jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۵۷۷۳۷   ۲۸ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۰:۱۵

محققان موفق به توسعه یک ابزار جدید، شبیه به کرم رباتیکی شده اند که می تواند بدون آسیب به بخش های سالم، وارد مغز شده و تومور را خارج کند.

کرم رباتیک، انقلابی در جراحی مغز

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، محققان موسسه فرانهوفر آلمان موفق به طراحی یک ابزار پیشرفته رباتیکی شبیه به کرم شده اند که مهمترین کاربرد آن در جراحی پیچیده مغز است.

معمولا برای برداشتن تومور مغزی، به همراه تومور بخشی از بافت سالم نیز خارج می شود؛ برای مثال در عمل جراحی خارج کردن تومور از گوش میانی که فرآیند بسیار پیچیده ای است، قسمت بزرگی از استخوان نیز برداشته می شود.

محققان برای حل این مشکل ابزاری توسعه داده اند که تاثیر فیزیکی مخرب عمل جراحی را بر بیمار کاهش می دهد.

این ربات NiLiBoRo (مخفف ربات حفاری غیر خطی) نام دارد. نمونه اولیه این ابزار با ایجاد یک تونل کوچک در گوش میانی و بدون آسیب به استخوان ماستوئید، تومور را خارج می کند. یکی از مهمترین مزیت های این ربات، امکان تغییر جهت، برای افزایش دقت است.

تجهیزات کنونی جراحی مغز، به دلیل خطی بودن، قادر به ایجاد حفره ای به عرض دو میلیمتر هستند که سبب دشواری عمل جراحی می شود.

این ربات کرمی شکل به دلیل خاصیت غیر خطی بودن، می تواند حفره ای به عرض پنج میلیمتر ایجاد کند و با استفاده از خطوط هیدرولیکی، مانند یک کرم به محل مورد نظر بخزد.

این روبات از دو قسمت سر و دُم تشکیل شده است.محققان پیش بینی می کنند که ربات NiLiBoRo تا دو سال دیگر تکمیل و آماده آزمایش می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.