jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۵۷۷۴۲ ۰۴ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۰:۰۵

عامل بیماری زگیل تناسلی ویروسی به نام Human Papillomavirus یا HPV است که بیش از 100 نوع دارد و حدود 40 نوع آن سبب بیماری زگیل تناسلی می‌شود. این بیماری اگرچه جزو بیماری‌های آمیزشی است، اما راه ابتلا به آن فقط آمیزش نیست زیرا در بسیاری از نقاط دنیا شایع است و از راههای گوناگونی دیگران را مبتلا می‌کند. توصیه‌ها و آگاهیهای بیشتر در این زمینه را در ادامه مطلب بخوانید تا احتمال ابتلای خود به آن را کاهش دهید.

این بیماری بدلایل زیر دارای اهمیت زیاد است:
• اغلب مبتلایان به آن هیچگونه علامتی ندارند و ویروس را به دیگران منتقل می کنند
• این ویروس درمان ندارد
• عامل تعداد مهمی از سرطانها در ناحیه تناسلی، دهان، حلق و مقعد می باشد
• مهمترین علت ایجاد سرطان دهانه رحم در خانمها ابتلا به ویروس این بیماری است
• این بیماری از طریق تماس جلدی نیز منتقل می شود بنابراین استفاده از وسائل جلوگیری میزان انتقال را کم می کند ولی صفر نمی کند.
بعضی از انواع این ویروس سبب ایجاد سرطان دهانه رحم، سرطان آلت تناسلی در مردان و سرطان مقعد می شوند و بعضی دیگر سبب ایجاد سرطان در ناحیه سر و گردن می شوند. بعلت انتقال بسیار سریع و آسان این ویروس، در اروپا و آمریکا از حدود یک دهه قبل واکسیناسیون بر علیه این بیماری در برنامه واکسیناسیون کشورها گنجانده شد. این بیماری واکسن بسیار موثر دارد.
انواع پر خطر ویروس HPV که سبب سرطان دهانه رحم در خانمها و سرطان دستگاه تناسلی و مقعد هم در خانمها و هم در مردان می شوند به این قرارند: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, و 82.

توصیه ها برای بیماران مبتلا به زگیل تناسلی
• افراد مختلف مبتلا به انواع مختلف این ویروس می شوند، بنابراین اگر فردی دارای زگیل تناسلی با نوع خاصی باشد، اگر با فرد دیگری که نوع متفاوت این ویروس را دارد رابطه داشته باشد، مبتلا به نوع جدید ویروس خواهد شد.
• زگیل ممکن است در نواحی از بدن باشد که قابل رویت نیست، مهمترین آنها در خانمها کانال واژن و مجرای ادرار و در مردان مجرای ادرار می باشد. بنابراین افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید از نظر وجود زگیل در نواحی فوق حتما بررسی شوند. بیشتر افرادیکه زگیلها پس از درمان عود می کنند دارای زگیل های مخفی در نواحی غیر قابل رویت هستند. وجود زگیل در نواحی فوق سبب می شود که بیماری ریشه کن نشود.
• هر قدر تعداد شرکای جنسی بیشتر باشد احتمال ابتلا به زگیل تناسلی و انواع مختلف ویروس HPV بیشتر می شود.
• اگر مبتلا به انواع کم خطرتر ویروس هستید، بهتر است با مشورت پزشک، هم خود و هم همسرتان واکسن بزنید. چون واکسن از ابتلا به انواع خطرناکتر ویروس جلوگیری می کند.
• انواع کم خطر ویروس HPV هم می توانند سبب ایجاد سرطان بویژه سرطان دهانه رحم در خانمها شوند، منتهی احتمال آن کمتر و سرطان از نوع کمتر تهاجمی خواهد بود.
• بر اساس برخی آمارها، از هر 4 نفر مبتلا به زگیل تناسلی یک نفر آن دارای بیماری آمیزشی دیگری نیز است، بنابراین باید از نظر سایر بیماریهای آمیزشی نیز بررسی شود.
• از خصوصیات ضایعات زگیلی، عود آنها پس از درمان است. میزان عود در سیگاریها بیشتر است. بنابراین اگر می خواهید عود کمتر شود، سیگار را قطع کنید.

این بیماری از راه تماس جلدی به راحتی منتقل می شود و برای انتقال آن عمل مقاربت حتما لازم نیست. اگر دست به دستگاه تناسلی آلوده بخورد می تواند سبب انتقال بیماری شود، من کودکانی را دیده ام که توسط والدین آلوده شده اند. یعنی والدین دستان آلوده خود را به فرزندان زده اند.


• درمان زگیل تناسلی فقط زگیل را از بین می برد و تاثیری بر روی ویروس موجود در خون ندارد
• خانمهائیکه دارای زگیل تناسلی هستند، حتما باید بطور روتین آزمایش پاپ اسمیر بدهند.
• زگیل تناسلی در تمامی افراد مبتلا به ویروس HPV ایجاد نمی شود. اگر شوهر خانمی دارای زگیل تناسلی است ولی خود وی دارای زگیل قابل رویت نیست، این دلیل بر عدم آلودگی خانم نمی باشد، بنابراین خانمهائی که شوهرانشان دارای زگیل تناسلی هستند باید از نظر وجود آلودگی به ویروس فوق خود را بررسی کنند و بر عکس.
• رابطه جنسی خارج از معمول سبب آلوده شدن حفره داخل دهان می شود که می تواند منجر به سرطان زبان و حلق گردد و در اطراف لبها و داخل دهان زگیل ایجاد کند.
• این بیماری از راه تماس جلدی به راحتی منتقل می شود و برای انتقال آن عمل مقاربت حتما لازم نیست. اگر دست به دستگاه تناسلی آلوده بخورد می تواند سبب انتقال بیماری شود، من کودکانی را دیده ام که توسط والدین آلوده شده اند. یعنی والدین دستان آلوده خود را به فرزندان زده اند.
• هر قدر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد احتمال عود زگیلها پس از درمان بیشتر است.
• یک مرد یا یک زن آلوده به ویروس HPV می تواند قبل از ظاهر شدن زگیلها و پس از درمان زگیلها، ویروس را به افراد دیگر منتقل نماید.
• درمان ضایعات زگیلی از انتشار بیماری می کاهد بنابراین اگر فردی در داخل مجرای ادرار (چه زن و چه مرد) دارای زگیل باشد، ادرار وی و در مردان مایع منی آلوده به ویروس شده و سبب انتقال بیماری و عدم بهبودی می شود.
• در تعداد قابل ملاحظه ای از موارد با گذشت زمان سیستم ایمنی بدن ویروس را از بین می برد ولی آن حتمی نیست، بنابراین باید از داشتن رابطه جنسی خارج از خانواده بشدت اجتناب کرد و تمام زگیلها را درمان نمود به امید اینکه با گذشت زمان بیماری از بین برود.
• اگر در خانمی انواع 16 و 18 ویروس مدت زمان زیادی در بدنش باشد، شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم بشدت بالا می رود.
• افراد آلوده باید حداکثر سعی خود را بکنند که دچار آلودگی مجدد نشوند.
• مردان و زنانی که دارای زگیل تناسلی هستند و یا در سابقه آنرا داشته اند، حتما باید موضوع را به شریک جنسی خود بگویند تا اقدامات پیشگیری کننده لازم انجام شوند.
• از علائم مهم زگیل مجرای ادرار خارج شدن چند قطره خون از مجرا و خارش مجرا می باشد، ولی وجود آنها حتمی نیست. با وسایل خاصی می توان به راحتی زگیل داخل مجرای ادرار را درمان کرد.
• اگر خانمی حامله باشد می تواند این ویروس را به نوزاد منتقل نماید که گاه بعلت ایجاد عفونت ریه کشنده است.|دکتر محمدرضا صفری نژاد - متخصص اورولوژی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵۴
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۰
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
مطالب رو لطفا واضح بگین و بدون نقص تا بیماران بیخود نترسن.كی گفته بیماری به جنین منتقل میشه آخه!!!!!! در هنگام زایمان اگر مادر دارای زایده های زگیل باشه احتمال خیلی نادری وجود داره تا ریه نوزاد آلوده به ویروس بشه.در آمریكا سالیانه تنها 800 كودك دچار این عارضه میشن.
در ضمن این ویروس در خون افراد وجود نداره بلكه درون لایه های پوست بدن زندگی میكنه.
كاش كمی هم از درمانها میگفتین.بیماران بدونن با تقویت سیستم ایمنی بدن میتونن امیدوار باشن ویروس از بین بره.خوردن چای سبز و سبزیجات تازه و انجام ورزش و رسیدن به وزن ایده آل و نكشیدن سیگار و نخوردن الكل كمك زیادی به درمان بیماری میكنه.
۵
۰
ن . ب
-
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
مرسی از گفته هاتون
من خودم شناگر هستم و از سونای بخار دچار این بیماری شدم ، دور مقعدم سه یا چهار عدد بسیار ریز در حد دو میل دیده میشد ، پزشكم با بیهوشی 45 دقیقه ای تو اتاق عمل نمونه برداری كرد و همون چند تا رو از بین برد ، واكسن گارداسیل تزریق كردم بعد از چهل روز دوباره اطراف مقعدم دو تا دیگه بوجود اومد دوباره به پزشكم مراجعه كردم ، از بین بردشون و دور دوم گارداسیل رو تزریق كرد ، ورزشم رو خیلی جدی تر گرفتم روزی 45 دقیقه به سرعت میدویدم ، خوردن میوه رو خیلی زیاد كردم و گوشت رو كم الان یكساله كه خبری از زگیل نیست پس نترسید فقط اگر اون زگیله شما تو درمان زگیلتر شید مدام پیگیریش كنید تا از بین بره ولش نكنید به امان خدا
غ.و
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۸
سلام.من حدود یك ماهه كه دچار زیگیل تناسلی شدم.اولش خیلی كم بود اما هر روز داره بیشتر میشه.نمیدونم باید چیكار كنم.خیلی ترسیدم
۱۳
۲
فرید
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۰
سلام ..من 2 سال پیش مبتلا به زگیل تناسلی در ناحیه مقعد شدم. كه با كرایوتراپی درمان كردم..و تا الان دیگر گرفتار عود زگیل نشدم...یعنی من هنوز تو خونم این ویروس را دارم...ممكن است باز هم مبتلا بشم...
۱۲
۲
الهام
-
۰۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
سلام من شوهرم زگیل گرفته چندماه است حتی نمی ذاره كسی سراغش بره خیلی داغون شده چی كاركنم
۴
۲
فوق تخصص دكتر رسول
-
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
سلام ارامش خودتونو حفظ كنید خبر خوب اینه كه سیستم دفاعی این ویروس رو ممكنه از بین ببره بین ۱ تا ۵ یا ۲ تا ۵ سال اگر بعد ۱۸ ماه زگیلی زده نشد مجدد احتمال ریشه كن شدن زیاده.
استرس ۵ برابر سیستم دفاعی رو ضعیف تر میكنه پس اگر استرس بگیرید اوضاع بدتر میشه.
از تیغ استفاده نكنند برای اصلاح و به زگیل به صورت مستقیم دست نزنند.
بهداشت فردی رو كامل رعایت كنند.
این ویروس تو خون نیست من نمیدونم چرا كسانی كه اطلاع كامل ندارند نظر میدن!پادتن تو خون نه ویروس!یه ازمایش بدن و وضعیت cbc.wbc.رو همیجا آپ كنید .
سیگار نكشند.الكل نخورند.
نگران هیچی نباشید.ضایعه ها چقدرن؟
حتما برای برداشتنشون اقدام كنند.كرایو و لیزر مناسبن بعضی ها میگن لیزر انتشار میده ویروسو كه این به تجهیزات بستگی داره و گرونتره.
برای ارتباط كاندوم فراموش نشه اما بدونید كاندوم نمیتونه ۱۰۰ درصد موثر باشه.
اصلا از این حرفم نگران نشید اصلا ولی ازمایش هپاتیت و ... هم انجام بدن.
با اب سرد دوش بگیرید هفته ای یكبار.
رژیم غذایی هم داره اول باید آهن و سایر ازمایشات و انجام بدن كه بشه درست رزیم داد.
برای همه بیماران دعا كنید كه خیلی مهمه و روحیه خودشونم بهتر میشه.
خداوند تنها درمان كننده است ایمان داشته باشید و پیگیر باشید.
رویا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۴
اقای دكتر من در قسمت بیرونی پنج عدد زگیل ریز كوچگتر از عدس دارم حدود یك ماه می باشد بهترین راه معالجه ان چیست بیست وپنج سالمه
۰
۱
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
كرایو مناسب خواهد بود ولی باید به پزشك مراجعه كنید حتمااا.نگران نباشید.
ندا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
با سلام و خسته نباشید، من تازه جواب آزمایش hpv رو گرفتم و نوع ۶ و ۴۲ مثبت اعلام شده،۳۰ سالمه،نه خودم و نه همسرم رابطه غیر متعارف نداشتیم،و هیچ نوع ضایعه زگیل،نه در خودم و نه در همسرم وجود نداره،خیلی نگرانم كه همسرم هم از طریق من مبتلا به hpv شده باشه،میشه لطفا منو درباره نحوه درمان،وجلوگیری احتمالی راهنمایی كنید؟و اینكه من اقدام به بارداری كرده بودم و میترسم اگه باردار بشم، بچه ام هم مبتلا بشه، و شرمنده یه سوال دیگه،چطور میشه بفهمم همسرم هم مبتلا شدن یا نه؟ممنون از شما
۰
۰
فوق تخصص دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۹
متاسفانه نظرات چاپ نمیشن.
دوباره مینویسم خانم ندا نترسید اصلا.
برای بارداری مانعی نداره فقط زایمان طبیعی نباشد بهتر است.شما و همسرتان به پزشك مراجعه كنید.بله میشود فهمید از طریق ازمایشاتی كه پزشك صلاح بدونند .یافته هایی حكایت بر درمانهای موثر دارند كه همین جا عرض میكنم اگر چاپ شود به زودی
۰
۰
سحر
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
سلام خسته نباشید من آلوده به ویروس اچ پی وی شماره 56 هستم ، خیلی ناراحت و نگرانم، پاپ اسمیر نشون داد این ویروس رو گرفتم، و بیوپسی از دهانه رحمم انجام شد كه نتیجه ش نرمال بود. الان خیلی میترسم، تازگی دوباره پاپ اسمیر انجام دادم، نمیدونم چیكار كنم،خیلیییی نگرانم، چیكار میتونم بكنم كه مبتلا به سرطان سرویكس نشم....
لطفا راهنماییم كنید
۰
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
سلام سحر خانم .هموطن نگرانی معنا نداره شما با نگرانی اوضاع رو كاملا بدتر میكنید خبر خوب اینكه تزریق واكسن اوریون در ۶۰ درصد بیماران۱۰۰ درصد در ضایعات موثر بوده و سیستم دفاعی شما كنار شما خواهد بود ایا ضایعه ای دارید یا داشته اید؟
بهتون قول میدم سال بد همین موقع حالتون كاملا بهتره
۱.تیغ زدن ممنوع اگر ضایعه دارید
۲.بفرمایید نا راحتی معده دارید یا خیر؟
ا۳.وصعیت اهن خون شما چطوره؟
گروه خونی خودتونو بفرمایید
۴.چه كارهایی برای بیماریتون انجام دادید؟
بفرمایید كه بتونم كمكتون كنم
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
باسلام واحترام
من هیچ علامت ناراحت كننده ای نداشتم، چند روز پیش برای چكاپ سالانه رفتم، دكتر گفت زگیل تناسلی داری، البته هنوز آزمایشگاه نوعش رو مشخص نكرده.
دختر 9 ساله ای دارم كه مرتب با خودم میبرمش استخر ، آیا ممكنه از استخر زگیل تناسلی بگیره؟ برای اینكه بدونم ویروس زگیل گرفته یا نه ، باید آزمایش خون بده؟ یا معاینه؟
۰
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
من به هیچ عنوان نمونه برداری رو توصیه نمیكنم.
استخر سعی كنید خودتون هم نرید.امكانش هست اما خیلی ناچیز.
ازمایش خون مشخص نمیكنه چون این ویروس در خون نیست.
برای چكاپ پیش دكتر ببرید دخترتونو .
در طول زندگی منكنه هر فردی بگیره خودش هم متوجه نشه و سیستم دفاعی سركوبش كنه اما این به معنی این نیست همیشه بدن بتونه جلوسشو بگیره اما راه درمان داره نگران نباشید و شاد باشید استرس ممنوع
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
باسلام و احترام
آیا اگر فردی ویروس زگیل تناسلی داشت میتوان ویروس را از بدنش بیرون كرد، یا اینكه فرد تا آخر عمرش به این ویروس مبتلا و همواره ناقل خواهدبود؟
۵
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
هر كمكی بتونم بكنم خوشحال میشم.
كمك به دیگران و رفع كردن نگرانی ها و جلوگیری از هزینه های اضافی خواسته قلبی منه.
۰
۰
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
سلام من پیوند كبد شدم مجردم میگن سیستم ایمنی بدنم پایینه اینجوری شدم چند بارم فریز رفتم خیلی خجالت میكشم برم چون دخترم پمادی چیزی داره بخرم استفاده كنم
۰
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
زهرا خانم سلام.كی گفته سیستم دفاعیتون پایینه؟؟
از محلول میتونید استفاده كنپدو فیناصلا توصیه نمیكنم چون به بدنتون مطمئنا آسیب میزنید
۱.فریز كنید خجالت نداره مشكل شما به دكتر از اون لحاظ ربطی نداره دكتر كمك كننده شماست نه قاضی شما پس خجالت نكشید لطفا
۲.تیغ استفاده نكن موبر مناسبه
۳.میزان عود چقدره؟
۴.قرص ایمنیو اگتیو مال اتریشه تهیه كنید هفته ای یك عدد فعلا
۵.فلفل دلمه هفته ای یك عدد
۶.اگر مشكل معده ندارید لیمو ترش هفته ای یك عدد
۷.صبح ها اب ولرم یك لیوان
۸.گروه خونیتونو بفرمایید؟
ازمایش wbc و جوابو بگید چكاپ كامل
۹.پوست موز رو روی زگیل بزاریی شب تا صبح فقط از چسب استفاده نكنید لباس زیر مناسب انتخاب كنید كه ثابت بمونه در محل
۱۰.با بتادین هر دو هفته یكبار محل رو بشورید زیاده روی نكتید لطفا
۱۱.هر روز لباس زیرو عوض كنید با اب داغ بشورید
۱۲.نمونه برداری از زگیلها نكنید
۱۳.هفته ای یكبار پونه كوهی دم كن بخور
۲۴.چای بابونه هفته ای یكبار فعلا
۲۵.دعا كنید
۲۶.استخر سونا الكل سیگار ممنوعه
۲۷.شاد باشید
۲۸.با خودتون مهربون باشید قول میدم سال بعد زگیل ناپدید شده یا خیلی بهتر شدید فعلا اینارو انجام بدید تا جواب چكاپ بیاد
دوش اب یخ اول صبح هفته ای یكبار فعلا
با حق
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
باسلام و احترام.ممنون كه وقت گذاشتید سوال قبلیموپاسخ دادید.چند جا دیدم گفته بودید نمونه برداری نشود، درحالیكه من وقتی رفتم دكتر برای چكاپ سالانه اصلا ازم نپرسید نمونه بگیرم یا نه واینكه نمونه برداری خطرآفرینه فقط سریع نمونه گرفت بعد هم منشی اش 100 تومن پول نمونه بردای ازم گرفت، بعدهم كه رفتم آزمایشگاه اول 100 تومن گرفتند هفته بعدشم كه رفتم جواب بگیرم دوباره 340 تومن دیگه
گرفتند ، خدابخیر كنه امروز كه برم جواب بگیرم نمیدونم چقدر قراره ازم بگیرن... دكتر شماكه معتقدید نباید نمونه برداری بشه پس از چه طریقی اینكه زگیل هست یانه و نوعش باید مشخص بشه، باتوجه به اینكه فرمودید در آزمایش خون هم معلوم نمیشه؟!
۰
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
سلام زهرا خانم.
در ازمایش خون به یقین مشخص نمیشود.
تست پاپ باید خانمها مرتب انجام بدن اما من نمونه برداری از خود زگیل رو توصیه نمیكنم و دكتر باید توجبه مناسبی برای كارش داشته باشه حتما بپرسید چرا از زگیل نمونه گرفته؟ببینید اینكه پیگیر هستید خیلی خوبه اما زیادی وسواس نشید درمان كنید و توصیه ها رو انجام بدین.دكترتون باید متوجه بشه ضایعه زگیله یا نه قرار نیست هر چی زد بگیم زگیله و سریع كرایو كنیم.توضیح شفاف بخواهید از دكترتون كه ایا زگیل هست یا خیر؟؟فریز كردن بعد گفتن حالا ببینیم زگیل بوده یا نه؟نمیشه كه.شاید شما درست متوجه نشدید بپرسید حتمااا حتما ...ببینید اونچه كه ضایعه هست دكتر متوجه میشه هست یا نه احتمالا برای نوعش نمونه گرفتن نه برای تشخیص كه اونم درست نیست نمونه مشخص بشه یا نشه چیه شما باید چكاپ های مداوم رو داشته باشید و چارت برنامه چكاپ و مراجعه به پزشك رو بخواهید از دكتر.نمیسه كه بگه حالا برو بعدا بیا هر وقت خواستی بیا نمیدونم چرا دكترها واضح و كامل راهنمایی نمیكنند مریض هارو.شما ۲۰۰ تا سوال هم بپرسید دكتر موظفه جواب بده و از لحاط روانی دعدغه جدید درست نكنه.من الان متوجه نشدم چی شد شما زگیل داشتید یا خیر ؟اگر داشتید و درمان كردید بعد ۱۸ ماه عود نكرد بگید كه مرحله بعدی ازمایش ا..اگر تازه شده كه باید درمان كنید و توصیه ها رو انجام بدین و مصرانه پیگیر باشید نه وسواس وسلام .از دكتر بخواهید شفاف و كامل بگن بهتون و دوباره بنویسید كه چی شد.نگران نباش اصلااا دكتر نباید بترسونت چون چیزی نیست اگر دیدی دكتر میترسونت واسه بیماری و یا حال جواب دادن نداره عوض كن دكترتو .دكتر خوب زیاده.و از همون اول هزینه هارو بپرسید خانم رو در وایسی نداری كه سلامت و هزینتونه.یا حق
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
دوستان خوبم فكر میكنم توصیه های اولیه رو دارید دیگه.پیگیر باشید. امیدوارم تونسته باشم كمكتون كنم هر چند خیلی كم .ارام و قوی باشید با ایمان .روابط ازاد جدا خودداری كنید كه همیسه زمان جبران نخواهد بود نگذارید مجداا الوده بشید كه درمان سخت میشه.
به همتون قول میدم اگر بیماری خاص نداسته باشد صد در صد خوب میشید اگر ایمان داشته باشید به حرفام.جوانه گندم هم بسیار كمكتون میكنه اشالا یه مقاله كامل بعدا خواهم نوشت كه بدونید این بیماری هیچی نیست و خوب میشید استرس نكیرید فقط
در پناه حق
دكتر رسول
۰
۰
بهاره
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
سلام
میشه به منم كمك كنید؟ چند ماه پیش یك زائده پوستی در ناحیه تناسلیم دیدم و دكتر زنان چون شك داشت چی هست اون رو برداشتن و فرستادن آزمایشگاه. جواب اومد كه زگیل تناسلی است و از نوع كم خطر. اما تایپی مشخص نكرده بود. توو این مدت با وجود درمان هایی مثل فریز و سوزوندن و ... به طور دائم یك یا دو عدد همیشه بوده. یعنی خوب میشن یكی دیگه میزنه جای دیگه. دكتر میگه مشكوكه و فقط از رو جواب آزمایشم مطمئنه كه زگیل تناسلی هست و الا زگیل تناسلی تك و توك و پراكنده نیست كه مال من اینجوریه. حدود ۳ ماه هست كه درگیرم. و به شدت نگران. چه جوری میشه خون رو از وجود ویروسش پاكسازی كرد؟
نوشین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
سلام دكتر خسته نباشید من ١ ماه پیش متوجه شدم دونه هایه ریزی زدم دكتر رفتم گفتند زگیل تناسلیه اما نمونه برداری نكرد و چون سنم پایینه گفت اصلا نیازی به نوع اج پی وی نیست اگر چیزی باشه با پاپ اسمیر متوجه میشم ٢ هفته پیش لیزر مردم اماجایه همونا سفید شده نمیدونم چرا سیستم ایمنی بدنم خوبه طوری كه زگیلا قبل از درمان حتی اندازه هاشونم بزرگ نشده بود، دكتر من خیلی استرس دارم چون میگن ویروس در بدن میمونه ایا واقعا امكان بیرون رفتن و سركوب این بیماری وجود داره؟ دكترم خیلی امیدواری داد اما من واقعا استرس دارم
۰
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
سلام خیلی خوبه ‌اینكه گفته نوعش رو الان نمیخواییم اك ولی اینكه گفته تو پاپ معلوم میشه به نظرم اشتباه كردن .دكترتون كاملا درست گفتن جای نگرانی نیست شاد باش و چكاپ منظم كن.لطفا موارد رو رعایت كن جوانه گندم خیلی مناسبه واست .تخم شربتی بگیر بخور عالیه زیاده روی نكن لطفا و مرتقب باش الودگی دوباره نشه
نوشین
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
ممنون كه پاسخ دادین دكتر جان
فقط اینكه الان كه همونا رنگشون سفید شده یعنی برگشتن؟
جوانه گندم رو چطوری مصرف كنم؟
ایا واقعا ممكنه ویروس كامل از بین بره
۰
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
تو فروشگاه ها هست خام مصرف كنیداره حتما میره نگران نباش پیگیری كن.تغییر رنگ طبیعیه‌ولی دقیق نمیدونم منظورت ویه ب پزشكت مراجعه كن.
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
دوستان خوب
فكر میكنم دیگه نیازی به حضور من نیست.
تا اونجایی كه در توانم بود دریغ نكردم امیدوارم همیشه خندان باشید
فقط ایمان و خنده بادتون نردر پناه حق
فوق تخصص دكتر رسول .
۳
۰
ساناز میرزایی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
سلام دكتر خیلی نگرانم هم من هم همسرم مبتلا به زگیل تناسلی هستیم یك ماهه كه متوجه شدم و از ترس لیزر هم نكردم زگیل های من داخلی هستن كنار واژن و اطراف سوراخ خروجی ادرار.رژیم گیاهخواری شروع كردم با شربت لیمو عسل سیر و دمتوش بابونه اویشن گل ختمی شور هم نمیخورم به هیچ وجه و الان 16روزه رژیمم هیچ تغییری نكرده.چیكار كنم؟راهنمایی كنین راه درمانش چطوریه؟
۱
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
تو این زمان كم كه جواب نمیده.نگرانی چیه؟؟
برو دكتر حتما درمان كن ترس نداره كه كل زگیلارو درمان كنید همسرتونم برن دكتر حتما .مراقب ترشحاتتون باشید.توصیه هارو همینجا پیدا كنید انجام بدین فعلا.گیاه خواری باور غلطه مصرف سبزیجات و میوه رو زیاد كنید.راه درمان سادس
استرس نگیر
تغذیه خوب
برو دكتر
ساینا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
سلام روزتون بخیر من چند شب پیش قبل از نزدیكی متوجه شدم زیر آلت همسرم دانه هایی مانند جوش هست نگاه كه كردم دیدم چیزی مانند زگیل است چون قبلا این موضوع رو از زبان همكارانم شنیده بودم خیلی نگران شدم نزدیكی نكردیم وفرداصبح بسرعت شوهرم را به متخصص پوست ویورولوژی بردم تشخیص درست بود زگیل تناسلی بود دكتر كلیه دوتا واكسن برای ما تجویز كرد. آن را زدیم وشوهرم هم بیوپسی وازمایش ایدز داده من هم از ترس اینكه الوده شده باشم پیش دكتر زنان رفتم واز دهانه رحمم نمونه برداری كردند من چد سال تست كه عفونت شدید داشتم هروقت دارو مصرف میكردم بلافاصله میگرفتم تا چندروز اینده جواب ازمایش هامون اماده میشه ولی دل تو دلم نیست همسرم هم سیگار زیاد میكشد من هم دچار چربی شدید كبدی شدم لطفا راهنمایی لازم را به ما بدهید ممنونم
۰
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
سلام.اولا سیگار نباید دیگه بكشند.دكتر واكسن چی زد بهتون؟؟چند سالتونه؟واكسن از یه سنی به بعد توصیه نمیشه.دكتر واكسن زده بعد بیوپسی!نمیفهمم اینو !واضحا بخواهید كه توضیح بدن علتشو.ببینید سرطان به این سادگی نیست كه حیلی فاكتورا كنار هم مهمه.ایدز اشالا نیست ببینید میگن كه از لحاظ بیماریهای دیگه چك بشید همین ناراحتی نداره كه اخه.قسمت عفونت رو متوجه نشدم چی گفتین.اگر زگیل باشه به احتمال بالا شما هم درگیر خواهید بود عوض این كارا ورزش كن توصیه ها رو انجام بدین همینجا اشاره كردم یه بار.با استرس قدرت ویروس به شما غلبه خواهدكرد!!انمونه برداری لطفا خواهشا از زگیلا نكنید در حالت عادی دكتر اگر تشخیص داد علت رو بخواهید بعد..قرار نیس هر كی هر چی میگه انجام بدین كه اخه.
مسلط باشید به خودتون به امید حق بهتر خواهید شد .تیغ نزنید اصلا به شوهرتون بفرمایید برن فریز كنن و بهداشت رو رعایت كنن.ایمینیو اكتیف رو تهبه كنید بخورید به دونه هر هفته.
تا جوابتون بیاد برید با دكتر مشورت كنید .
چیزی نیست نترس اصلا لبخند بزنید لطفا در هر شرایطی
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
دوستان خوبم من دارم میرم و نمیتونم جواب تك تكو بدم چون سوالات متفاوته ولی قالبش یكیه یه مقاله دارم آماده میكنم میذارم همینجا نمیدونم چه جوری فایل اپلود میشه اینجا!
در كل دوستان خوبم رعایت كنید با ایمان باشید با خودتون مهربون باشید لطفا ننرسید فقط همین پیگیر باشید
۳
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲
سلام.خواهش میكنم انجام وظیفه بوده.ممنون از اطلاع رسانی خوبتون.سر بلند و پیروز باشید
طناز
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
ایا مقاله دكتر اپلود شده؟ از كجا میتونیم دانلودش كنیم؟
حسن
Hong Kong
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
دكتر خدا خیرت بده واقعا از ته دل میگم مثه شما تو این دنیا واقعا كمه به امید پیروزی و پیشرفت شما دكتر عزیز و گرانقدر.سپاس سپاس سپاس
۱
۰
صبا
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
همسرم زگیل تناسلی داشت لیزر كرد و با آزمایش معلوم شد من نوع 6 دارم ممكنه دچار زگیل دهانی هم شده باشم چون رابطه اورال داشتم البته قبل ظهور زگیل بوده و ممكنه به بچه ام منتقل كرده باشم با دست آلوده یا مثلا اگه مبتلا به نوع دهانیش باشم و معلوم نباشه با بوسیدن و یا قاشق مشترك به بچه ام منتقل كنم ویروس؟
۰
۰
Nazi
Saudi Arabia
۰۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴
سلام من 31 سال سن دارم.3 هفته پیش به دكتر مراجعه كردم وبا تشخیص دكتر و با محلول ضایعات زگیل من از بین رفت.ازمایش پاپ اسمیر دادم وآزمایش hpv.توی برگه آزمایش نوع 6 و18 رو نشون میداد.یعنی من حتما مبتلا به سرطان میشم؟ خیلی می ترسم .كمكم كنین لطفا
۴
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
سلام آقای دكتر من چند ماهه كه عقد كردم و حس میكنم یكی دو ماه بعد از اولین رابطم با همسرم دچار زگیل شدم. یك ماهه تقریباً، اول یدونه خیلی كوچیك بود الان یكم بزرگتر شده و دو تا دیگم كنارش زده. من هم خیلی از تست ها و آزمایشها میترسم چون تا حالا حتی معاینه ی معمولی هم نداشتم هم نمیخوام خانوادم متوجه بشن، همسرم هم نداره روی پوستش زگیل. ضمناً من گیاه خوار شدم كمتر از یك ماهه. چند روزم هست كه سعی میكنم بیشتر خامخواری كنم. میشه لطفاً راهنماییم كنید اول از كجا باید شروع كنم درمانم رو و از همسرم چجوری باید مطمئن شم كه دچار نشده باشه؟ چه آزمایشی باید بده؟ من باید پاپ اسمیر بدم فقط؟
۰
۰
لیلا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
سلام خسته نباشید.من چندتادونه ریزدیدم درناحیه تناسلیم.توجه نكردم.بعدبازنگاه كردم داخل لبها كنار واژنم دونه دیدم.دكتررفتم گفت زیگیله.كرایوكرد.خیلی میترسم.هرروزگریه میكنم.دكترگفت چیزی نیس روزی صدتابیماردارم همراه خونریزی درمان میشن.اینترنت تحقیق كردم.الان شربت ایمیونس میخورم.كه سیستم ایمنی بدنم زیادبشه.هنوزدخترم.عقدم.دیشب پایین بیضه های همسرم دونه ای بود.۲۳سالمه.همسرمم یه سال بزرگتر.حالاتوصیه شماچیه.خوب میشیم.كنارلبمم دونه هایی زده.خیلی میترسم.بنظرشماامپول گارداسیال بزنیم.
۰
۰
roya
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
سلام امیدوارم همیشه سلامت باشین من یكی ازنزدیكانم به این بیماری مبتلاشده ازشمامیخوام شماره تماسی ازاقای دكتررسول بدین تابتونم تلفنی باایشون مشورت كنم چون ماتهران نیستیم ومتاسفانه اینجاپزشكاخیلی بی تفاوت هستند
۰
۰
دكتر رسول
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۲
دوستان خوبم سلام فكر نكنید فراموش كردم حتما بعد اكسپت واستون اپ میكنم
حسن جان ممنونم
صبا خانم نگرانی نداره سیستم دفاعی رو قوی كنید از بین میره .زگیل دهانی ممكن هست اما وسواس نشو‌پیگیر باش فقط احتمالش ضعیفه خیلی با بوسه های عمیق احتمال انتقال بیشتر میشه.مسریه
نازی ترس وی بابا اخه نترس ایمان داشته باش ب تنها درمانگر مطلق .خدا.سرطان خیلی فاكتورا باید با هم باشن.رعایت كن ریشع كن میشه میره ترس نداره كه.
گیاه خواری چیه؟بدن شما به همه چی نیاز داره تعادل و حفظ كنید توصیه هارو انجام بده .قرص ایمینیو اكتیف تهیه كن ماله اتریشه هر هفته ی دونه.بهشون بگو ب متخصص پوست یا عفونی یا ادرار مراجعه كنن.
لیلا خانم گریه چیه؟؟ترس نداره بابا.قول میدم رعایت كنیین و قوی باشید میره.
رویا خانم امكان تماس نیست اكر كاری میتونم‌كنم همینجا اعلام كنید
۰
۰
hadiye
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
سلام
من مشكوك به زگیل تناسلیم و نمونه برداری انجام دادم
اما همسرم هیچ علایمی ندارند واگر ایشون مبتلا باشن با وجود اینكه هیچ علایمی ندارند میشه بگید راه درمانشون جیه؟
۰
۰
مازیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
اینكه میگن اگر سیستم ایمنی قوی باشه از بین میره یعنی اینكه دیگه ناقل بیماری هم نخواهیم بود یا فقط زیگیل ها از بین میره و ما ناقل باقی میمونیم و به همسر اینده مون منتقل میشه
۰
۰
شبنم
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
سلام دوست من من هم این ویروسو دارم خیلی دكتر رفتم مطالب زیادی خوندم نه این ویروس در 90 درصد افراد سیستم ایمنی به كلی دفعش میكنه ودیگه ناقل نیستی ولی سیستم ایمنیوتقویت كن مرتب ازمایش بده كه مطمئن بشی ممكنه چندسال زمان ببره تا از بین بره ویروسش
سارا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
سلام خیلی ناراحتم
من حدود سه هفته س یه حالت بغض مانند تو گلوم دارم. كه چند بار هم احساس تنگی نفس بهم دست داد.با چراغ قوه ته گلومو دیدم چند تا دونه هم جنس گلو دیدم یكیش ۲میلیمتر بود بقیه ش ریزتر.تعدادشون كمتر از ۱۰تاس.
دو سال پیش هم تو دهنم هی آفت میزد
رو زبانمم لكه های قرمز بود كه خوب شد بعد یه مدت با دارو و اب نمك .
خواستم بدونم الان من سرطان گلو دارم؟
۱
۰
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۷
سلام دوستان من مدتی است به این رویرس مبتلا شدم خواستم بدونم آیا این بیماری درمان قطعی دارد یا نه چون من بدجور دچار افسردگی شدم و چند بار هم خواستم خودكشی كنم ل،طرف مرا راهنمایی كنید حتی همسرم دیگر با همه جور پوشاندن كوماندو حاضر به هم خوابی بامن نیست الان 4ماه كه هم خوابی نكردیم
۰
۰
غزل
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
سلام من دو سال است كه گرفتار شدم بعد از یك سال رابطه با شریك جنسیم متوجه شدم كه گرفتار شده . من یك سال و نیم بود كه با لیزر از بین برده بودمش . اما الان بابت این مساله خیلی ناراحتم و عذاب وجدان دارم. مگه كسی كه مبتلا میشه آدم نیست من باید چكار كنم داغون شدم دیگه.
سارینا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۵
سلام دوستان همسرم دچار این بیماری بود چاره كار فقط سركه سیب و پنبه و چسبه ضد حساسیت استفاده مداوم اول زگیل و سفید بعد سیاه و بعد زخم میشه میفته اونم در عرض هفت روز سوزششو به یاری خدا تحمل كنید قطعا خوب میشید
۰
۰
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
از بین نمیبره كوچیكش میكنه بعد یه مدت دوباره از همونجا درمیاد هیچ كه این كارو نكنه بیشتر میشه امتحانش كردنش راحته میگن بعد ۲سال خودبه خود از بین میره
TM
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
سلام...من خانم 34 ساله ای هستم كه بعد از 10 سال رابطه با همسرم متوجه شدم به hpv16 مبتلا هستم، بعد كولپولپوسكوپی و كونیزاسیون، تشخیص ادنوكارسینوما در گردنه رحمم دادن و ناچار به هیستركتومی شدم...بدون شیمی درمانی...الان ته گلوم یه لكه سفید هست، ...من نگرانم و میخواستم ببینم امكان ابتلا به سرطان گلو هست؟؟ واینكه در ایران سرطان گلو چه راه تشخیصی داره وكجا(كدوم بیمارستان یامركز درمانی) این آزمایش رو انجام میده؟ ممنون از راهنماییتون...
۰
۰
saba
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
سلام.من سال گذشته مبتلا به زیگیل تناسلی شدم.یه زیگیل كوچك روی دهانه واژنم بود.كه با محلول از بین رفت.الان حدود یك ماهه داخل لبهای كوچكم به صورت پراكنده و بهم چسبیده در اومده.همسرم هم یكی دو تا خیلی ریز روی آلتش و كشاله رانش داره كه خوب میشن اما باز در میان.رابطمون خیلی كم شده.چون میترسم بقیه بدنمون هم مبتلا بشه.رفتم دكتر محلول پدوفیلین دادن.دوبار استفاده كردم.آزمایشش به چه صورته؟و اینكه میخواستم بپرسم واسه داخل لبهای كوچیك بهترین روش درمان چیه؟
ضمنا برای انجام رابطه كه میگن كاندوم زیاد موثر نیست باید چكار كرد؟اینجوری كه از نظر روانی خیلی اذیت میشیم.چون دوره درمانش به نظر زمان بر میاد.
سپاسگذارم
۰
۰
بهاره
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
سلام دكتر. درصورت درمان زگیل ها بر اساس تجربیات شما چند درصد احتمال داره بدن این ویروس رو از بین ببره ؟! من۲۳ ساله ام
برای بررسی حلق و گلو از وجود زگیل باید پیش چه متخصصی برم ؟!
۲
۰
سعید
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۵
سلام.حدود چن ماهی است كه متوجه خیانت همسرم شدم،و متوجه شدم زگیل تناسلی دارم،دوسال پیش پاپ اسمیردادم هیچ مشكلی نداشتم،بعدازتولددخترم متوجه شدم این بیماری شدم،نوعش ۳۱و۳۳هست.بهم نامه دادن برم تهران،ولی تنهانگرانیم دخترمه،ممكنه دخترم هم الوده شده باشه؟؟؟خودم وهمسرم چی میشیم
۰
۰
عسل
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
با سلام یك سالی هست متوجه شدم شوهرم زگیل تناسلی داره آزمایش پاپ اسمیر دادم خوشبختانه متوجه شدم نگرفتم میتونید راههكارهای بهداشتی و برام بگین در مورد لباس شخصی اون چیكار كنم چون دوتا دختر دارم یكی هفت ساله و یكی نه ماهه میترسم اونا وا بگیرن
۰
۰

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر