jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۶۴۰۵۹   ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۱:۲۹

مرگ ناشی از سرطان پستان، اکنون در کشور ما همچون دیگر کشورهای دنیا در کمترین میزان نسبت به 40 سال گذشته است. شاید این خبر که براساس یافته‌های آماری به دست آمده، نتواند ترس ناشی از سرطان پستان را در بسیاری از خانم‌ها کم کند، اما تاکیدی است برای معاینات دوره ای و تاثیر آن بردرمان .

حتی می شود با بهره گیری از روش های غربالگری که به طور مرتب صورت بگیرد، سلول سرطانی در پستان را حتی پیش از تهاجمی شدن و در مرحله سلولی تشخیص داد و بدون نیاز به روش هایی چون شیمی درمانی و تنها با استفاده از جراحی، رادیوتراپی و داروهای خوراکی شیمیایی درمان کرد.

دکتر پدرام فدوی، متخصص آنکولوژی و رادیوتراپی با بیان این مسأله که مسلما تشخیص سرطان پستان در چنین مرحله ای بیمار را از خطر از دست دادن عضو و پذیرش عوارض تخریبی شیمی درمانی بی نیاز می کند، می گوید: خوشبختانه با پررنگ شدن اهمیت و جایگاه روش های غربالگری برای بسیاری از خانم ها، تشخیص سرطان پستان در چنین مرحله ای نسبت به ده سال گذشته بشدت افزایش یافته است.

این متخصص در گفت و گو با جام جم با توضیح این که سرطان پستان زمانی وارد فاز مهاجم می شود که سلول های سرطانی از مجاری شیری که محل اولیه ایجاد آنهاست به عروق خونی یا لنفاوی گسترش یابد، می گوید: زمان تشخیص در این نوع سرطان نیز در روند بهبودی و درمان بسیار موثر است. به گونه ای که هرچه این نوع سرطان در مرحله ابتدایی تری یعنی گرید 1 و 2 تشخیص داده شود، امکان حفظ عضو، درمان کامل و حفظ طول عمر طبیعی برای فرد بیشتر خواهد بود، اما تشخیص بیماری در گرید 3 و 4 یا مرحله پیشرفته بیماری تنها امکان کنترل سرطان پستان را فراهم می کند.

چگونه کابوس سرطان پستان جان می گیرد؟

این درست است که هر تومور سرطانی از یک سلول غیرطبیعی جان می گیرد، اما یافتن علت قطعی برای تکثیر غیرطبیعی یک سلول همیشه ممکن نیست. البته در برخی موارد یعنی در یک نفر از هر بیست نفر خانم مبتلا به سرطان پستان، این بیماری به علت وجود ژن معیوب منتقل می شود. یعنی ژنی که از یکی از خانم های درجه اول خانواده مادری (مادر، خاله یا مادربزرگ) به ارث می رسد، به بروز تغییر سلولی و سرطانی شدن آن منجر می شود.

اما دکتر فدوی با تاکید بر این که در بسیاری موارد این بیماری می تواند بدون هیچ علت خاصی ایجاد شود، می گوید: به ازای گذشت هر ده سال از عمر،خطر سرطان پستان دو برابر می شود. به این علت در چهل تا پنجاه سالگی بیشترین موارد ابتلای آن دیده می شود که البته در کشور ما سن شیوع این بیماری به سنین پایین تر نیز گسترش یافته است. شیوع منطقه ای این بیماری نیز در کشورهای مختلف تحت تاثیر عوامل محیطی و ژنتیکی متفاوت است. ابتلا خویشاوندان نزدیک نیز بخصوص اگر قبل از پنجاه سالگی به این بیماری مبتلا شده باشند در انتقال بیماری به نسل بعدی موثر است. همچنین سابقه ابتلای قبلی به سرطان پستان، فرزند نداشتن و شیر ندادن از عواملی است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

البته نباید از اثر قرار گرفتن زیاد در معرض اشعه، بلوغ زودرس و نیز یائسگی دیرهنگام یعنی پس از پنجاه و پنچ سالگی، استفاده از قرص های هورمونی بعد از پنجاه سالگی و نیز مصرف زیاد الکل به عنوان عوامل موثر در ابتلا به سرطان پستان غافل شد.

توده های بدون درد را جستجو کنید

تاکنون آنقدر رسانه ها درباره به توده های سرطانی پستان صحبت کرده اند که بسیاری از خانم ها می دانند که شایع ترین علامت سرطان پستان، توده های بدون درد است. البته دکتر فدوی یادآوری می کند که بیشتر توده های پستانی، کیست های پر از مایع و خوش خیم است. یعنی خانم ها با یافتن توده ای در سینه خود نباید نگران نشوند، ولی باید آن را مورد بررسی های دقیق تری تحت نظر متخصص قرار دهند. همچنین دانستن این مساله ضروری است که کیست های خوش خیم قابلیت بدخیم شدن ندارند.

اما این آنکولوژیست تاکید می کند: بروز هر نوع تغییر شکل پستان شبیه فرو رفتگی نوک سینه، ضخیم شدن پوست آن، ترشح از نوک پستان و همچنین بروز حالتی شبیه به اگزما در اطراف نوک سینه می تواند از علائم سرطان پستان تلقی شود. دومین محلی که باید از نظر بروز هر نوع تغییر و ایجاد توده مورد بررسی قرار بگیرد، غدد لنفاوی زیر بغل است.

تشخیص زودهنگام ممکن است ؟ بله!

مسلما در ارزیابی اولیه اگر بیمار دچار توده یا علائمی شود که ممکن است به سرطان پستان مربوط باشد به پزشک متخصص ارجاع داده می شود تا با روش های تشخیصی دقیق تر مانند سونوگرافی، ماموگرافی، ام آر آی و نمونه گیری (بیوپسی) بیماری وی به طور قطعی تائید یا رد شود. حتی گاهی انجام یک عمل جراحی کوچک برای تشخیص قطعی ضروری است.

دکتر فدوی با تاکید بر این که امکان تشخیص اولیه و زودهنگام در سرطان پستان وجود دارد، می گوید: بعضی از سلول های سرطانی دارای گیرنده هایی در سطح خود هستند که به ما اجازه می دهد از برخی داروهای خاص و بسیار موثر در درمان قطعی بیمار کمک بگیریم.

مهم ترین این گیرنده ها ، گیرنده های استروژنی هستند که اگر در سطح سلول سرطانی بیمار وجود داشته باشد، امکان درمان با بهره گیری از دارویی به نام «تاموکسیفن» ممکن می شود. در دسته دیگری از بیماران نیز نوع دیگری از گیرنده ها در سطح سلول های سرطانی دیده می شود که درمان از طریق داروی «هرسپتین» را ضروری می کند.

متاسفانه سرطان پستان در بیماران دسته دوم، سرکش تر و مهار آن مشکل تر است در حالی که روند درمان در بیمارانی که تاموکسیفن مصرف می کنند، بهتر طی می شود. خوشبختانه بیشتر بیماران مبتلا به سرطان پستان نیز به درمان از طریق تاموکسیفن پاسخ مثبت می دهند. فراموش نکنید که ابتدا زمان و مرحله تشخیص بیماری و پس از آن نوع تومور در درمان قطعی بیمار بسیار موثر است.

خداحافظی با قطع عضو

شاید این پرسش بسیاری از خانم های مبتلا به سرطان پستان در کشورمان باشد که طعم تلخ از دست دادن یکی از حساس ترین عضو زنانه خود را چشیده اند که چرا در اغلب موارد برخلاف کشورهای دیگر، زنان مبتلا به سرطان پستان هنگام جراحی قطع عضو (مستکتومی) می شوند؟

دکتر فدوی در پاسخ به این پرسش می گوید: هم اکنون به دلیل پیشرفت هایی که در رادیوتراپی کشور در چند سال اخیر رخ داده است، دیگر به هیچ عنوان نیازی به قطع عضو، به دنبال ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد، مگر در زمانی که تشخیص بیماری بسیار دیرهنگام اتفاق بیفتد یا اندازه و شکل قرار گیری تومور به گونه ای باشد که برداشتن آن به زیبایی پستان لطمه جدی وارد کند.

در غیراین صورت نیازی به برداشتن عضو نیست فقط باید حتما بیمار تحت رادیوتراپی دقیق و درست قرار بگیرد. یعنی اگر رادیوتراپی درستی با روش های نوین روی بیمار انجام بگیرد، جای هیچ نگرانی از روند کنترل و درمان بیماری و عود مجدد آن وجود نخواهد داشت، اما در صورت قطع عضو نیز امکان انجام عمل ترمیمی در حین جراحی پستان با حضور متخصص پلاستیک نیز ممکن است. بدون آن که نگرانی از حفظ و ادامه سلامت بیمار وجود داشته باشد، اما در صورت قطع عضو، بیمار باید تحت درمان از طریق شیمی درمانی قرار بگیرد.

شیمی درمانی مساوی با ناباروری همیشگی نیست

شاید علاوه بر اثرات تخریبی موقتی که شیمی درمانی بر ارگان های آسیب پذیر بدن بخصوص پوست و مو می گذارد، یکی از بزرگ ترین نگرانی های بیماران از حیث یائسه شدن بیمار پس از شیمی درمانی باشد.

دکتر فدوی با توضیح این که بسیاری از خانم ها در سنی مبتلا به سرطان پستان می شود که دوره یائسگی آنها از طریق داروهای شیمی درمانی با یائسگی طبیعی شان همزمان می شود، می گوید: شیمی درمانی به خودی خود باعث ناباروری نمی شود، اما به علت ضرورت کاهش ترشح هورمون های جنسی زنانه در روند درمان بیماری، قاعدگی طی دوره درمان سرطان پستان باید متوقف شود، ولی این توقف برای بیماران زیر 30 سال به مدت پنج سال ادامه پیدا می کند و پس از آن قاعدگی دوباره آغاز می شود و این بیماران می توانند باردار شوند. البته بارداری در این بیماران نیز باید با احتیاط و تحت نظر شدید متخصصان صورت بگیرد.

جام جم / پونه شیرازی

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۰
میناذاكر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
خیلی عالی بود.ممنون از مطالب خوبتون
۰
۰
نازنین یگانه
United States
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
mamnon az matlabe khob v omidvar konandaton kash hamey saita matalebeshon me3 shoma bud
۰
۰
هستی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
باعرض سلام وادب واحترام من دقیقا یكسال پیش سرطان سینه برایم تشخیص داده شد(درسن 39سالگی) سایزتوده 2.5سانت واز نوعDcisالبته غدد لنفاوی درگیر نبودند ولی گرید بیماری را با اینكه درجا بوده و قسمتهای دیگه درگیر نشده بود 3نوشتندوكاملآسینه ام را برداشتند و6جلسه شیمی درمانی داشتم و9جلسه هرسپتین گرفتم وER-PRام منفی هست آقای دكتر بعضی از پزشكان می گویند مرحله اول بیماری بودید درمان شدید پس چرا گرید بیماری را 3زده اند لطفا درهمین پست اگه براتون مقدور هست جواب دهید ممنونم
ایا واقعا درمان شده ام

۶
۱
راضیه رمسیببی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۲
سلام منم شرایطم مثل شماست حالتان چطوره
گلدسته اسدی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
من سرطان سینه دارم زود متوجه شدم یعنی درهمان اولیه ناا الان هفت سال از درمانم گذشته نگران اینم كه عود میكنه
۰
۰
داود
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
با سلام
خواهر من دارای سرطان سینه از نوع گرید 2 می باشد كه سینه سمت راست ان را كامل برداشنتند و نتایج ازمایش پاتالوژی ان grade2 stage 2b(T2N1 MX) را بیان می كند ایا با شیمی درمانی و پرتودرمانی بهبود كامل ایشان می شود.
با تشكر از جواب جنابعالی
۰
۰
رحمان تقی پور
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۸
سلام خاهر من بعد چند جراهی پشت سر هم كه هدوده یك ماه تول كشید ودر اخر تخلیه پستان شد ونوع ان گرید دو 2میباشد ایا باهمه این هرفها ایا بعد شیمی درمانی دوباره خطر اود كردن سلطان هست یا نه و عمر چنین اشخاسی چقد هست

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها