jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۸۵۴۵۲۳   ۱۸ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۷:۵۴

اجرای بدون هماهنگی مجید قناد برای دبستانی ها

مستند خانم مجری رونمایی شد + عکس

مستند پرتره الهه رضایی مجری برنامه های کودک در دهه 60 با نام «خانم مجری» رونمایی شد.

مستند خانم مجری رونمایی شد + عکس

به گزارش جام جم سیما به نقل از فارس، شبکه مستند سیما در مراسمی که با حضور تنی چند از مجریان عرصه کودک در دهه 60 و البته دانش آموزان دو مدرسه دخترانه و پسرانه همراه بود، از مستند پرتره الهه رضایی با نام «خانم مجری» رونمایی کرد.

نشست خبری و مراسم رونمایی از مستند پرتره الهه رضایی با نام «خانم مجری» از تولیدات جدید شبکه مستند، دوشنبه ۱۸ آبان در بنیاد تعاون زندانیان برگزار شد.

امیر تاجیک مدیر شبکه مستند، الهه رضایی مجری دهه ۶۰، امیر توده روستا کارگردان «خانم مجری»، مجید قناد، گیتی خامنه و زهره هاشمی از مجریان شناخته شده عرصه کودک و نوجوان، محمدعلی قاسمی مشاور هنری ریاست سازمان، شهرزاد میرقلی خان بازرس ویژه ریاست سازمان و اهالی رسانه از جمله حاضران در نشست بودند.

تلاش برای پرداختن به موضوعات اقشار مختلف

تاجیک در این نشست در سخنانی گفت: تلاش ما این است بتوانیم به موضوعاتی که اقشار مختلف با آن درگیر هستند بپردازیم. یکی از آن اقشار دهه شصتی ها هستند. جالب اینکه بدانید رنج سنی برخی از مدیران شبکه از جمله خود بنده هم مربوط به دهه 60 است. این کار را نیز با پرتره خانم رضایی آغاز کردیم.

وی افزود: خوشحالم دوستانی با ما همکاری دارند که بیشتر از نگاه اقتصادی، دنبال کیفیت کار هستند. خاطره مشترکی که همه از خانم رضایی در دهه شصت داریم نیز این است که او همواره به مخاطبان می گفت از تلویزیون فاصله بگیرند تا چشمشان آسیب نبیند.

تأکید رهبر معظم انقلاب بر راه اندازی اتاق فکر

مدیر شبکه مستند با بیان اینکه کیفیت برنامه های کودک در دهه ۶۰ به واسطه اتاق فکرهایی که رهبر معظم انقلاب اخیرا نیز در دیدار با اهالی رادیو و تلویزیون بر برقراری آن تاکید داشتند، بسیار خوب بود ، از حضور امیرحسین علم الهدی دبیر شورای سیاستگذاری سینمای «هنر و تجربه» که همکاری مشترکی فی مابین در جریان است تشکر کرد.

وی تصریح کرد: خانم رضایی حضور در این مستند را قبول و راه را برای کارهای بعدی هموار کردند و امیدوارم بتوانیم بدون دغدغه کار را جلو ببریم.

تاجیک همچنین اعلام کرد قرار شده «خانم مجری» ساعت ۱۴ روز جمعه 22 آبان از شبکه مستند سیما روی آنتن برود.

قدردانی بابت تولید یک مستند برای بچه های دیروز

رضایی نیز در سخنانی بیان کرد: تنها حرفی که می توانم بزنم تشکر از کسانی است که این برنامه را به خاطر دهه شصتی ها یا به قول ما بچه های دیروز تهیه کردند. افرادی که بخش مهمی از جامعه را تشکیل میدهند و من خوشحالم ذهنیت خوبی از من برای آنها باقی مانده است.

وی افزود: آنچه در این فیلم گفته می شود، واقعیت هایی است که درباره کار خود در زمینه اجرا و تلفیق آن با زندگی ام گفته ام. آقای توده روستا نیز به مرور با حساسیت ها و روحیات من آشنا شد. باید بگویم من در این مستند کاملا خودم هستم. چون بازیگر خوبی نیستم.

کسی مقابل دوربین بود که همه از او خاطره دارند

توده روستا نیز با بیان اینکه بودن در کنار افرادی که خاطرات ۳۰،۴۰ میلیون نفر از کودکان دیروز را شکل داده اند باعث افتخار او است، در سخنانی گفت: جا دارد از آقای تاجیک مدیر شبکه که مرا برای ساخت این مستند انتخاب کرد، تشکر کنم. من هم کار خاصی انجام ندادم. چرا که جلوی دوربینم کسی قرار گرفته بود که همه از او خاطره دارند.

وی افزود: امیدوارم کارهای این چنینی نویدبخش آغاز دوره ساخت مستندهای تازه ای باشد و ساخت مستندهای پرتره به صورت جدی در شبکه مستند دنبال شود. همین گونه هم هست و بابت این موضوع به خودم می بالم.

کارگردان «خانم مجری» زمان اثر نیز توضیح داد: تاثیرگذاری کار برای ما مهم تر از طول زمانی آن است. محتوای ماجرا نیز برایم اهمیت ویژه ای داشت. بنابراین از بحث خاطره بازی در این کار عبور کردیم و به بحث تربیتی رسیدیم.

توده روستا همچنین از تلاش برای پیدا کردن کودکان دیروز که در برنامه های الهه رضایی حضور داشتند از طریق شبکه های اجتماعی خبر داد و گفت: برخی از این بچه ها کاراکترهای عجیبی دارند و اگر ما بتوانیم آنها را پیدا کنیم، خواهیم توانست با نگاه تربیتی یک مستند جذاب تر تولید کنیم.

ممنون که به فکر همکار من بودید

گیتی خامنه نیز در بخشی از این مراسم گفت: امروز متعلق به خانم رضایی است و من از همه شما سپاسگزاری می کنم که به همکار من فکر کردید. راستش درباره خودم هم فکر می کنم زندگی ام هیچ نکته بارز یا عامل فوق العاده ای که مرا با دیگران متمایز کند، ندارد و ارجحیتی برای بودن بیشتر در این قاب ندارم.

وی افزود: آن دوران از برخی جهات مقطع متفاوتی بود و ادمها اخلاقی تر و روابط دوستانه تر بود. امیدوارم سالیان سال با همان حرمت و عشق و محبت در کنار هم باشیم و برنامه اجرا کنیم.

تا کسی هست باید به او رسید

مجید قناد هم در سخنانی گفت: امروز روز قشنگی است و جا دارد از همه تشکر کنم. چرا که تا کسی وجود دارد باید به او رسید. یادمان نرود در روزهای جنگ ما باعث آرامش بچه ها بودیم و در حالی که پدرانشان در جبهه به سر می بردند و شاید در خانه صدای انفجار یا آژیر قرمز را می شنیدند کنارشان بودیم.

وی از فریما فرهی تهیه کننده فقید عرصه کودک و برنامه هایی چون «بازی شادی تماشا» و «از مدرسه تا مدرسه» یاد کرد و ادامه داد: ما هم در برنامه مان کودکان دیروز را که اکنون بزرگ شده اند، دعوت می کردیم و مردم می دیدند کودکانی که سه دهه قبل در برنامه های من بودند حالا برای خودشان کسی شده اند.

قناد همچنین به وجود داشتن دو شبکه در گذشته، رضایت از راه اندازی شبکه کودک و کار عاشقانه نه برای پول بلکه برای کودکان این سرزمین اشاره و برای همه آرزوی سلامتی کرد.

کار قشنگی انجام دادید

زهره هاشمی نیز در بخش پایانی نشست گفت: امروز شما کار قشنگی انجام داده اید. به نظر من مجری باید خودش باشد. چیزی که اکنون مرا آزار می دهد این است که لنز دوربین برای مجریان به منزله مخاطب نیست. اما آن دوران ما مخاطب را احساس می کردیم. وقتی در تیزر «خانم مجری» اجرای ساده و قشنگ خانم رضایی را دیدم، دلم برای آن روزها تنگ شد.

در ادامه حاضران در نشست و چهره های دیگری چون هادی شریف زاده، علیرضا نوروزی، امیرحسین علم الهدی، محبوبه سمیعی زفرقندی، الهه کسمایی، جواد توانا، جواد بزرگمهر، مجتبی احمدی، مهیا اثناوندی، الهه کسمایی، میرمعصومی، پروین شمشکی، حسین اکبری و... برای تماشای مستند «خانم مجری» به تالاری رفتند که دانش آموزان دبستان پسرانه سلام همت و دانش آموزان دبستان دخترانه شهید مدنی 2، همراه با آموزگارانشان آنجا بودند و کودکان به شدت از دیدن مجری ها به وجد آمدند.

اجرای قناد بدون برنامه ریزی قبلی

قناد نیز بدون برنامه ریزی قبلی روی صحنه رفت و بچه ها و دیگر حاضران را به تماشای مستند دعوت کرد.

با پایان مراسم رونمایی نیز دوباره به دعوت قناد، رضایی، خامنه و هاشمی روی سن رفتند و با کودکان سخن گفتند. حضور این مجریان روی سن، لحظات شادی را برای حاضران و کودکان رقم زد.

این مراسم با گرفتن عکس یادگاری و امضاء از مجریان و پذیرایی به پایان رسید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر