jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۸۶۸۷۶   ۰۱ تير ۱۳۹۳  |  ۰۹:۴۹

حکایت نابسامانی در اورژانس‌های کشور

درمان بیماران روی زمین بیمارستان!+عکس

رئیس اورژانس بیمارستان سینا در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی در انتقاد از وضعیت نابسامان اورژانس بیمارستان‌های دولتی در پی اجرای طرح تحول سلامت، تصویری از مشکلات بیماران و پرسنل در اورژانس‌ها را منتشر کرد.

جام جم سرا: حسین کرمانپور در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی در انتقاد از وضعیت نابسامان اورژانس بیمارستان‌های دولتی در پی اجرای طرح تحول سلامت نوشته است: شنیده اید وقتی می‌خواهند به انسان دیگری اظهار محبت کنند که کمی پیاز داغش هم بیشتر باشد می‌گویند: «الهی دورت بگردم»؟ نقل این روزهای پزشکان و پرستاران اورژانس‌های بیمارستانی است.

به نقل از تسنیم، با ایجاد طرح تحول نظام سلامت که البته طرح خوب و موجهی است، بیمارستان‌ها مملو شده از بیمارانی که پیشتر به دلایل مالی حاضر نبودند به بیماریشان توجهی کنند. می‌گویند آقای سلامی خبرنگار سلامت صدا و سیما از پیرمردی پرسیده پدرجان راضی هستی؟ پیرمرد گفته: ها وولا، پارسال این زانو را 15 میلیون عمل کردم حالا این زانو را 1،5 میلیون. خیلی خوب شده....

از شوخی که بگذریم خدمت دوستانم عرض کنم که اورژانس، محل گذره و استاندارد ماندگاری در این محل حداکثر 12 ساعت است. از آنجایی که در بخش‌های بیمارستان به علت بالا (طرح تحول سلامت)، با مراجعه بیماران بیشتر به اورژانس‌های مهم کشور، زمان ماندگاری بالا در اورژانس رخ می‌دهد. پس پزشکان مجبورند مثل بخش‌ها داروهای هر 8 ساعت و هر 6 ساعت و اینها بگذارند که با جنس اورژانس جور در نمی‌آید و ازدحام بیش از حد مانع می‌شود که مانند بخش‌های بستری عمل شود.

در بخش‌ها حداکثر بیماران بستری 30 تا 35 نفره و هر بیمار ظرف دارویی خاص خود را دارد. اما در اورژانس که محل گذره، نمی‌شود مثل بخش عمل کرد! باید تندی بیمار را به مرحله تثبیت رسانده و تحویل بخش مربوطه داد. خب چه می‌شود؟ دستوراتی مثل دستورات دارویی فوق فراموش می‌شود و اکثراً داروهای حیاتی استفاده می‌شود. این طور می‌شود که وقتی بیمار در اورژانس زیاد بماند ما مجبوریم «دورش بگردیم» و هی «دورش بگردیم». باید فکری کرد. اورژانس را که نمی‌توان بست. اگر کسی راه حلی بدهد من را حسابی شرمنده کرده است و ملتی را ممنون دار خود.

راستی عکس زیر یک صفحه از لحظات شلوغی است که به دلیل کمبود تخت مجبور شده ایم بیمار را روی پتو سونوی اورژانسی کنیم. هم برای بیمار سخته و هم برای پزشک و پرستار.


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوما به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

ارتباط بنده با علامه حسن‌ زاده از سال ۶۸ شروع شد که از حوزه‌علمیه دزفول برای تحصیلات درس خارج به قم مشرف شدم و توفیقی شد که درس اسفار و جلسات خصوصی که چهارشنبه‌ها در منزل ایشان برگزار می‌شد، شرکت کنم.

برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها