jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۸۶۷۸۰۵   ۰۶ دی ۱۳۹۴  |  ۱۶:۳۰

برخی اوقات دندان درد می تواند نشانه حمله قلبی نیز باشد. مخصوصا درد در آرواره و فک. این درد به تدریج تشدید شده و ناگهان رخ می دهد. در صورت مشاهده این وضعیت سریع با اورژانس تماس بگیرید.

برای رفع دندان درد در خانه چه باید کرد؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تابناک، دندان دردها می توانند خیلی متفاوت بوده و انواع مختلفی داشته باشند، از یک درد ملایم گرفته تا یک درد ضربان دار غیر قابل تحمل در دندان ها و اطراف فک و آرواره. تعدادی از دلایل اصلی دندان دردها شامل فاسد شدن دندان، عفونت، تحلیل رفتن لثه و بیرون آمدن ریشه دندان، دندان ترک خورده، بیماری های لثه، ریزش دندان پر کرده، اختلال مفصل فک، عفونت های سینوسی یا سینوزیت و دندان عقل می باشند.

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


اکثر افرادی که از عفونت مزمن سینوس ها یا سینوزیت رنج می برند معمولا دچار دندان درد نیز می شوند. سینوس ها روی تمامی ماهیچه های صورت تاثیر گذاشته و باعث درد دندان نیز می گردند.

برخی اوقات دندان درد می تواند نشانه حمله قلبی نیز باشد. مخصوصا درد در آرواره و فک. این درد به تدریج تشدید شده و ناگهان رخ می دهد. در صورت مشاهده این وضعیت سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

دندان درد زمانی رخ می دهدکه ناحیه مرکزی دندان، به نام پالپ یا مغز دندان، آسیب دیده یا ملتهب شده باشد. پالپ شامل پایانه های عصب متعدد است که بسیار حساس هستند. پالپ می تواند به دلایل زیادی آسیب دیده و ملتهب شود که تعدادی از این دلایل در بالا بیان شد.

اگر دندان درد دارید، تا قبل از اینکه مشکلتان بدتر شود بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید.

همچنین می توانید برای تسکین درد دندان از درمان های خانگی و طبیعی بطور موقت استفاده کنید.

در اینجا تعدادی از بهترین و موثرترین درمان های طبیعی و خانگی دندان درد را ذکر می کنیم:

1.فلفل سیاه و نمک

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

به کار بردن مخلوط نمک و فلفل زمانی که یک دندان بی نهایت حساس و دردناک می شود می تواند بسیار عالی و موثر باشد، زیرا هر دو مواد تشکیل دهنده این مخلوط دارای خواص آنتی باکتریال، ضد التهابی و کاهش دهنده درد می باشند.

مقادیر مساوی نمک و فلفل سیاه را با چند قطره آب مخلوط کنید تا خمیری حاصل شود. این خمیر را بطور مستقیم روی دندان عفونی یا دردناک قرار داده و اجازه دهید برای چند دقیقه بماند. این کار را چند روز تکرار کنید.

2.سیر

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

استفاده از سیر نیز می تواند دندان درد را به میزان زیادی تسکین دهد. سیر دارای خواص آنتی بیوتیک و دیگر خواص دارویی است که می تواند برای کاهش درد بسیار موثر باشد.

یک حبه سیر رنده شده یا کمی پودر سیر را با مقداری نمک مخلوط کرده و بطور مستقیم روی دندان دردناک قرار دهید تا درد را بهبود بخشد. اگر با خوردن سیر مشکلی ندارید، می توانید یک یا دو حبه سیر خام را بجوید تا دردتان را ساکت کند. این درمان طبیعی را به مدت چند روز تکرار کنید تا نتیجه آن را ببینید.

3.میخک

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

میخک دارای خواص ضد التهابی، آنتی باکتریال، آنتی اکسیدانی و بی حس کننده می باشد که می تواند به بهبود و تسکین دندان درد کمک کرده و با عفونت مقابله کند.

2 عدد گل میخک خشک را ساییده یا آسیاب کنید و آن را با مقداری روغن زیتون مخلوط کرده و روی دندان دردناک قرار دهید.

دیگر روش استفاده از میخک این است که روغن میخک تهیه کنید و یک پنبه را به این روغن آغشته کرده و روی دندان دردناک قرار دهید و یا می توانید چند قطره روغن میخک را درون نصف لیوان آب ریخته و به عنوان دهانشویه برای تسکین دندان درد از آن استفاده کنید.

4.پیاز

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

پیاز دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد میکروبی می باشد که می تواند دندان درد را کاهش داده و کنترل کند. پیاز می تواند با از بین بردن میکروب هایی که باعث عفونت دندان می شوند، دندان درد را تسکین دهد.

با شروع شدن اولین نشانه های دندان درد، مقداری پیاز خام را بجوید تا در کمتر از چند دقیقه درد تان تسکین یابد.

اگر قادر به جویدن پیاز نیستید، می توانید یک تکه از پیاز را روی دندان دردناک یا لثه خود قرار دهید.

5. آنغوزه

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

مشکلات دهان و دندان نظیر دندان درد و خونریزی لثه می تواند با استفاده از آنغوزه در خانه درمان شود.

به سادگی نصف قاشق چایخوری پودر بذر آنغوزه را با 2 قاشق چایخوری آب لیموترش تازه مخلوط کنید و سپس این مخلوط را به آرامی گرم کنید. با استفاده از یک تکه پنبه این محلول را روی دندان دردناک بمالید. این روش تاثیر سریعی بر تسکین دندان درد خواهد داشت.

روش دیگر جایگزین این است که پودر بذر آنغوزه را در کره شفاف سرخ کرده و روی دندان پوسیده قرار دهید تا دردتان به سرعت تسکین یابد.

6.آب نمک گرم

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


یک لیوان آب نمک گرم می تواند به سادگی دندان درد شما را تسکین بخشد. نصف قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب گرم ریخته و حل کنید و از آن برای شستشوی دهان استفاده کنید.

این کار به کاهش تورم و التهاب کمک خواهد کرد و همچنین با باکتری های ایجاد کننده عفونت مقابله می کند.

7.برگ های گواوا یا برگهای اسفناج

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


برگهای تازه گواوا نیز به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی، کاهش دهنده درد و ضد میکروبی، می توانند دندان درد را التیام بخشند.

به سادگی یک یا دو عدد از برگ های ترد و نازک گواوا را بجوید تا حدی که آب آنها درآمده و روی دندان دردناک را بپوشاند. شما همچنین می توانید برگهای تازه اسفناج را به همین ترتیب بجوید تا دندان درد را کاهش دهید.

درمان دیگر این است که 4 تا 5 برگ تازه گواوا را درون مقداری آب انداخته و آن را بجوشانید. اجازه دهید محلول حاصله ولرم تا خنک شود، سپس مقداری نمک به آن اضافه کنید. این محلول را به عنوان دهانشویه به کار ببرید.

8.عصاره وانیل

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


عصاره وانیل دیگر درمان معروف خانگی برای دندان درد می باشد که به بیحس و کرخت کردن درد کمک می کند. به علاوه، وانیل تاثیر آرام کننده نیز دارد.یک گوش پاک کن را به مقداری عصاره وانیل آغشته سازید و روی دندان دردناک بمالید.این کار را چند بار در روز انجام دهید تا دردتان تسکین یابد.

9.آب سبزه گندم

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


سبزه گندم دارای خواص آنتی باکتریال است که با پوسیدگی و فساد دندان مقابله کرده و دندان درد را آرام می کند. آب سبزه گندم را گرفته و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

آب سبزه گندم سموم موجود در لثه ها را جذب کرده و رشد باکتری ها را کاهش داده و عفونت لثه ها و دندان را تحت کنترل در می آورد. اگر می توانید مقداری سبزه گندم را بجوید تا حدی که آب آن داخل دهان و روی دندانهایتان را بپوشاند.

10. کمپرس یخ

,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


یخ با بی حس و کرخت کردن انتهای عصب ها می تواند دندان درد را بهبود بخشد. یک قالب یخ کوچک را داخل پارچه نخی بپیچید. آن را روی گونه، نزدیک نقطه ای که دندان درد دارید برای چند دقیقه نگه دارید. اگر دندانتان شکسته یا انتهای اعصاب آن بیرون و در معرض تماس می باشد، تماس یخ یا سرما با آن می تواند درد را تشدید کند.

یک تکنیک طب فشاری یا فشار درمانی برای تسکین دندان درد وجود دارد که بیان می کند: یک قطعه کوچک یخ را بین انگشت اشاره و شست گرفته و به مدت چند دقیقه بمالید.

علاوه بر به کار بردن این درمان های طبیعی و خانگی، حتما باید از دندان پزشک در مورد دندان دردتان مشورت و مشاوره بگیرید. برخی از مشکلات دندان و لثه به درمان های قوی تری نسبت به درمان های خانگی نیاز دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
-
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۵
عالی بود
۱
۱
فرناز
-
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
من دندان درد شدیدی داشتم و برای راه حل جستجو میكردم كه به این مطلب برخوردم. همین الان سیر جویدم واقعا بكاهش درد كمك كرد
ستاره
-
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۲
منم الان كه ساعت یك شب دندون درد گرفتتم پس الان سیر می خورم
كمالی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
ممنون از نظراتتون
می خواستم بگم آب نمك هم جهت تسكین درد دندان بسیار موثر است .من تجربه كردم
حمید
-
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
سلام
من درد شدیدی قبل از عصب كشی و درد بسیار شدیدتری بعد از عصب كشی داشتم
برای تخمین مقیاس درد باید عرض كنم كه قرص ژلوفن تاثیر خاصی نداشت استفاده از قرص مگافن ( استافمینفون ۳۲۵ + ایبوپروفن ۲۰۰ + كافئین ۴۰ ) فقط حدود ۱٫۵ ساعت اثر درد را محو می كرد.
به طور اتفاقی شنیدم سیر خیلی كمك میكند و در حالی كه از درد به خودم می پیچیدم یك حبه سیر جویدم و آب و تفاله سیر را داخل دهان گرداندنم و چند دقیقه نگه داشتم .
به طور معجزه آسا در كمتر از ۵ دقیقه درد بسیااار كاهش یافت
لطفا به مریض ها اطلاع رسانی كنید ممنون
۰
۰
امیر
-
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
سلام
خیلی ممنونم از راهنمایی گرانقدرتان
۰
۰
omid
-
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
اگه دندون درد دارید برید از بازار یك كیلو سوسیس تایلندی بخرید....بعد ریزش كنید و بچسبونید به دندون دردناك!!!! این كار شما را از دندان درد نجات خواهد داد!!!!
۰
۰
رضا
-
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
سیر عالی بود اگه بدونید از سر شب چقدر ژلوفن و شیاف دكلوفناك استفاده كردم كه تاثیری هم نداشته ,از درددندون آرزوی مرگ میكردم اصلا باورم نمیشه ایقد ساكتش كرده باشه خدا شروع نشه ممنون از راهنماییتون
۰
۰
فعال. م
-
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
بسیار عالی واموزنده بود
۱
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
یعنی اقا سیر دردو كاهش میده؟؟ الان میخوام برم دندون پزشكی. اگه سیر بخورم كه دندون پزشكه غش میكنه میفته رو زمین. اگه واقعا كاهش میده كه سیر بخورم. ممنون بابت سایت جام جم. تشكر.
۰
۰
عاطفه
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۶
من سیر ندارم تو خونه مسكن هم نوافن خوردم اثر نكرده عصاره وانیل هم نداشتم درنتیجه پودر وانیل زدم به دندونم اثر كرد. حالا اگه دوباره دردم گرفت میرم سراغ فلفل سیاه و نمك
۰
۰
مبینا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
عالی بود
دندونم خوب شد
۱
۰
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
هر كسی دندان درد داره یك ایمیل برام بفرسته تا براش توضیح بدم چجوری از دندان درد خلاص شد ایمیلم gladiator842114@gmail.com
۲
۰
نازنیین
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
دندون.دردكشتم ب.دادم برسین
رامین
Germany
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
باسلام دندانم سالم هست ولی هریك روز دوروز درده شدیدی می كنه هنگار یكی میكوبه زیره دندانم رگهای گردنمومیگیره چه كاربایت كنم دیگه درد نكنه باتشكر
ندا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
نمك و فلفل سیاه عالیییی بود.تو چند دقیقه اثر كرد بر عكس همه ی قرصایی كه خورده بودم.واقعا خدا خیرتون بده
۰
۰
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
عالی ممنون
۰
۰
سحر وفا
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
ممنون ازجام جم واقعا سیر برای دندان دردمسكن عالیه من یك هفته دندون درد داشتم وقتی فهمیدم سیر درد رو آروم میكنه انجامش دادم
۰
۱
Mahdi
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۸
من سیر گذاشتم روی دندونم كه درد میكرد خیلی درد رو كاهش داد ولی الان هر چی اینكار رو میكنم اصلا اثر نمیكنه نمیدونم چرا لطفا یكی بگه چیكار كنم خیلی دندونم درد میكنه
۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
سیر درد دندون من و انداخت داشتم از درد میمردم .ممنون واسه راه كارتون ممنونننننننننننن
۰
۰
كریم
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۲
باسلام من داشتم از دندان درد خیلی عذاب میكشیدم كه این روش شمارا انتخاب كردم نتیجه گرفتم باتشكر
۰
۰
AZAD
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
عالی بود دستت درد نكنه قربونت
۰
۰
مرضیه
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
من دندانمو عصب كشی كردم اگه از این موارد استفاده كنم مشكلی نداره؟
۰
۰
مهدیه
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
خوب بود
۰
۰
عبدالاه محمدی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
عالی بود نمك فلفل دستتون درد نكنه
۱
۰
رامین
Germany
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
باسلام من رامین ۲۳ساله هستم دندونم سالم هست ولی ار یكروز یادوروز بعد درد شدیدی میكند رگهای گردنمو میگیره انگاریكی زربه میزنه میشه نزرتونو بدونم باتشكر
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
پیشنهاد میکنم کسی از محلول نمک و فلفل اصلا استفاده نکنه نابود میکنه آدمو. آخه این چه روشی هست به آدم پیشنهاد میکنید. بعد از استفاده راهی بیمارستان شدم نه بخاطر دندون درد.بعد از استفاده از شدت درد زیاد گوش درد و سر درد شدید گرفتم آخرشم بی هوش شدم. عزیزان اگه درد دندون دارین استامینوفن 500رو نصب کنید 5دقیق بزارید رو دندونی که مشکل داره یک ماه دردش میره
۰
۰

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها