jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۶۴۷۶۰   ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۲:۰۳

راهروهای تو در تویی از سنگ‌های نتراشیده و گچ ساروج در قلعه‌ای عظیم و اسرارآمیز بر فراز کوهی بلند ، نمایی قلعه دختر فیروزآباد در استان فارس است .

اگر یک شب خواب دیدید در راهروهای تو در تویی از سنگ‌های نتراشیده و گچ ساروج در قلعه‌ای عظیم و اسرارآمیز بر فراز کوهی بلند گم شده‌اید، اگر در آن راهروهای طولانی با غریبه‌ای برخورد کردید که تاجی زرین‌ بر سر و جامعی بلند و آراسته بر تن داشت که در بیداری فقط آن را بر تن شاهزادگان دوران ساسانی در کتاب‌های تاریخ دیده‌اید، مطمئن باشید شما در عالم خواب به قلعه دختر فیروزآباد در استان فارس سفرکرده‌اید، که اتفاقا پیشنهاد آخر هفته‌ماست و آن غریبه عجیب احتمالا خاطره شاهزاده‌ای ساسانی است که بنا به روایات درگذشته‌ای دور ساکن قلعه بوده است.

کجا: این قلعه در 6 کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز و در آستانه دره تنگ آب قرار دارد.

کی: این دژ مستحکم و به نسبت بزرگ که بر تمام منطقه تسلط دارد در زمان شاپور اول ساسانی ساخته شده است.

چرا: پژوهشگران علل گوناگونی را برای ساخت قلعه دختر مطرح کرده‌اند که تلاش برای دیده‌بانی و حفاظت از پایتخت اولیه ساسانیان در شهر گور اصلی‌ترین آنهاست با این حال گروهی هم مصارف دیگری برای قلعه قائل شده‌اند و آن را محلی برای نگهداری از زندانیان خطرناک دانسته‌اند یا پناهگاهی امن برای پادشاه شکست خورده در جنگ.

یک راز: اگر تاقی‌های زیبا و آن مخزن آب بزرگ و سنگی در دل قلعه حواستان  را پرت نکردند شاید در قسمتی از قلعه دهانه یک غار را پیدا کنید که بعضی از محلی‌ها آن را راهی به کاخ ساسانی در جلگه فیروزآباد می‌دانند و معتقدند معماران قلعه آنقدر آینده‌نگر بوده‌اند که این راه را برای روزگار مبادا نگه‌داشته‌اند تا اگر روزی دشمن به قلعه حمله کرد، محصور شده‌ها در دژ بتوانند از طریق تونل مخفی‌شان در غار با شهر ارتباط داشته باشند و غذا و نیروی انسانی وارد قلعه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر