نگاهی به پیامک‌های مردمی ۱۶۲ در یک هفته نشان داد

نون‌خ کماکان پرمخاطب

تلویزیون همیشه تلاش کرده در قامت یک رسانه مردمی، راه ارتباط خود را با مردم باز بگذارد. به‌همین‌دلیل باید سامانه ۱۶۲ را یکی از همین راه‌های باز میان مخاطبان و تلویزیون دانست. رسانه‌ملی تلاش کرده در دوران تحولی خود، این ارتباط را پویاتر و برنامه‌های بهتر و مخاطب‌پسندتری را پخش کند.
کد خبر: ۱۴۲۸۸۶۵
نویسنده سپیده اشرفی - گروه رسانه
 
در این میان باید سامانه ۱۶۲ را یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین راه‌های ارتباطی مردم با رسانه‌ملی دانست که یکی از بخش‌های واحد ارتباط با مخاطبان اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیماست و فراتر از ثبت نظرات مخاطبان و انتقال آن به مدیران و برنامه‌سازان شبکه‌ها با نگاه پژوهشی به تماس‌ها و نظرات مخاطبان، نظام ارتباطی جامع و پویایی را در این واحد برقرار کرده‌ است. در گزارش پیش‌رو، نگاهی به برخی از پیامک‌های مردمی ارسال‌شده به ۱۶۲ داشتیم که کلیدواژه برخی برنامه‌ها در آن برجسته‌تر بوده است. به گزارش جام‌جم، یکی از راه‌هایی که پیش پای مخاطبان تلویزیون است تا واکنش خودرا نسبت به برنامه‌های تلویزیون بیان کنند، ارسال پیامک به واحد۱۶۲ است. آنچه که می‌توان از مرور پیامک‌های یک هفته گذشته دریافت، اقبال مخاطبان نسبت به برنامه‌های تبیینی تلویزیون مثل نقش‌جهان، پاورقی و دی‌بی‌سی وهمچنین سریال‌هایی مثل نون‌خ است. مخاطبان در پیامک‌های خود درخواست پخش مجموعه‌هایی مثل ساختمان‌پزشکان، شمعدونی، زیرخاکی و برخی دیگر ازسریال‌ها را داشتند.
     
چندصدایی به شیوه به افق فلسطین
از جمله برنامه‌های پرمخاطبی که از زمان شکل گرفتن طوفان الاقصی توانسته توجه مخاطبان بسیاری را به سمت خود بکشاند، برنامه به افق فلسطین است که با ایجاد چند صدایی، یک فضای روشنگر نسبت به مساله فلسطین را روی آنتن برده است. این برنامه تلاش کرده خارج از فرم همیشگی برنامه‌سازی حرکت کند و دیالوگی را در بحث مقاومت شکل دهد. سیدحسین حسینی و المیرا شریفی‌مقدم مجریان این برنامه هستند که با سابقه و تجربه‌ای که در این خصوص دارند، توانسته‌اند سرخط روایت را در دست بگیرند و این دیالوگ‌ها را برای مخاطب به نمایش بگذارند.
از دیگر برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون، برنامه نقش‌جهان است که با محوریت بررسی، مرور و تحلیل رویدادهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در عرصه بین‌المللی از شبکه افق پخش می‌شود. برنامه نقش‌جهان که پیش از این در قامت یک مجله تصویری ــ خبری تحلیل‌هایی را درباره مسائل جهان ارائه می‌داد، اکنون در فصل جدید با مرور و تحلیل تحولات منطقه و جنایاتی که رژیم‌صهیونیستی علیه مردم غزه انجام می‌دهد، تلاش کرده با برنامه‌ای حقیقت‌گرا بدون کم‌وکاست به انتشار اخبار وقایع غزه و نواحی پیرامون آن و تحلیل آن وقایع از زبان کارشناسان بپردازد. نقش‌جهان به سردبیری و تهیه‌کنندگی حسین زارع‌زاده، هر شب روی آنتن شبکه افق می‌رود. 
     
«نون‌خ» همچنان پرمخاطب 
مجموعه دیگری که در یک هفته اخیر مورد توجه مخاطبان بوده و می‌توان نشانی از آن در میان پیامک‌ها دید «نون‌خ» است که فصل‌های مختلف آن روی آنتن رفته. نون‌خ به کارگردانی سعید آقاخانی است که از نوروز ۱۳۹۸ پخش شده بود. فصل‌های یک تا ۴ این مجموعه پیش از این روی آنتن رفته و بارها از شبکه‌های مختلف بازپخش شده بود که مورد توجه مخاطبان هم قرار گرفت. این مجموعه در هر چهار سال پخش، جزو پربیننده‌ترین سریال‌های نوروزی صداوسیما قرار گرفت. کمی قبل هم برخی خبرها نشان از آن داشت که قرار است فصل تازه آن برای نوروز سال آینده آماده پخش شود. آن‌طور که تهیه‌کننده بیان کرده، قرار است در فصل جدید سریال، به چند شهر سفر شود. 
مهدی فرجی دراین رابطه گفته بود: از مسیر کرمان و سیستان‌وبلوچستان به چابهار و دیگر شهرهای آن منطقه می‌رویم و قصه سریال همراه با کردها به چند قومیت می‌پردازد. محیط‌زیست، میراث‌فرهنگی، مسائل قومیت‌ها و اتحاد آنها ازجمله محورهایی است که در سری جدید سریال نون‌خ پیش می‌بریم. امیدواریم در این فصل به‌جز حمیدرضا آذرنگ، علی صادقی را هم داشته باشیم و همچنین بازیگران بومی خود سیستان‌وبلوچستان را خواهیم داشت. حمیدرضا آذرنگ، سعید آقاخانی، امیر سهیلی، هومن حاجی‌عبداللهی، سیروس میمنت، مجید یاسر، بیژن بنفشه‌خواه، کاظم نوربخش، نسرین مرادی، هدیه بازوند، سیدعلی صالحی، پاشا جمالی، ندا قاسمی، ماشاا... وروایی و صهبا شرافتی ازجمله بازیگران سریال هستند.
     
روشنگر به شیوه «دی‌بی‌سی»
ازجمله برنامه‌های روشنگر تلویزیون، «دی‌بی‌سی» است. این برنامه با استفاده از چهره‌های غیرمشهور به اجرای خبر می‌پردازد و اجرا و فضا از اسم تا ساختار بی‌بی‌سی را هدف قرار داده است. عنوان این برنامه هم از عروسک مشهور «دی‌بی» در مجموعه «کلاه‌قرمزی» به‌عنوان شخصیتی که همه چیز را وارونه می‌فهمد و وارونه نیز عمل می‌کند گرفته شده است. دی‌بی‌سی حالا به‌عنوان یکی از برنامه‌های پرمخاطب در میان پیامک‌ها قرار گرفته است. 
تهیه‌کننده این مجموعه پیش از این درخصوص دی‌بی‌سی عنوان کرده بود: برای تولید آیتم‌ها جلسات مختلفی داشتیم و محتواهای گوناگونی را در قالب طنز خبری اتود زدیم، اما چیزی که فکر می‌کردیم درنیامد. در همین رفت‌وبرگشت‌ها به ایده‌ای رسیدیم که همان ایده اولیه دی‌بی‌سی بود اما اسم دیگری داشت. در همان جلسه یکی از دوستان پیشنهاد داد با توجه به این‌که می‌خواهیم بر فضای رسانه‌ای خارج از ایران متمرکز شویم بهتر است بر یک شبکه خبری خاص مثل بی‌بی‌سی تمرکز کنیم. در ادامه چون می‌خواستیم به‌صورت نقیضه کار کنیم به شخصیت دی‌بی که به استفاده از افعال معکوس شهره است رسیدیم و در ادامه نام برنامه 
هم دی‌بی‌سی شد.
     
از مسأله فلسطین تا سریال‌های قدیمی
یکی دیگر از نکاتی که در میان پیامک‌های مردمی دیده می‌شود، بازخورد مثبت مردم نسبت به برنامه‌های روشنگر تلویزیون است که در خصوص مظلومیت مردم غزه روی آنتن رفته است. برخی مخاطبان با ارسال پیامک، از برنامه‌های مختلفی که در این خصوص تولید و روانه آنتن شده، تشکر کرده‌اند. همچنین درخواست پخش سریال‌هایی مثل ساختمان‌پزشکان، شمعدونی و زیرخاکی هم در میان درخواست‌های مردمی دیده می‌شود. 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها