علائمی که می گویند گوارش تان مشکل دارد

زمانی که دستگاه گوارش دچار مشکل و اختلالی می شود، علائمی از خودش نشان می دهد. معده دومین مغز بدن است.
کد خبر: ۹۷۷۱۱۱
علائمی که می گویند گوارش تان مشکل دارد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تبیان ، این ارگان هوشمند به نوعی وظیفه دارد که سلامت کل بدن را تامین کند و عملکرد آن روی ارگان های دیگر نیز تاثیر دارد. زمانی که این دستگاه درست کار نکند، از پوست تان گرفته تا خواب تان دچار مشکل خواهد شد. در این مطلب 8 علامت نشان دهنده مشکلات گوارشی را عنوان می کنیم.

اختلال در دستگاه گوارش: احساس خستگی دائمی

احساس خستگی دائمی می تواند علامت آشکاری باشد که نشان می دهد در بدن تان مشکلی وجود دارد. اگر دستگاه گوارش تان به دلیل برنامه های غذایی سخت حساس و آسیب پذیر شده باشد، فعالیت دستگاه ایمنی نیز دچار اختلال می شود.

واقعیت این است که داخل بدن باکتری های زیادی زندگی می کنند. اگر تعداد میکروارگانیسم های مضر روده بیشتر از باکتری های مفید آن باشد، باعث ایجاد عدم تعادل شده و سیستم ایمنی دچار نقص می شود. در نتیجه احساس خستگی زیادی خواهید کرد.

اختلال در دستگاه گوارش: مشکلات پوستی که از بین نمی روند

ضرب المثل معروف «رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون» در اینجا نیز صدق می کند. وجود لکه ها و مشکلاتی که روی برخی نواحی صورت ایجاد می شوند، نشان دهنده وجود اختلال در عملکرد دستگاه گوارش هستند. پوست به عنوان وسیع ترین ارگان بدن انژاس دهنده مشکلات درونی بدن است.

اگر ارگانی در بدن به درستی به وظایف خود عمل نکند، بازتاب آن را در پوست تان شاهد خواهید بود. اگر روی گونه هایتان علائم نامطلوبی می بینید، نشان می دهد که دستگاه گوارش تان به کمک نیاز دارد. بنابراین لازم است که به قرمزی پوست، جوش ها، حساسیت پوستی و دیگر علائم روی پوست بیشتر دقت کنید.

اختلال در دستگاه گوارش: احساس اضطراب و تحریک پذیری دارید

مغز ما به طور مستقیم با سلامت دستگاه گوارش در ارتباط است. به این ترتیب اگر احساس اضطراب و افسردگی می کنید و یا اعصاب تان به راحتی بهم می ریزد، ممکن است ناشی از مشکلات گوارشی باشد.

عملکرد بد دستگاه گوارش باعث تجمع مخمرها، عوامل عفونت زا و باکتری های مضر در دستگاه گوارش می شود. این مسئله نیز باعث ایجاد بوی نامطبوع و احساس مزه اسید در دهان می شود

باید بدانید که میلیون ها سلول عصبی در روده وجود دارد که سیستم عصبی روده ای را تشکیل می دهند.

باکتری های خوب روده باکتری هایی هستند که تاثیر مثبتی روی روح و روان شما می گذارند. اگر تعداد این باکتری ها کم شده و باکتری های مضر غالب شوند، تاثیر آن در مغز مشهود خواهد بود.

اختلال در دستگاه گوارش: زود بیمار می شوید

این مسئله نیز مانند مشکل خستگی دائمی است که در بالا گفته شد. در واقع عفونت و بیماری های عفونی نشان دهنده این است که دستگاه گوارش به خوبی به وظایف خود عمل نمی کند و تعداد باکتری های مضر آن بیشتر است. در نتیجه فعالیت دستگاه ایمنی نیز دچار اختلال می شود.

زمانی که دستگاه ایمنی ضعیف و آسیب پذیر می شود و خود را مشغول مقابله با باکتری های مضر می کند، زمان کافی برای مقابله با بیماری ها و عفونت ها را نخواهد یافت. زمانی که در سلامت عمومی خوبی به سر می برید، دستگاه ایمنی بدنتان قدرت کافی برای مقابله با باکتری ها و محافظت از شما در برابر بیماری های عفونی را دارد.

اختلال در دستگاه گوارش: دهان تان بد بو است

عدم عملکرد درست دستگاه گوارش باعث تجمع مخمرها، عوامل عفونت زا و باکتری های مضر در دستگاه گوارش می شود. این مسئله نیز باعث ایجاد بوی نامطبوع و احساس مزه اسید در دهان می شود.

با وجود اینکه بوی بدن دهان در نتیجه عوامل متعددی بروز می کند، با این حال این مسئله یکی از علائم رشد بی رویه باکتری های مضر در روده است. اگر بوی بد دهان با مسواک و رعایت بهداشت دهان و دندان از بین نمی رود، بهتر است به دنبال عوامل درونی آن در دستگاه گوارش تان باشید.

اختلال در دستگاه گوارش: دچار یبوست هستید

اگر اغلب دچار یبوست می شوید، بدانید که این مشکل برای سلامتی مضر است. یادتان باشد که مدفوع مواد زایدی است که باید از بدن دفع شود و باقی ماندن آن در بدن مشکل زا می شود. به این ترتیب که شروع به آزاد کردن سموم می کند.

روده سالم روده ای است که به طور منظم و بدون درد حرکت کرده و مدفوع را به راحتی دفع کند.

یبوست یکی از علائمی است که نشان می دهد دستگاه گوارش تان به خوبی به وظایف خود عمل نمی کند و پای مشکلی در میان است.

اختلال در دستگاه گوارش: نمی توانید به درستی تمرکز کنید

این مسئله نشان دهنده خستگی دائمی بدن است. زمانیکه احساس تحریک پذیری عصبی و ناخوشی دائم گوارشی دارید، در انجام فعالیت های روزمره که نیاز به تمرکز دارد دچار مشکل خواهید شد. چون بدن ما یک دستگاه فوق هوشمند است و در صورت وجود مشکل، اختلالی در سیستم آن به وجود می آید. در نتیجه تمرکزتان دچار مشکل شده و به اصطلاح هوش و حواس برایتان نمی ماند.

اختلال در دستگاه گوارش: خوابتان آشفته می شود

خواب ما نیز مانند وضعیت مدفوع ، نشان دهنده سلامت و یا بیماری روده هایمان است. اگر تمام شب را به خوابی عمیق فرو می روید نشان دهنده این است که روده های سالمی دارد. اما اگر به سختی خواب تان می برد ممکن است نشان دهنده مشکلاتی در عملکرد دستگاه گوارش باشد.

چه باید کرد؟

در گام اول لازم است که به دقت مراقب سلامت دستگاه گوارش خود باشید. برای این کار به طور منظم محصولات غذایی حاوی پروبیوتیک مصرف کنید. لازم است که برنامه غذایی تان با نیازهای بدن تان هماهنگ باشد. اگر متوجه مشکلی شدید، حتما به متخصص گوارش مراجعه کنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها