jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۱۸۵۱   ۱۳ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۴:۰۴

همیشه احساس می‌کنم آن زنی که شوهرم می‌خواسته است نیستم و وی دارد نقش بازی می‌کند. دوست داشتم آن طوری باشم که او می‌خواهد و از زندگی با من راضی باشد.

جام جم سرا: بعضی از جوانان با رویاهایی ناممکن و توقعات غیرواقع بینانه ازدواج می کنند. معنای ضمنی ازدواج هر چه باشد، در واقع نوعی مشارکت و اشتغال است. بدیهی است انتظاراتی (هم آشکار و هم پنهان) که اشخاص از ازدواجشان دارند، تأثیر بسیار عمیقی در زندگی مشترک شان می گذارد.
این دسته از زوجین با بیان شکایت های خاصی مدعی هستند که این ارتباط آنچه را امید و انتظار داشتیم، برایمان مهیا نمی کند. گاهی این انتظارات غیرمنصفانه یا غیرواقع بینانه است.

افکار ناکارآمد و باورهای مربوط به ذهن خوانی، آثار منفی بر تعارضات زناشویی می گذارد و تداوم این افکار باعث تشدید تعارضات زناشویی و احساس استرس بیشتر می شود

برخی اوقات هم اگر چه انتظارات همسر منصفانه به نظر می رسد، اما به طور واضح و مشخص مطرح نمی شود. بسیار دیده شده است که ریشه مشکلات زناشویی در نوع تفکرات زوج ها درباره یکدیگر و زندگی مشترکشان نهفته است.
افکار ناکارآمد و باورهای مربوط به ذهن خوانی، آثار منفی بر تعارضات زناشویی می گذارد و تداوم این افکار باعث تشدید تعارضات زناشویی و احساس استرس بیشتر می شود. در فرآیند رابطه مشترک، زوجین در باورها و انتظارات خود دچار خطاهای شناختی مختلفی می شوند که مهم ترین آن ها خطاهایی همچون فرضیه سازی، درشت نمایی، برچسب زدن، سفید و سیاه دیدن، نتیجه گیری شتابزده، استدلال اشتباه درباره کنترل و تقصیر به گردن دیگران انداختن است. یکی از ناخوشایندترین خطاهایی که بیشتر اشخاص مرتکب می شوند این است که مسئولیت احساسات همسرشان را می پذیرند. "تقصیر من است که همسرم ناراحت است" ، " من نمی دانم چطور همسر خوبی برای او باشم"، " من هر کاری می کنم که او را خوشحال کنم، اما تاثیر عکس دارد". در واقع تعبیر و تفسیر ما از اتفاقات و رویدادها است که دنیای ما را می سازد. این خطاهای شناختی روابط و نحوه نگرش ما را تحت تاثیر قرار می دهد.
انتظارات خود را از ازدواج و زندگی مشترک بیان کنید و آن ها را به چالش بکشید. درباره این احساسات با همسرتان صحبت کنید. از خودتان بپرسید نقش من در ازدواج و رضایت از زندگی مشترک چیست؟ انتظارات همسرتان را نیز از زندگی مشترک جویا شوید.
گفتید که احساس می کنم همسر خوبی نیستم و شوهرم نقش بازی می کند؛ اما نگفتید این احساس بر چه پایه‌ای به وجود آمده است. کدام رفتار همسرتان باعث شده است که چنین نتیجه ای بگیرید؟ آیا تا به حال این احساستان را با همسرتان در میان گذاشته اید؟ با همسرتان درباره این انتظارات بحث و گفت‌وگو کنید و انتظاراتی را که مشکل‌زاست، حذف یا اصلاح کنید. فراموش نکنید که بیان و تبادل راحت خواسته ها و انتظارات به حل تعارضات و بهسازی باورهای غیرمنطقی کمک می کند.|خراسان|اعظم متین نژاد - روان شناس بالینی|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر