jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۳۸۸۴۰   ۰۲ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۰:۵۴

سبزی و میوه‌های آغشته به سموم عامل سرطان معده

40 درصد ایرانی ها سوء هاضمه دارند

یک متخصص گوارش با اشاره به اینکه ۴۰ درصد افراد در کشور از سوء هاضمه رنج می‌برند، گفت: اصلاح عادت‌های غلط غذایی و ورزش کردن در کاهش بیماری‌های گوارشی بسیار موثر است.

40 درصد ایرانی ها سوء هاضمه دارند

شهرام آگاه در گفت‌وگو با فارس در رابطه با شایع‌ترین مشکلات گوارشی اظهار داشت:‌ 40درصد مردم از سوء هاضمه در کشور رنج می‌برند و می‌توان گفت این مشکل به عنوان شایع‌ترین بیماری گوارشی در کشور به شمار می‌رود، همچنین بیشترین علت مراجعه بیماران به پزشکان متخصص گوارش است.

وی افزود: رفلکس معده، سندروم روده تحریک پذیر و اختلالات دفعی از دیگر مشکلات شایع گوارشی میان مردم است که ناراحتی‌های زیاد جسمانی برای آنان به همراه دارد.

این متخصص گوارش در رابطه با بیماری‌های کبدی اظهار داشت: بیماری‌‌های کبد در زمره بیماری‌ های گوارشی به شمار رفته که شایع‌ترین آن کبد چرب است به طوریکه 30 تا 35 درصد افراد جامعه به ویژه افراد چاق مبتلا به کبد چرب می‌شوند.

آگاه ادامه داد: رژیم غذایی مناسب و مصرف مواد غذای ناسالم مشکلات گوارشی را افزایش می‌دهد به طوری که تند خوردن غذا، سرو غذا در زمان نامناسب، استفاده از فست‌فودها و انواع سس و نوشابه می‌تواند سبب بیماری‌های گوارشی در افراد شود. همچنین استعمال سیگار و مصرف الکل در این زمینه از دیگر علل سوء هاضمه، رفلکس، مشکلات کبدی و دیگر بیماری‌های گوارشی می‌شود.

وی زندگی ماشینی، کم‌تحرکی و نداشتن برنامه غذایی مناسب را سه علت عمده بیماری‌های گوارشی برشمرد و افزود: سندروم روده تحریک‌پذیر از دیگر بیماری‌های شایع گوارشی بوده که با اختلال دفع، اسهال، یبوست، دفع گاز زیاد روده و دل‌درد همراه است.

این متخصص گوارش تأکید کرد: با رژیم غذایی مناسب، کاهش استرس روحی،‌ ورزش و عدم استعمال سیگار و مصرف الکل می‌توان از بیماری‌های گوارشی جلوگیری کرد.

آگاه افزود: سرطان دستگاه گوارش در کشور رو به رشد بوده که بیشترین نوع آن سرطان معده است. با وجود بهبود شرایط اجتماعی و تغذیه سرطان معده کاهش نداشته و دلیل آن وجود مواد غذایی ناسالم همچون سبزی و میوه‌هایی که با سموم مختلف و علف‌کش‌ها همراه شده‌‍‌اند، است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها