jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۹۲۱۴۰۱ ۲۳ تير ۱۳۹۵  |  ۰۸:۵۴

دختر جوان که از هشت سال قبل به اتهام قتل مرد افغان بازداشت شده بود، با نظر قضایی معاون اول قوه قضاییه و کمک خیرین و انجمن حمایت از زندانیان آزاد می‌شود.

آزادی دختر اعدامی با کمک خیرین +عکس

به گزارش جام‌جم ، ساعت 10 صبح 28 تیر سال 1387 مردی با پلیس تهران تماس گرفت و از کشف جسد خواهرزاده‌اش به نام امان 23 ساله در ساختمانی مخروبه خبر داد.

ماموران کلانتری 109 بهارستان با اطلاع از این جنایت با حضور در ساختمان مخروبه در خیابان بهارستان دریافتند پنج روز از قتل نگهبان افغان می‌گذرد. ماموران در بررسی از محل جنایت، تکه آجری خون‌آلود را کشف کردند که با آن به سر مقتول ضربه وارد شده بود.

در تحقیقات از دایی مقتول معلوم شد گوشی خواهرزاده‌اش سرقت شده و والدین وی در افغانستان زندگی می‌کنند.

ماموران که احتمال می‌دادند مرد افغان قربانی سرقت گوشی تلفن همراهش شده بود، بنابراین تحقیقات در این زمینه را آغاز کردند تا این که پس از چند هفته ردپای مردی را به دست آوردند که گوشی سرقتی در دست وی بود. او با دستور قضایی بازداشت و برای ادامه تحقیقات به اداره دهم پلیس آگاهی تهران منتقل شد. مردجوان در بازجویی‌ها اعتراف کرد گوشی را از دختری به نام سرور معروف به «دنیا» گرفته و نمی‌دانسته که سرقتی است. با کشف این سرنخ، روند رسیدگی به پرونده وارد مرحله جدید شد. دختر جوان تحت تعقیب پلیس قرار گرفت و سرانجام 4 دی همان سال شناسایی و دستگیر شد. دختر 28 ساله با انتقال به اداره دهم پلیس آگاهی تهران اعتراف کرد گوشی را از فرد دیگری گرفته بود اما در ادامه تحقیقات سکوت خود را شکست و به قتل نگهبان افغان اعتراف کرد.

وی به افسرتحقیق گفت: من به اتهام مصرف و فروش هروئین مدتی را در زندان به سر می‌بردم. پس از آن که از زندان آزاد شدم، به تهران آمدم و با کار خدماتی هزینه زندگی‌ام را تامین می‌کردم. چند روز پیش به طور اتفاقی با مرد افغان در خیابان آشنا و دوست شدم. او مدعی بود در ساختمانی که نگهبان است احتیاج به خدمتکار دارند و می‌توانم در آنجا کار کنم.

متهم به قتل اضافه کرد: مرا با حیله و ترفند به آنجا کشاند. اما زمانی که به آنها رفتم جز ساختمانی مخروبه چیزی ندیدم. پی به نیت شیطانی‌اش بردم و خواستم فرار کنم که نشد و او با زور و تهدید مرا مورد آزار و اذیت قرار دارد. با هم درگیر شدیم و با آجر محکم به سرش زدم که زخمی شد و با سرقت گوشی او متواری شدم. بعد از دستگیری متوجه شدم که او فوت کرده است.

عامل جنایت 16 اسفند 88 در شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد. اما با توجه به این که اولیای دم درخواست قصاص نکرده بودند، متهم به قتل از مجازات قصاص نجات یافت و به پرداخت دیه در حق اولیای دم و سه سال حبس محکوم شد.

علاوه بر آن به خاطر سرقت گوشی مقتول هم به یک سال حبس و تحمل شلاق محکوم شد. با توجه به این که متهم به قتل اموالی برای پرداخت دیه نداشت، قرار شد معاون اول قوه قضاییه در این زمینه نظر دهد که سرانجام پاسخ قضایی در این باره به شعبه اول اجرای احکام ارسال و قرار شد دیه از صندوق انجمن حمایت از زندانیان جمع‌آوری و به اولیای دم پرداخت شود بنابراین چند روز پیش دیه 190 میلیون تومانی که قرار بود به اولیای دم پرداخت شود، توسط خیرین و کمک ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان تامین شد. به این ترتیب با پرداخت مبلغ دیه، این متهم به قتل بعد از هشت سال محکومیت بزودی از زندان آزاد می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
-
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۳
دفاع از شرفش كرده اونوقت 190 میلیون پول این ملت تو جیب خانواده ادم متجاوز ....
۰
۰
ایرانی
-
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۳
این بیچاره یعنی بایستی مقاومت نمیكردش و در مقابل عمل شیطانی تسلیم میشد. ناموس ما نباید راحت توی كشور خودش آرامش داشته باشه . مدافع حرم میفرستیم كه جلوی تروریست رو بگیره كه پاشون به ایران نرسه و ناموس كشورمان با آسایش زندگی كنه حالا یه عده هر روز خودشان شدن تهدید برای جامعه ما.
مازیار
-
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۳
اون بیچاره اگه مورد تجاوز واقع میشد به جرم زنا سنگسار میشد!!!!!!!!!!!!ازخودش دفاع كردبه اعدام محكوم شد!!!!!!!!!!!!!!!چی كار بایستی میكرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟چهار تا شاهد را هم كه به قاضی بگه مورد تجاوز واقع شده از كجاش بایستی می آورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟آدم شاخ در میاره!!
۰
۰
بهنام
-
۰۵:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۴
اولا كه حكم اعدام نبوده پس چرا بالا زدید دختر اعدامی.ثانیا خوب كرده كشته اون بی ناموس رو.همین مونده بیان تو كشور ما به ناموس ما تجاوز كنن كه متاسفانه هم میكنند.افسوس
۰
۰
آزاد
-
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
به نظر من یه جای حرف دختره ایراد داره اگه تو اون زمان پسر افغانی قصد تجاوز داشت دختر اینقدر وحشت می كرد كه بعد از كشتن اون به فكر دزدی نمی افتاد.نه اینكه راحت بكشه و بعد هم گوشی اونو بدزده.ضمن اینكه قبلش هم سابقه فروش هرویین داشته.پس بیگناه نبوده
۰
۰
ناشناس
-
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
آیا از ما بدبخت تر در كره زمین وجود دارد برای اینكه یك افغانی با هر نیتی یك زن هموطن ما را به مخروبه ای كشانده معلوم است برای چه بوده اگر یك ایرانی در افغانستان مرتكب این كار میشد آیا دولت آنجا چنین پروسه ای را انجام میداد جنایت كرده دیه هم بگیرد آخر قضاوت است
۰
۰

یادداشت

بیشتر
نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

داستان دستبند و داس

داستان دستبند و داس

راضیه غفاری در رابطه با قتل رومینا اشرفی یادداشتی در اختیار جام جم قرار داده که در ادامه می خوانید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر