jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۵۳۳۹۷ ۲۳ فروردين ۱۳۹۲  |  ۱۳:۰۰

به گفته مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان، در سال گذشته 4930 تماس با خط تلفنی «صدای یارا» برقرار شده بود که نشان میداد 45 درصد کودکانی که درباره آنها مشاوره انجام شده، مورد تنبیه قرار گرفته بودند.

 

والدین خوب، والدینی به شمار می‌روند که در تربیت و رفتار با فرزندشان آگاهانه عمل می‌کنند، نه آنها که با رویکرد به تنبیه، نه تنها خود، بلکه فرزند، خانواده و نهایتاً جامعه را نیز به سمت عصبانیت و خشونت سوق می‌دهند.

شیرین صدرنوری، با بیان اینکه علت 30 درصد از مشاوره‌های تلفنی «صدای یارا»، مربوط به مشکلات خانوادگی است، از اختلالات رفتاری، مشکلات مربوط به مدرسه، مشکلات عادتی، دوستان و بلوغ، مشکلات ارتباطی و مسائل جنسی، استفاده از مواد مخدر، مشکلات حقوقی، کودک آزاری و تبعیض به عنوان دیگر مشکلات طرح شده با مشاوران خبر داد.

این مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان ادامه داد: 94 درصد از کودکانی که مشاوره در مورد آنها انجام شده، دارای خانواده‌ هسته‌ای، چهار درصد در خانواده‌ای گسترده‌ و دو درصد نیز در خانواده گسسته زندگی کرده‌اند. سن 39 درصد این کودکان چهار تا هفت سال، و جنسیت 54 درصد از کودکان پسر و 46 درصد نیز دختر بوده‌ است.

وی در توضیح نوع مشکلات کودکانی که مشاوره در مورد آنها انجام شده است، گفت: ناآگاهی درباره شیوه فرزندپروری، تک‌فرزندی، اختلاف در شیوه تربیت و مسائل مربوط به ناسازگاری همچنین مشکلات مربوط به مدرسه شامل افت تحصیلی، عدم تمرکز، مشکل با معلم، ناسازگاری، زورگیری و قلدری، مشکلات عادتی مسائلی از قبیل مشکلات خواب، دندان قروچه، شب ادراری، ناخن جویدن و اختلالات رفتاری مسائلی همچون پرخاشگری، عصبانیت ، لجبازی، زودرنجی، عدم اعتماد به نفس، کم‌رویی و خجالتی بودن از دلایل چنین مشاوره‌هایی گزارش شده است .

مشکلات جنسی از قبیل خودارضایی، اطلاعات در مورد مسائل جنسی، آزار جنسی، دیدن روابط جنسی والدین و مشکلات بلوغ از قبیل بحران بلوغ، عدم آگاهی از مسائل مربوط به بلوغ از جمله مهمترین دلایل بروز مشکلات این کودکان عنوان شده است.

مشکلات کودک‌ آزاری نیز مسائلی مانند کودک‌ آزاری جسمی، روانی، غفلت، بی‌توجهی و کودک‌ آزاری جنسی را شامل می‌شود.

39 درصد از کودکانی که سال گذشته مشاوره در مورد آنها انجام شده‌، زیر سن دبستان بودند و 31 درصد دیگر در سن دبستان.

>> خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر