبل با وجود تمام نقایص این طرح را با سرعت ۲۵۰ کیلومتر اجرای می‌کرد و حال دولت یازدهم با وجود چنین صراهتی به دلایلی کارشناسی و گاها فنی سرعت حرکت آن را متوقف کرده است و با این روند این پروژه به این زودی‌ها به سرانجام نمی‌رسد.
این کارشناسان سرعت ۲۰۰ کیلومتر نیکزاد به بحث بازدیدهای هفتگی وی نسبت می‌دهند و عنوان می‌کنند که در طول یکسال گذشته وزیر راه و شهرسازی تنها ۳ یا ۴ بازدید از پروژه‌های مسکن مهر داشته و این نشان می‌دهد که متولیان این دولت با وجود تاکیدات صورت گرفته تمایلی برای به سر منزل رساندن این پروژه ندارند.

هزینه‌های مبهم
کارشناسان اقتصادی با انتقاد از این عملکرد وزیر بر این باورند که وضعیت کنونی مسکن مهر به عدم حمایت متولیان باز می‌گردد و می‌گویند: وزیر راه و شهرسازی معتقد است برای اتمام ۱۷ درصد باقی مانده مسکن مهر که چیزی در حدود ۲ میلیون مسکن است اعتباری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است و این درحالی است که بانک مسکن حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان به مسکن مهر تخصیص اعتبار داده است و در مقابل وزارت راه و شهرسازی تاکنون با هزینه‌کرد این ۴۳ هزار میلیارد تومان از طریق خط اعتباری انجام شده حدود مسکن مهر ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
این کارشناسان می‌گویند: با این تفاسیر چطور ممکن است ۱۷ درصد باقی مانده نیازمند اعتباری معادل ۵۰ هزار میلیارد تومان پول باشد و این قبیل ادعاها چیزی جز شانه خالی کردن از بار مسئولیت نیست.

سیاست روز

-پیچیده‌تر شدن انتخاب وزیر علوم
-آب پاکی وزیر روی دست مسکن مهر
-۹ روز سرنوشت‌ساز
-فرانسه علیه اولاند

خراسان

-مخالفان بررسی حساب های بانکی یا اطلاع ندارند، یا منافعشان به خطر می افتد
-حزب لاریجانی تا قبل از انتخابات مجلس دهم تشکیل خواهد شد
-وداع باشکوه مردم هرات با نماد وحدت در افغانستان
-بیانیه کمیته سازمان ملل به نفع ایران

کیهان

-اکثریت نمایندگان مجلس وزیر پیشنهادی علوم را مناسب نمی دانند
-بارندگی اخیر مشکل کمبود آب تهران را رفع نکرده است
-ماموریت جدید آقای مشاور برای تخریب رابطه دولت و مجلس
-نوبت به تحریم که رسید مذاکرات از نفس افتاد !

آرمان

-سفرغیرمنتظره میانجی سنتی به تهران
-مشکلات هماهنگی بین قوا زیاد است
-مهمانان خیالی در جلسه دلواپسی
-حذف افراد با برچسب

وطن امروز

-چرا پوتین به جی 20 پشت کرد؟
-محیط زیست در فضاهای سیاسی
-آش آشنا برای آشتیانی
-احضار ابتکار

نسل فردا

-رییس شورای شهر اصفهان: حماسه 25 آبان از حفاظت ملت ایران پاک نخواهد شد
-فقط 10 درصد از ایرانی ها خانه دار شدند
-تورم 900درصدی در روستاها
-هشت روز تا آخرین ضرب الاجل

جام جم

-حراج محموله 180 میلیاردی عتیقه در اینترنت
-میانجیگری عمان این بار در تهران
-هزینه جراحی برگشت باروری رایگان شد
-4 فرهنگستان در بلاتکلیفی

ایران

-ساماندهی آلودگی هوا 5 سال زمان می برد
-نسخه دانش برای تحول دانشگاه
-روحانی فردا به مجلس می رود
-بغض سلیمی روی سکو ترکید

حمایت

-پیشنهاد آمریکا در مذاکرات مسقط یادآور معاهده ترکمنچای است
-یارگیری ایران و عربستان در آستانه اجلاس اوپک
-عکس‌های یادگاری دستاورد اجلاس جی 20
-ابتکار به مجلس فراخوانده شد

مردم سالاری

-دروازه باستانی در شهر پارسه تخت جمشید کشف شد
-بهترین فرصت برای توافق بزرگ
-سلاخی دسته جمعی توسط داعش
آسمان رفع توقیف شد

آفرینش

-دانش آشتیانی در فراکسیون رهروان: نامه حمایت از « تحصن مجلس ششم» را امضا نکردم و عضو « مشارکت» نیستم
-مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد 94 تمدید شد
-پوتین نسبت به اعمال تحریم های بیشتر هشدار داد
-کامرون: به پوتین اعتمادی ندارم

تعادل

-تحریم همه مشکل اقتصاد ایران نیست
-شوک قیمتی به جای افزایش پلکانی
-تورم 94 در چهار سناریو

دنیای اقتصاد

-برخورد دو آمار صنعتی
-گروه جدید ترافیک پایتخت
-بورس تهران بر سر دو راهی
-اعتراض نمادین پوتین به رفتار غربی ها

آفتاب

-رای اعتماد به شرط ابراز ندامت
-مسقط ، فراتر از یک میزبان
-معین و معین ها را دریابیم
-جامعه تشنه شادی است

اسرار

-اولین گزارش رسیدگی به تخلفات تعرفه ای تا دو هفته آتی نهایی می شود
- تعداد بیکاران تا سال 1400 به 5 میلیون نفر می رسد
-سفر غیرمنتظره وزیر خارجه عمان به ایران
-بهداد سلیمی در حسرت طلا

راه مردم

-آینده اقتصاد ایران پس از توافق احتمالی دوشنبه تاریخی
-آثار امواج مغناطیسی در ناباروری نسل جدید
-وزرشگاه آزادی ترسناک ترین ورزشگاه آسیا
-نباید فرصت توافق از دست برود

رسالت

-اصولگرایان باید گفتمان خود را به روز کنند
-صدای طبل سوسیالیست ها گوش اوباما را کر می کند
-کامرون:ایران توافق را نپذیرد با تحریم های سخت روبرو می شود
-امریکا به دنبال مدیریت داعش در منطقه است

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسنیه
-
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
جالبه وزیر راه و شهرسازی دم از بی مهری مسكن مهر میزند انوقت در تاریخ ٢/٢/٩٥زمین در اجرای مسكن مهر واگذار میكند ؟؟جل الخالق موندیم دم خروس رو باور كنیم یا قسم حضرت عباس را واگذاری زمین در اجرای مسكن مهر در شهر خورموج از توابع استان بوشهر به كارمندان راه و شهرسازی دشتی صورت گرفته است انهم در سال مقاومت اقتصادی
۰
۰

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر