رادیو قرآن؛ صدای اهل ایمان 

یکی از مسائل مهم در حوزه رسانه توجه به دین بعنوان یکی از مهمترین مولفه های برنامه سازی چهار گانه است.
کد خبر: ۱۴۵۸۹۶۰
نویسنده تیمور کوشکی - کارشناس رسانه

شبکه های رادیویی قرآن، تلاوت و ترتیل نیز از شبکه های شاخص رادیویی هستند که علاوه بر مخاطبان عام دارای مخاطبان خاص با انتظارات ویژه هستند.

آنچه بعنوان یک هدف ثابت در مقابل برنامه سازان این شبکه است، ترسیم افقی روشن از اقدامات آنها در آینده است و این اقدامات متناسب با شرایط با توجه به تمامی ملاحضات انجام می شود.شبکه رادیویی قرآن در اشاعه فرهنگ دینی و ترویج ارزشهای اسلامی در جامعه تلاش می کند.

فرهنگ دینی و قرآنی در برنامه های رادیو قرآن جاری است، چرا که قرآن میثاق امت اسلامی و کشورها است و تمسک و توسل به آن باعث ایجاد وحدت در بین امت اسلامی می شود.

نقش رسانه به ویژه رسانه شبکه های رادیویی قرآن که متاثر از انوار قرآن در نشان دادن معیار و شاخص وحدت و اقتدار اسلامی است، نقشی بسیار حساس و تعیین کننده دارد و امروز برای پاسخگویی به این نیاز عظیم مخاطبان با محوریت رادیو قرآن و اتحادیه بین المللی رادیو های قرآنی و اسلامی شاهد برنامه های پر مخاطب و اعتماد ساز این رسانه ها هستیم.

دست اندر کاران شبکه رادیویی قرآن با طراحی و مخاطب شناسی تحول اساسی در برنامه های خود داشته و منشوری عملی برای برنامه سازان پایه گذاری کرده است و از خلاقیت نیروی انسانی در جهت بالا بردن خلاقیت آنان بهره گرفته است.

کارآمدی، تحول و نوآوری در شبکه رادیویی قرآن نشان داد که در این زمینه پتانسیل خوب و قابل اعتمادی که گنجینه آن قرآن و عترت است در این شبکه که مولود نظام مقدس جمهوری اسلامی است وجود دارد و باید روز به روز به دنبال ارتقا هر چه بیشتر کیفی سازی آن باشیم.البته پیشنهاد می شود شورایی نه فقط شورای معارف بلکه شورایی بعنوان قرآن عهده دار وظایف روز جامعه مبتنی بر دستورات قرآن برای برنامه سازی شکل گیرد که این شورا بعنوان حامی و پشتیبان فکری شبکه های رادیویی عمل کندو اما یکی از برنامه هایی که پیشینه آن به شروع به کار رادیو قرآن می رسد، برنامه تلاوتها و مدایح درخواستی است این برنامه هر هفته روزهای جمعه از ساعت 14:25تا ساعت 16:40 دقیقه پخش می شود.

ساختار این برنامه بر اساس در خواست مخاطبان شکل می گیرد. این پوشش درخواستی نیاز شنوندگان از بعد معنوی همراه با تلاوت ستارگان قاری ایران و جهان به روی آنتن می رود.

از ویژگی های این برنامه پخش تلاوتهای اولین بار از مشاهیر و قاریان برجسته جهان اسلام است و در ادامه گفتگوهایی است که هر هفته با یکی از قاریان برجسته کشور انجام می شود و زندگی آنان همراه با پخش تلاوت و تلاش آنان در این مسیر و اساتید ایشان در برنامه مطرح می شود. 

این برنامه از مدایح مداحان بی بهره نیست و مدیحه سرایی و پخش نغمات و ابتهال از دیگر بخشهای این برنامه با سابقه رادیو قرآن است.

گفتگو با گروه های تواشیح در سطح کشور باعث رونق بیشتر این گروه ها و پخش آن از برنامه تلاوتها و مدایح در خواستی رادیو قرآن شده است.با توجه به جدول پخش رادیو تلاوت، این برنامه با پخش تلاوتهایی از این شبکه تلاوت، مخاطبان را مهمان بخشهایی از این رسانه می کند.

این برنامه توانسته مخاطبان خود را با پخش تکرارهای دلنشین قرائت های زیبای قاریان جهان اسلام، هر هفته مهمان مخاطبان علاقه مند به کلام خدا باشد. 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها