jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۵۵۷۲۶۳ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۱:۰۰

کسانی که کفشهایشان دیرتر از کفش دیگران خراب و از کار افتاده می‌شود، کسانی‌اند که می‌دانند نگهداری نامناسب از کفش عمر آن را کم می‌کند. با رعایت نکاتی ساده، مدت بیشتری از کفشهایتان استفاده کنید.

۱ - راه رفتن زیاد می‌تواند مدت کارایی کفش را از بین ببرد؛ بنابراین از کفاش بخواهید لایه نازکی از کائوچو به تخت کفش بچسباند تا از جذب آب و لیزخوردن جلوگیری و به مدت کارایی آن اضافه شود. با این کار می‌توان طول عمر کفش را به حدود ۶ تا ۷سال افزایش داد!

۲ - پاشنه اولین قسمت از کفش است که از بین می‌رود، بخصوص اگر زیاد راه می‌روید یا روی پا می‌ایستید. به هنگام خرید کفش یک جفت ته پاشنه پلاستیکی نیز تهیه کنید و در صورت نیاز آن را جایگزین پاشنه قدیمی کنید تا کفش ۱۰ برابر بیشتر دوام بیاورد. به محض فرسوده شدن و ظاهرشدن میخ پاشنه بلافاصله برای تعمیر آن اقدام کنید.

۳ - به هنگام خرید کفش از هر نوع جنسی که باشد، آن را با اسپری مخصوص ضد آب بپوشانید تا در مقابل جذب آب باران و هر نوع مایع محافظت شود. سالی ۴بار در ابتدای هر فصل این کار را تکرار کنید. در صورت خیس شدن کفش چرمی، آن را در دمای اتاق خشک کنید.
۴ - در صورت لک افتادن کفش‌ها، بلافاصله دست به کار شوید. لکه‌های آب روی کفش‌ها را به آرامی و با استفاده از برس مخصوص پاک کنید. درخصوص کفش چرمی، لکه‌های نمک به این نوع کفش به طور دائم آسیب می‌رساند بنابراین بلافاصله با پارچه نم دار لکه را تمیز کنید.
۵ - برای حفظ شکل و ظاهر کفش به خصوص کفش‌های خیس که به هنگام خشک شدن از شکل می‌افتد، آن‌ها را پر از روزنامه کنید. چکمه‌ها را نیز در حالت خوابیده قرار دهید.
۶ - برای ایجاد ظاهر بهتر در کفش‌های کهنه، آن‌ها را با استفاده از واکس تمیز کنید روی کفش‌های چرمی را با ماده نرم کننده چرب کنید تا چربی به چرم برگردد و باعث نرمی کفش شود. برای پوشاندن خط‌های ایجاد شده روی کفش از واکس‌های کم رنگ‌تر از کفش استفاده کنید.
۷ - کفش‌ها را در کمدی با دمای اتاق نگهداری کنید. هوای گرم باعث جمع شدن کفش‌های چرمی می‌شود. قراردادن کفش‌های خیس یا مرطوب در جعبه باعث بوی نامطبوع، رشد باکتری و کپک می‌شود.
۸ - برای حفظ شکل اولیه کفش بهتر است هر از چند گاهی از کفش دیگری استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود هفته‌ای ۲ یا ۳ بار از کفش دیگری استفاده کنید تا طول عمر کفش‌هایتان بیشتر شود.
۹ - در صورتی که به هنگام پوشیدن کفش با مشکل روبه‌رو می‌شوید، از پاشنه‌کش کفش استفاده کنید تا قسمت پاشنه آسیب نبیند.
۱۰ - بهترین روش محافظت کفش از گرد و خاک قراردادن آن‌ها در کمد است. پوشش‌های پلاستیکی باعث خشک شدن کفش می‌شود. در صورت قراردادن کفش روی جاکفشی، فاصله‌ای بین آن‌ها ایجاد کنید، زیرا قرارگرفتن کفش‌های چرم کنار کفش‌های ورنی باعث رنگ دادن آن‌ها به یکدیگر می‌شود.
>> پارسی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر