jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۳۰۹۳۰۶   ۱۵ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۳:۲۹

یکی از مناسبت‌های مهم و تأثیرگذار و ملی در ایران‌ زمین، ایام نوروز است. این ایام به دلیل ویژگی‌های ملی، آیین‌ها و سنت‌های ایرانی و همزمانی با آمدن بهار، وضعیتی را پدید می‌آورد که در آن امید، نشاط و شادمانی حرف نخست را می‌زند.

به همین دلیل تمام دستگاه‌های فرهنگی و هنری کشور باهدف همدلی و همگامی با مردم موظفند اقدام به تولید برنامه‌ها، فیلم‌ها و سریال‌هایی کنند که همسو با خواسته، نیاز و سلیقه مخاطب است و در این میان حرف اصلی را در برنامه‌ها و سریال‌ های طنز خانوادگی و اجتماعی می‌زند.

بدیهی است برای تولید این‌گونه آثار باید از وجود و همکاری هنرمندان درجه‌یک و حرفه‌ای بهره برد تا با استفاده از مضامین و موضوع‌های مناسب در قالب فیلمنامه‌های حرفه‌ای توسط کارگردان‌های کاربلد و بهره‌گیری از بازیگران توانمند آثاری تولید شود که نظر مساعد مخاطب را جلب کند.

بنابراین ضرورت دارد افزون بر لحاظ نگاه و سلیقه مخاطب، سازندگان آثار شادی‌آفرین و شادی‌بخش سوژه‌های خود را از میان واقعیت‌های تلخ و شیرین جامعه و نگاه به مسائل و مشکلات زندگی مردم گزینش و در قالب فیلم یا سریال طنازانه انتقادی آنها را آماده ارائه کنند.

در این راستا تلویزیون وظیفه مهمی به‌عهده دارد و باید به‌درستی عمل کند و تولیداتی که برای ایام نوروز در نظر گرفته می‌شود، باید در طول سال با فراغ‌بال تولید شود.

هرگونه شتاب در زمینه تولید آثار استاندارد تلویزیونی بیش از هرکسی و هر چیزی لطمه آن به بودجه بیت‌المال و فرهنگ جامعه می‌خورد و بی‌اعتنایی به خواست مردم است.

جبار آذین - منتقد / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

پس از یک دهه وقفه، خوشبختانه در دوره اخیر ریاست محترم سازمان صداوسیما، گره از کار ساخت دو پروژه الف ویژه که سال‌ها گرفتار مشکلات و موانعی بودند باز شد و کلید خوردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها