jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۵۹۳۴۷   ۱۶ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۵:۰۰

تلاش برای کاهش مقدار زیادی وزن در یک بازهٔ زمانی کوتاه ایده‌ای خوب و راه سالمی برای کاهش وزن نیست؛ اگر سریع وزن کم کنید، به احتمال خیلی بیشتری دوباره وزنتان به مقدار اولش باز خواهد گشت اما اگر برای کاهش وزنتان به زمانی حدود یک سال فکر می‌کنید، در مسیر درستی قرار دارید.

جام جم سرا: آرام وزن کم کردن، شما را در راه سالمی خواهد انداخت، و باعث خواهد شد عاداتی کسب کنید که برای حفظ تناسب اندامتان کمکتان می‌کند.

کاهش وزن آرام

شما باید ۳۵۰۰ کالری بسوزانید تا نیم کیلوگرم از وزنتان کم شود. سرعت کاهش وزن شما، بصورت میانگین نباید از نیم تا یک کیلوگرم در هفته بیشتر باشد. و خوشبختانه این مقدار، هدفی است که می‌توانید با ترکیب تغذیهٔ سالم و تمرینات ورزشی متعادل به آن دست یابید.
به هیچ وجه نباید خورد و خوراکتان را به شدت کاهش دهید، یا اینکه بیش از اندازه ورزش کنید. نیم تا یک کیلوگرم، بنظر خیلی کم می‌آید، اما در پایان یک سال شما بین ۲۵ تا ۵۰ کیلوگرم وزن کم خواهید کرد!

تاثیر ورزش متعادل بر کاهش وزن

برای اینکه شخصی به آمادگی جسمانی و تناسب اندام مناسبی دست یابد، باید به طور متوسط حداقل حدود ۲ ساعت در هفته به انجام ورزش‌هایی مانند دویدن، شنا کردن و یا فعالیت‌های هوازی دیگر مبادرت ورزد. طبیعتا اگر می‌خواهید بیشتر وزن کم کنید، باید بیشتر هم ورزش کنید. اما در حد تعادل ورزش کردن بهتر است. بعنوان مثال ثابت قدم بودن در پیاده روی سریع به مسافت ۸ کیلومتر نیز، باعث خواهد شد بدون نیاز به پذیرش خطر آسیب‌های ورزشی، کلی کالری بسوزانید.

همچنین تمرینات قدرتی مانند بدنسازی نیز در کاهش وزن به شما کمک می‌کنند. عضلات، معمولا نسبت به بافت‌های دیگر بدن، کالری بیشتری مصرف می‌کنند. بنابراین پرورش آن‌ها برای زدودن چربی‌های بدنتان موثر خواهد بود.

کنترل تغذیه و کاهش وزن

همین که بدن شما کالری‌های مصرفی را بعنوان چربی ذخیره کرد، تنها راه خلاص شدن از چربی مازاد این است که از آن‌ها استفاده کنید. اگر بجای استفاده از آن‌ها به مصرف کالری بیشتر ادامه دهید، هیچ مقدار ورزش نمی‌تواند وزن شما را کم کند.

برای تازه کار‌ها بهترین پیشنهاد این است که مصرف فست فود و غذاهای پر انرژی مثل کیک و شکلات را کاهش دهند. همهٔ چیزهایی که می‌خورند را ثبت کنند تا مشکلات خورد و خوراکشان را بیابند و میوه و سبزیجات را به بخش بزرگی از خوراک روزانه‌شان تبدیل کنند.

برای اینکه یک برنامهٔ غذایی کم کالری و سالم داشته باشید، باید به سراغ رژیم‌هایی بروید که اختصاصا برای اشخاصی که می‌خواهند وزن کم کنند طراحی شده است.

اصلاح سبک زندگی

ارزیابی شخصیت و تغییر رفتار نسب به آن، یک قدم بزرگ در جهت رسیدن به هر هدفی در زندگی است. اغلب مردم هنگامی که خسته هستند یا در شرایط اجتماعی خاصی قرار دارند پرخوری می‌کنند. در واقع خیلی‌ها به استرس، تنهایی یا احساسات شدیدشان، با غذا خوردن پاسخ می‌دهند! اگر شما این محرک‌ها را در خودتان شناسایی کنید، بهتر می‌توانید رفتار غذا خوردنتان را مدیریت کنید.

همچنین خیلی ضروری است که روی ریتم منظمی ورزش کنید. کاهش ۲۵ تا ۵۰ کیلوگرم وزن در یک سال، نه تنها شدنی است، بلکه با سرعت خیلی آرام هم می‌توان به آن رسید. این خوب نیست؟ بنابراین احتیاج دارید تا متعهد شوید که در دراز مدت شیوهٔ زندگیتان را اصلاح کنید، کنترل شده غذا بخورید و منظم ورزش کنید. خلاصهٔ کلام و چکیدهٔ تمام این مباحث اینکه صبور باشید و عجله نکنید!|تناسب اندام

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها