جست‌و‌جو در میان فایل‌های خرید و فروش بازار مسکن نشان می‌دهد شروع فصل پاییز و کند شدن روند معاملات نتوانسته از گرمای قیمت‌گذاری برخی از مالکان برای فروش واحدهای مسکونی بکاهد.
کد خبر: ۷۳۴۸۸۷
قیمت‌های کاذب در بازار مسکن [+جدول]

جام جم سرا به نقل از دنیای اقتصاد: در نیمه دوم سال جاری هنوز هم مالکانی پیدا می‌شوند که قیمت پیشنهادی ملک خود را در محدوده «قرمزرنگ» بازار (بالاتر از میانگین قیمتی هر منطقه) قیمت‌گذاری کرده‌اند.
ماه‌های ابتدایی سال جاری دو رویداد مهم باعث شد تا عده‌ای از مشاوران املاک و همچنین برخی از فروشنده‌ها از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و دست به سوءاستفاده بزنند. اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از یک‌سو و کاهش سود بانکی از سوی دیگر عواملی بود که باعث شد تا عده‌ای در بازار مسکن اقدام به بازارگرمی کنند و سطح قیمت‌های پیشنهادی املاک خود را بیش از قیمت میانگین منطقه افزایش دهند.
گذشت نیمی از سال و ورود به فصل پاییز این تصور را به وجود می‌آورد که ممکن است برخی از این مالکان از قیمت‌های پیشنهادی اولیه خود دست بکشند و نرخ پیشنهادی خود را پایین آورند. اما کمی جست‌وجو در محله‌های مختلف شهر نشان می‌دهد این دسته از مالکان تصمیمی برای کاهش قیمت پیشنهادی خود ندارند و بنا دارند آستانه قیمت ملک خود را برای فروش بالاتر از میانگین قیمتی منطقه نگه دارند.
البته برخی از مشاوران املاک معتقدند دسته‌ای از فروشندگان در بازار دلایل دیگری برای بالا نگه داشتن قیمت پیشنهادی ملک خود ارائه می‌دهند.
یکی از این مشاوران در این باره توضیح می‌دهد: در برخی از محلات تهران قیمت‌های پیشنهادی خرید و فروش ملک کوچه به کوچه متفاوت است. به‌طور مثال در منطقه یوسف‌آباد نمی‌توان قیمت خانه‌های خیابان مستوفی را با خیابان جهان آرا مقایسه کرد. در این محله آپارتمانی با 73 متر زیربنا، متر مربعی 9 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. این در حالی است که میانگین قیمت خرید و فروش ملک در این محله در هر متر مربع حدود 6 میلیون و 920 هزار تومان است.
به گفته او «فرهنگ منطقه» یکی از معیارهای مهم در قیمت‌گذاری مالکان آپارتمان‌های فروشی است. علاوه بر این مصالح و کیفیت ساختمان و امتیازهای رفاهی را نیز از دیگر ویژگی‌هایی دانست که در قیمت خانه‌های بزرگ متراژ تاثیر دارد.
در برخی محلات دیگر شهر نیز چنین مواردی قابل مشاهده است. به عنوان مثال در خیابان نامجو قیمت پیشنهادی یک آپارتمان 67 متری، 3 میلیون و 700 هزار تومان در هر مترمربع تعیین شده است. این در حالی است که میانگین قیمت در این منطقه حدود سه میلیون و 368 هزار تومان است.


افزایش قیمت مسکن نخواهیم داشت

در همین حال، همزمان با کاهش بیش از 2 درصدی قیمت مسکن در مهرماه در مقایسه با شهریور 93، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران موقعیت حال حاضر بازار مسکن را بهترین زمان برای خریدهای مصرفی متقاضیان اعلام کرد.
حسام عقبایی، وضعیت کنونی بازار مسکن را برای هر دو طرف معامله، مناسب ارزیابی کرد و گفت: با قرار گرفتن در انتهای دوره رکود و افزایش نسبی معاملات از یک‌سو و همچنین کاهش قیمت مسکن از سوی دیگر، در حال حاضر بهترین شرایط معامله برای متقاضیان مصرفی از این بابت که فایل فروش در بازار رو به افزایش و قیمت‌ها مناسب شده است و همچنین فروشنده‌ها نیز از این بابت که تقاضا به تدریج وارد بازار شده و کشش خرید ایجاد شده است.
عقبایی که پیش از این نیز خبر از ثبات و حتی کاهش قیمت در برخی ماه‌های سال و طی هفت ماه گذشته داده بود، خطاب به خریداران مصرفی مسکن در پایتخت اعلام کرد: تعویق بیش‌ از این در انجام معامله را به خریداران مصرفی توصیه نمی‌کنم. به گفته وی حتی تعویق و تاخیر در انجام معاملات به سود مالکان و متقاضیان فروش هم نیست.
به گزارش جام جم سرا، عقبایی با اشاره به شکست قیمت‌ها از ابتدای شروع سرما و همچنین آغاز ماه محرم، از تعدیل مضاعف قیمت‌ها از ابتدای آبان ماه خبر داد.
به گفته وی شرایط موجود، حداقل تا نیمه بهمن ماه که هنوز معاملات شب عید در بازار مسکن آغاز نشده است به طور قطع ادامه خواهد داشت. با این حال، هر چند مطابق با روال سال‌های قبل، معمولا از اواسط بهمن ماه مراجعات مردم به بازار برای تبدیل‌ به احسن کردن آپارتمان خود در آستانه سال جدید، رونق می‌گیرد و حجم معاملات نیز به این علت افزایش می‌یابد، اما امسال با توجه به روند حاکم بر بازار مسکن طی ماه‌های اخیر، پیش‌بینی افزایش قیمت وجود ندارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها