jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۶۰۶۵   ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۲:۳۱

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

اما این تنها خبری نیست که به‌تازگی درباره کرونا رسانه‌ای شده است، چرا که براساس آماری که مرکز ‌اطلاع‎رسانی وزارت بهداشت و درمان منتشر کرد‌ در دوشنبه‌ای که گذشت‌ بیش از 14 هزار نفر ایرانی‌ به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و 286 هموطن نیز به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. افزون بر این، از برنامه واکسیناسیون نیز خبر می‌رسد که تاکنون حدود 388 هزار ایرانی در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند؛ یعنی هر دو دوز واکسن را تزریق کرده‌اند.

شاید سخنان وزیر بهداشت و درمان درباره کنترل موج چهارم کرونا امیدوارکننده باشد اما وضعیت بسیاری از استان‎ها هنوز شکننده است.

در واقع می‌توان گفت احتمال وقوع موج پنجم کرونا دور از انتظار نیست، چون تا زمانی که پوشش واکسیناسیون فراگیر نشود یعنی دست کم حدود 70 درصد از مردم واکسینه نشده باشند، احتمال وقوع موج‏های بعدی ویروس کرونا وجود دارد. ‌

با فراگیر شدن واکسیناسیون می‌توان امیدوار بود که احتمال طغیان کرونا به حداقل برسد. حال این که در کشورمان ‌هنوز آمار واکسیناسیون با شرایط مناسب فاصله دارد به همین دلیل باید یادآور شد که خطر شیوع ویروس هنوز جدی است و احتمال موج‌های دیگر کرونا دور از انتظار نیست‌.

در پاندمی‏هایی مانند کرونا و آنفلوآنزا که از راه تنفسی سرایت می‏کند، احتمال وقوع پیک‏های بعدی شیوع ویروس‌ با گذشت زمان کاهش پیدا می‏کند، چرا که افراد در برابر ویروس واکسینه و مقاوم می‏شوند. این اما به‌آن معنا نیست که موج بعدی ویروس کرونا در کشور شایع نخواهد شد؛ چراکه با شناسایی واریانت‎های جدید مانند واریانت‎های آفریقای جنوبی و هندی، احتمال وقوع موج‏های بعدی قوت می‌گیرد.

نباید فراموش کرد که در واریانت‎های جدید، سرعت ‌و شدت انتقال ویروس بیشتر است و همین مساله می‏تواند به طغیان دوباره بیماری و شلوغی بیمارستان‌ها بینجامد.

لازم به یادآوری است که با توجه به مناسب‌نبودن آمار واکسیناسیون در کشور تنها راه کاهش احتمال وقوع موج‎های بعدی کرونا در کشور، رعایت پروتکل ‏های بهداشتی است.

استفاده از ماسک، حفظ فاصله‏ گذاری اجتماعی و همچنین پرهیز از تجمعات می ‏تواند خطر وقوع موج ‏های بعدی کرونا در کشور را کاهش دهد.

بنابراین بهترین کار این است که به پروتکل‌های بهداشتی وفادار بمانیم و محدودیت‏ها‌ تا زمانی که شیوع ویروس بالاست برقرار باشد و با کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا، محدودیت‎ها کم‏کم برداشته شود تا کادر درمان و مدیران سلامت توان مدیریت بحران را داشته باشند.

تصمیم‌گیری برای اعمال یا لغو‌ محدودیت‏ها‌ در ستاد ملی مقابله با کرونا‌ با درنظرگرفتن بسیاری از شرایط مانند ‌مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گرفته می‏شود، اما آنچه در این بین اهمیت دارد و مدیران باید برای آن بیش از گذشته تلاش کنند سرعت‌بخشیدن به امر واکسیناسیون و توجه به پروتکل‎های بهداشتی است.

بابک عشرتی - اپیدمیولوژیست / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش