jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۸۳۴ ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۶:۰۹

توسط پژوهشگران کره جنوبی مورد بررسی قرار گرفت

ارتباط میان کیفیت خواب و دمای محیط

پژوهشگران موسسه ملی علوم و فناوری اولسان (UNIST) کره جنوبی در مطالعه اخیرشان ارتباط میان دمای محیط و کیفیت خواب را مورد بررسی قرار دادند.

title

به گزارش گروه سلامت جام جم آنلاین از ایسنا، به گفته محققان کره‌ای دمای محیطی که افراد در آن قرار دارند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت و زمان خواب آنها دارد.

طی این مطالعه، محققان «مگس‌ های سرگه» (Drosophila) را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند توسط آنها چگونگی تاثیر ژن‌ها، انتقال دهنده‌های عصبی و فعالیت‌های عصبی بر تنظیم الگوهای خواب را درک کنند.

مگس‌های سرکه یا مگس میوه در طول روز در محیط‌های گرم کمتر فعال هستند و شب‌ها نیز به خوبی نمی‌خوابند.

دانشمندان برای یافتن اصل این مکانیسم، مگس‌های میوه مهندسی شده را در محیطی با دمای شبیه به روزهای گرم تابستان قرار داده و الگوهای خواب آنها را مورد بررسی قرار دادند.

دانشمندان حین آزمایش بر روی مگس‌های میوه متوجه جهش در ژنی به نام «شیکر» (Shaker gene) در آنها شدند.

پروتئین تولید شده توسط این ژن مسیری را ایجاد می‌کند که طی آن یون‌های پتاسیم(K⁺) در مغز عبور می‌کنند.

در صورت کمبود این پروتئین، سلول‌های عصبی در مغز فعال می‌شوند که فرایند خوابیدن را سرکوب می‌کنند. علاوه بر این دانشمندان دریافتند مگس‌های میوه جهش یافته کمتر از سایر مگس‌ها میوه می‌خوابیدند.

اگرچه دقیقا همان نوع از مگس سرکه در محیط‌های گرم قرار داده شد، عملیات سرکوب خواب در آنها رخ نداد. پژوهشگران این مطالعه اظهار داشتند که این پدیده به دلیل ناپدید شدن پیوند بین «dFSB» و انتقال دهنده عصبی مهاری گابا (GABA) است.

شیکر (Sh) که نورون‌های گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید را تحریک می‌کند، بر روی پیوند(dFSB) که رفتارهای سازگار با دما در مگس سرکه را تنظیم می‌کند، یافت می‌شود.

عملکرد ناقص ژن شیکر فرایند خوابیدن در دمای پایین را سرکوب می‌کند، در حالی که نور و درجه حرارت بالا اثرات ژن شیکر بر روی خواب را کنترل می‌کنند.

کاهش ژن شیکر در سلول‌های عصبی گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید تا حدودی جهش‌های ژن شیکر را فنوکپی (Phenocopy) کرده است.

دانشمندان دریافتند که اتصال عصبی(سیناپس‌ها) بین نورون‌های تنظیم کننده خواب که سیگنال‌هایی را با استفاده از گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید( اصلی‌ترین انتقال دهنده عصبی مهاری در مغز) ارسال می‌کنند، با افزایش دما از بین می‌رود و در نتیجه الگوی خواب را تغییر می‌دهد.

پروفسور «چانگ هون لیم» (Chunghun Lim) از موسسه ملی علوم و فناوری اولسان گفت: دانستن تغییرات در الگوهای خواب، ناشی از بی حالی و بهاری و گرمازدگی، به ما کمک می‌کند تا بهتر این موضوع را درک کنیم و بتوانیم راه حل‌های مناسب برای اختلالات خواب پیدا کنیم.

بنیاد Suh Kyungbae، بنیاد ملی تحقیقات (NRF) و پروژه کمک هزینه تحصیلی دکتری جهانی
(The Global Ph.D. Fellowship project) از این مطالعه حمایت مالی کرده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر