jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۹۹۳۹۰۲   ۰۵ بهمن ۱۳۹۵  |  ۰۹:۲۲

شایعات دهان و دندانی را باور نکنید

پس از هر وعده غذایی، باید مسواک بزنیم؟

شایعه 1: پس از هر وعده غذایی، باید مسواک بزنیم، پس مسلما مسواک زدن اهمیت زیادی دارد، اما شاید تعجب کنید، اگر بدانید مسواک‌زدن، درست پس از غذاخوردن می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند. از هر وعده غذایی، باید مسواک بزنیم

پس از هر وعده غذایی، باید مسواک بزنیم؟

به گزارش جام جم آنلاین ، وقتی غذا می‌خوریم، اسیدی در دهان تولید می‌شود که مینای دندان را هنگام شکستن اجزای غذا حل می‌کند. مسواک زدن بلافاصله پس از غذاخوردن، بزاق محافظ دندان را ـ که دفاع اولیه دهان درمقابل ایجاد حفره‌های دندانی بر اثر حل شدن مینای دندان است ـ از بین می‌برد. بهتر است، دست‌کم 30 تا 60 دقیقه بعد از غذا مسواک بزنید تا بزاق دهان، فرصت خنثی کردن اسیدی را که دهان پس از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی تولید کرده است، داشته باشد.

شایعه 2: قندها در دندان، ایجاد حفره می‌کنند

هرچند خوردن زیاد قند به طور کلی ایده خوبی نیست، اما این باکتری‌ها هستند که در دندان‌ها حفره ایجاد می‌کنند. تمام غذاهایی که دارای کربوهیدرات هستند، کربوهیدرات‌‌هایشان به قندهای ساده تبدیل می‌شود. بعضی باکتری‌هایی که روی دندان‌ها هستند،‌ از این قندها استفاده و اسید تولید می‌کنند. این اسیدها مواد معدنی مینای دندان را حل و در دندان‌ها ایجاد حفره می‌کنند. رعایت بهداشت دهان و کاهش مصرف قند از راه‌های حفظ سلامت دندان هاست.

شایعه 3: گذاشتن آسپرین روی دندان، درد را تسکین می‌دهد

برای تسکین درد دندان، آسپرین بخورید. آسپرین اسیدی است وگذاشتن آن روی دندان می‌تواند بافت لثه را بسوزاند و به آبسه دردناک منجر شود.

شایعه 4: بزرگسالان کمتر از بچه‌ها حفره دندانی پیدا می‌کنند

این شایعه درست نیست. بزرگسالان به دلیل استفاده از داروهای بیشتر، دهان خشک‌تر و بزاق کمتری دارند و این مساله، دندان‌ها را نسبت به پوسیدگی آسیب‌پذیرتر می‌سازد. حفظ بهداشت دندان، تنها راه کاهش آسیب‌های دندانی است.

شایعه 5: سفید کردن دندان‌ها با مواد سفیدکننده، آنها را ضعیف می‌کند

چنین چیزی حقیقت ندارد. مواد سفید کننده دندان، اگر طبق دستورالعمل استفاده شوند، محصولات مطمئنی هستند. سفید کردن دندان‌ها شامل تغییر رنگ دندان‌ها از طریق نفوذ مواد اکسید‌کننده به مینای دندان و اکسیداسیون رنگیزه‌های رسوب کرده در میان هرم‌های مینایی دندان است و به سلامت و قدرت دندان‌ها آسیبی نمی‌رساند، اما استفاده زیاد از این مواد می‌تواند باعث حساسیت و تحریک‌پذیری لثه‌ها شود. پس در استفاده از آنها مسئولانه عمل کنید.

شایعه 6: محل‌های خونریزی لثه را نباید مسواک بزنیم

درست نیست. لثه‌هایی که خونریزی می‌کنند، به مسواک نیازدارند. خونریزی لثه زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات غذا در نزدیکی خط لثه انباشته و باعث آزردگی و التهاب این منطقه می‌شوند. نقاطی از لثه که خونریزی می‌کنند، باید با دقت بیشتری مسواک زده شوند تا نقاط تجمع ذرات غذا با مسواک پاکسازی شود. هنگام استفاده از نخ دندان نیز به دلایل مشابه، گاه شاهد چنین خونریزی‌هایی هستیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر