خبر

همگرایی اوپک و غیراوپک، توفیق دیپلماسی نفتی

با توجه به کاهش قیمت نفت، نوعی همگرایی میان کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به‎وجود آمد و مهم‌ترین دلیل شکل‎گیری آن ضرورت سیاستگذاری واحد برای بهبود بازار نفت، کاستن از مازاد عرضه و افزایش قیمت‎های جهانی نفت خام بود.
کد خبر: ۹۷۸۴۸۷

به گزارش شانا، اساس و ضرورت همگرایی میان کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بهبود بازار و قیمت‎های جهانی نفت خام است که اگر نشست 171 اخیر اوپک پیش نمی‌آمد و کاهش سقف تولید مطرح نمی‎شد چه‌بسا روند کاهش قیمت نفت بیش از پیش همچنان ادامه می‎یافت.

از سویی توجه به فلسفه وجودی اوپک که تنظیم بازار و تعیین سقف تولید برای اعضا را به عهده دارد، سبب شد این سازمان بتواند دایره خود را به سمت کشورهای غیرعضو گسترش دهد و سبب ایجاد همگرایی میان این دو بال بازار نفت شود.

هدف نشست کشورهای عضو و غیرعضو اوپک این بود که از مازاد عرضه موجود در بازار بکاهند و به دنبال آن تولیدکنندگان از ارزان فروشی رهایی یابند و ثروت‌های خود را ارزان در اختیار دیگران قرار ندهند.

تجربه‎های گذشته آقای زنگنه از اوپک سبب کارآمد‌سازی این سازمان شده و خوشبختانه شاهد بودیم در حالی‎که دیگر اعضا متعهد به کاهش تولید شدند، ایران اجازه یافت روزانه 90 هزار بشکه هم تولید خود را افزایش دهد که این مهم نشان از قدرت دیپلماسی نفتی ایران دارد.

این مهم را باید حاصل درایت وزیر نفت ایران دانست که با رایزنی مناسب و دیپلماسی بموقع حاصل شد.

با توجه به شوک‌های نفتی سال‌های اخیر حالا دایره همکاری‌ها در اوپک گسترده شده که این تصمیم سبب می‌شود ثبات به بازار بازگردد. کشورهای عضو و غیر عضو اوپک می‌توانند با کنترل عرضه به اهداف خود برسند، مشروط بر این که همگی به توافق خود پایبند باشند و مسائل سیاسی را دخالت ندهند. در شرایط کنونی قیمت مطلوب نفت 80 تا 90 دلار است که در کوتاه‌مدت قابل دستیابی نیست.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها