جشنواره ملی «نماد حیات وحش ایران» با همت مسئولان اجرایی محیط زیست کشور و به میزبانی شهرستان شاهرود برگزار می‌شود.
کد خبر: ۹۳۳۵۱۲
جشنواره ملی برای یوزپلنگ ایرانی

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از باشگاه خبرنگاران، رئیس پارک ملی توران گفت: نخستین جشنواره ملی «یوزپلنگ ایرانی» با کمک مسئولان اجرایی پروژه بزرگ حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و محیط‌ زیست چهارم شهریور در استان سمنان - شهرستان شاهرود برگزار می‌شود.

علی‌اکبر قربانلو با بیان اینکه یوزپلنگ امروز به نماد حیات‌وحش در ایران تبدیل شده است: افزود: برآورهای مختلفی از جمعیت احتمالی یوزپلنگ ایرانی انجام می‌شود که عموما بین 70 تا 100 قلاده در نوسان است.

وی از زیستکره توران به‌عنوان مهمترین زیستگاه یوزپلنگ ایرانی نام برد و اظهار داشت: بیشترین جمعیت این گونه جانوری در خطر انقراض در زیست‌گاه «خارتوران» شاهرود حضور دارند.

قربانلو با بیان اینکه چند سالی است که پروژه «حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» در ایران آغاز شده تصریح کرد: در دو سه سال اخیر با نصب دوربین‌هایی در سطح پارک توران، تصاویر بکر و زیبایی از حیات این گونه نادر در خارتوران شاهرود به ثبت رسیده است.

وی بر لزوم همکاری بیشتر برای حفاظت از این گونه در خطر انقراض تاکید کرد و افزود: یوزپلنگ ایرانی یکی از نادرترین جانوران و گونه‌های گربه‌سانان در دنیا است که بر خلاف گذشته که گستره زیستگاه آن به وسعت همه آسیا بوده امروز تنها به کشور ما ایران و در چند استان نظیر سمنان، یزد ، اصفهان و... محدود شده است.

رئیس پارک ملی توران با بیان اینکه این جشنواره در روستای احمدآباد خارتوران برگزار می‌شود افزود: علاوه بر پارک توران و محیط‌زیست استان سمنان، دستگاه‌های مختلفی و از جمله بخشداری بیارجمند، موسسه حیات‌وحش پارسیان، شورای اسلامی و دهیاری روستای احمدآباد و... در برگزاری این جشنواره مشارکت دارند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها