jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۶۰۴۶۱۲ ۱۶ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۵

باغ فین در ۹ کیلومتری شهر کاشان و در انتهای خیابان امیرکبیر کنونی و روستای فین کوچک قدیم قرار دارد. باغ و حمام فین از جمله دیدنیهای تاریخی و گردشگری کاشان است که تصاویر و نکات خواندنی بیشتر درباره آن را میتوانید در ادامه مطلب دنبال کنید.

باغ فین کاشان

 این باغ در مجاورت چشمه سلیمانیه و بالادست دشتی با شیب ملایم قرار دارد. در حال حاضر بخشی از بنای موجود به چای‌ خانه و کباب‌ خانه اختصاص دارد. دسترسی به باغ فین از طریق خیابان امیرکبیر صورت می‌ پذیرد. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌ گردد. ساختمان باغ فین فعلی به دوران شاه‌ عباس اول نسبت داده شده وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده‌ است. وجود عناصر آب و درخت که عناصری پویا هستند در کنار ابنیه که عناصر ثابت معماری هستند، هویتی زنده به این اثر فرهنگی و تاریخی بخشیده‌است. باغ فین کاشان یکی از مهمترین نمونه باغ‌ های ایرانی است که همچنان زنده و پابرجاست. آب جاری در جوی‌ها، استخرها و حوضهای باغ از چشمه سلیمانیه تامین می‌شود.

باغ فین کاشان و معماری منحصر بفرد آن

حمام فین کاشان

حمام فین در باغ فین کاشان است. این حمام قدیمی به خاطرقتل میرزا تقی‌خان امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در ۲۰ دی ۱۲۳۰ خورشیدی مشهور است. درقسمت جنوبی باغ فین دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و بزرگ معروف است، حمام کوچک از آثار دوره صفویه و همراه با بنای اولیه باغ فین ساخته شده‌ است. حمام بزرگ در دوران قاجاریه به وسیله فتحعلی شاه ساخته شده‌ است. این حمام ها دارای دالان‌ها و راهروهای زیادی است و معماری زیبایی دارد. کانال‌ هایی جهت تعویض آب خزینه‌ ها و حوضچه‌ ها در کف حمام‌ ها وجود دارد. دیوار حمام‌ها با عایق رطوبتی مخصوص ماسه، آهک یا ساروج  پوشانده شده‌ است.

باغ فین کاشان و معماری منحصر بفرد آن

مکانی اکه امیرکبیر به قتل رسید

بنای باغ فین کاشان و مجموعه بناهای آن در ۱۵ آذرماه سال ۱۳۱۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در پی تلاشی چند ساله، سرانجام یونسکو نیز در سال ۲۰۱۱ میلادی باغ فین را که حمام فین نیز در آن مجموعه قرار دارد را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرد.

>> نون و آب

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فریده
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
ممنون از عكس های واضح و خوبتون
۰
۰
حدیث خوزستانی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۱
خدا نصیب كنه بیایم
۰
۰
یگانه
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
اینجا شهر عشقم و همسرمه...خیلی خیلی خیلی قشنگه این شهر واستان...اونایی كه نیومدین كاشون تشریف بیارین حتمی بهتون خوش میگذره..
۰
۰

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر