jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۲۹۶۳ ۱۸ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

افشای اسناد مالی رهبران جهان و شخصیت‌های سرشناس که به «پاناما لیکس» معروف شده است، موجی از واکنش‌ها را به همراه داشته است. در این میان برخی از کشورها خبر از آغاز تحقیقات در این زمینه داده‌اند و برخی نیز صحت و سقم آن را زیرسوال برده‌اند.

در همین زمینه، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که این وزارتخانه برای روشن شدن این‌که آیا در موارد اعلام شده فساد و نقض قوانین آمریکا اتفاق افتاده است یا خیر، به بررسی موضوع خواهد پرداخت. دادستان‌های مالی فرانسه نیز از آغاز تحقیقات مقدماتی برای تقلب مالیاتی شدید خبر داده‌اند. در همین حال کشورهایی همچون آلمان،استرالیا، اتریش، سوئد و هلند از جمله کشورهایی هستند که در نخستین ساعات پس از افشای این اسناد اعلام کردند که تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده‌اند.

از سوی دیگر، کرملین روز گذشته افشای این اسناد را تلاشی با هدف بی اعتبار کردن ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور در آستانه انتخابات توصیف کرد.

رئیس حزب مخالف در اوکراین نیز خواستار استیضاح پترو پروشنکو رئیس‌جمهور این کشور شده است. اوله لیاشکو با اشاره به درگیری دولت اوکراین با مخالفان در مناطق شرقی این کشور گفت: افتتاح شرکت در کشورهای خارجی درست در زمانی که صدها نفر از سربازان اوکراین در درگیری‌ها کشته می‌شوند، نهایت بدبینی به آینده این کشور است.

در انگلیس نیز، سخنگوی دیوید کامرون، نخست‌وزیر این کشور، از اظهارنظر درباره این‌که آیا از خانواده و بستگان نخست‌وزیر کسی در شرکت‌های فراساحلی سرمایه‌گذاری می‌کرده است خودداری کرد.

او این موضوع را «مساله‌ای شخصی» خواند.

تقریبا ۶/۲ ترابایت سند (برای مقایسه: اسناد افشا شده ویکی لیکس ۷/ ۱ گیگا بایت سند بود) مربوط به تاسیس ۲۱۴ هزار شرکت فرامرزی از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۵ توسط فردی ناشناس فاش شده‌اند. این شرکت‌ها در دفتر وکالت موساک فونسکا در پاناما به ثبت رسیده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر