jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۹۰۳۸۰۹ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۳:۰۵

آیا تا به حال با افراد وسواسی مواجه شده‌اید؟ حالات و روحیات آنها را زیر نظر گرفته‌اید؟ اگر آنها را دیده باشید حتما متوجه اعمال و رفتار متفاوت آنها نیز شده‌اید. تکرار و مداومت در انجام برخی کارها، شک در عبادت، بی‌قراری، بهانه‌گیری، بدخوابی، بی‌اشتهایی، شستشوی مکرر و ترس از آلودگی از علائمی است که در بیشتر این افراد دیده می‌شود. در واقع وسواس یک فکر، تصور، احساس یا حرکت مکرر است که به نوعی ذهن فرد را به خود درگیر کرده و او را مجبور به مقاومت با آن می‌کند. ریشه اصلی وسواس از نوعی اضطراب و ترس فکری ناشی می‌شود.

با افراد دچار وسواس چگونه رفتار کنیم؟

به گزارش جام جم سرا ،​ در اغلب موارد بیمار از رفتار غیرعادی و ناهنجار خود آگاه است ولی نمی‌تواند از قید آن رهایی یابد و گاهی به‌ناچار رفتاری را برخلاف میل و خواسته‌اش انجام می‌دهد. وسواس فکری، وسواس عملی و وسواس ترس از شایع‌ترین انواع این بیماری است.

مطالعات نشان داده است برخی از انواع وسواس همگام با بلوغ و همزمان با ترشح و غلیان هورمون‌های جنسی در افراد پا گرفته و به‌تدریج رشد می‌کند. به طور معمول سطح هوشی این افراد متوسط و حتی بالاتر از حد متوسط است و در زندگی شخصی حساس‌تر از بقیه هستند. وراثت، شیوه تربیت، وضعیت هوشیاری، ناامنی و اضطراب و برخی عوامل ناشناخته دیگر از ریشه‌های تظاهر این بیماری است.

چه باید کرد؟

1ـ بیمار را به منطقه‌ای خوش آب و هوا برده و به نوعی محیط زندگی او را متنوع کنید. این محیط باید سالم و به دور از هر گونه تنش و عوامل ترس و اضطراب باشد. این شرایط باید توسط والدین یا همسر بیمار مهیا شود. البته باید بدانید، تغییر ناگهانی خانه یا محل کار بدون نظر بیمار موجب بروز افسردگی در او می‌شود.

2ـ فرد را از گوشه‌گیری و تنهایی بیرون بکشید و فرصت بیکاری را از او بگیرید . با ایجاد سرگرمی و واگذاری مسئولیت‌های مختلف کاری، مشغولیت ذهنی او را به محیط اطراف زیاد کرده و وقت بیمار را پر کنید. با این روش او فرصتی برای پرداختن به افکار وسواسی نداشته و به مرور اضطراب او
کاهش می‌یابد.

بازی با کودکان، معاشرت با افراد شاد و دوستان صمیمی، شرکت در مهمانی‌های خانوادگی، مسافرت‌های دسته‌جمعی و شرکت در فعالیت‌های گروهی تا حدود زیادی او را به واقعیات زندگی و ناچیز بودن علائم بیماری آگاه می‌سازد.

3ـ حس غرور و اعتماد به نفس فرد را بالا ببرید و با او در مورد ویژگی‌های مثبت اخلاقی و توانایی‌های منحصر به فردش حرف بزنید.

4ـ از بیمار بخواهید که در مورد موضوع وسواس بیشتر فکر کند و عاقلانه با آن مبارزه کند. البته این کار تا حدود زیادی سخت اما شدنی است.

5 ـ اگر در رفتار یا اعمال وسواسی شدید و این مشکل غیرقابل کنترل شد نترسید و به روانپزشک مراجعه کنید. این بیماری طولانی‌مدت است، اما مشابه بیماری‌های جسمانی درمان‌پذیر است و گاهی به صورت دوره‌ای زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ضمیمه چاردیواری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر