Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۹۸۲۹۲ ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۷:۴۷

تحلیل لفظی و محتوایی صحبت‌های اخیر جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا درخصوص اجرای برجام و تعهدات آمریکا در قبال ایران، بخوبی نشان می‌دهد که هیچ‌گونه حسن‌نیتی در گفتار و رفتار آمریکایی‌ها وجود ندارد.

تناقض‌گویی آمریکا از حرف تا عمل

جان کری در دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، از دغدغه‌های ایران درباره اجرای برجام خیلی سطحی گذشت و تاکید کرد در موضوع بانک‌های اروپایی ‌و ارتباط مالی میان آنها با ایران، مشکلی برای آمریکایی‌ها وجود ندارد و این اروپایی‌ها هستند که دغدغه سیاسی و مالی دارند.

اگر نگاهی تاریخی به رفتار آمریکایی‌ها در قبال ایران داشته باشیم، می‌بینیم که درگذر زمان، بدعهدی‌های فراوانی از سوی این کشور در قبال ایران صورت گرفته و همچنان این رفتار متناقض ادامه دارد.

همین تجربه تاریخی اثبات می‌کند که دستیابی به برجام حاصل اعمال قدرت است و تا زمانی که ما از موضع قدرت عمل کنیم، می‌توانیم حق خود را بگیریم، بنابراین برای اجرای برجام باید همچنان با قدرت در عرصه‌های مختلف حضور پیدا کنیم.

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که بهترین توصیف از روابط ایران وآمریکا، شبیه‌سازی آن با «لبخند و شمشیر» است. در دوره‌های مختلف از جمله دولت اصلاحات این روابط مبتنی بر لبخند دیپلماتیک بود و در دولت محمود احمدی‌نژاد، دوران شمشیر آخته توصیف می‌شد. در دولت یازدهم، اما این روابط باید لبخند دیپلماتیک همراه با شمشیر غلاف شده باشد تا به آمریکایی‌ها نشان دهیم که در طول تاریخ هیچ اطمینانی به آنها نداشته و نخواهیم داشت.

از ابتدا به‌نظر می‌رسید آمریکایی‌ها سعی خواهند کرد هنگام اجرای برجام، کارشکنی را در دستورکار خود قرار داده و تلاش کنند تا مزایای برجام یا شکست تحریم‌ها را به‌صورت قطره‌چکانی وارد اقتصاد کشور کنند.

بر این مبنا، هدف اول آنان این است که اجرای برجام به گشایش تازه در مناسبات اقتصادی و سیاسی منجر نشود و دیگر این‌که حق ایرانی‌ها با حق آنها معاوضه شود. به‌عبارتی آمریکایی‌ها قصد دارند با استفاده از برجام، به قول خودشان سایر رفتارهای ایران را کنترل کرده و از این طریق اجرای برجام را به تعویق و تاخیر انداخته و آن را متصل به سایر اختلافاتی کنند که با ایران بر سرتوان موشکی، توان دفاعی یا اختلاف با برخی کشورهای متحد، مثل مرتجعان عرب و رژیم صهیونیستی دارند.

چنین است که در تفسیر کلی باید تاکید کرد بدعهدی و تناقض‌گویی آمریکایی‌ها بخشی از راهبرد آنهاست تا به‌صورت استراتژیک، تعهدات خود را اجرا نکرده و در این مسیر ایرانیان نتوانند از مزایای پسابرجام بهره‌مند شوند.

دکتر حشمت‌الله فلاحت‌ پیشه - منتخب مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس دهم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
والدین نگران و مدیران مستاصل

والدین نگران و مدیران مستاصل

شیوه تصمیم‌گیری درباره نحوه بازگشایی مدارس در سال‌ تحصیلی جدید و البته نوع ابلاغ این تصمیم نشان داد مسؤولان دولتی اصولا خودشان در این زمینه دچار سردرگمی بودند و سوال بزرگی که مطرح می‌شود، این است دولتی که نمی‌تواند درباره نحوه آغاز سال‌تحصیلی تصمیم بگیرد، چگونه می‌تواند برای مسائل مهم‌تر کشور تصمیم‌گیری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر