jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۱۷۶۴۱ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۱۱:۲۵

اگر شما هم در برابر وسوسه خوردن بستنی آن هم در روزهای داغ تابستان نمی‌توانید مقاومت کنید، ممکن است سوالات بسیاری برایتان مطرح ‌شود‌.

یک اسکوپ بستنی چه میزان کالری دارد؟

ازجمله آن که چه حجمی از بستنی را می‌توان جایگزین شیر کرد و میزان دریافت کلسیم از بستنی چه میزان است‌؟ هر اسکوپ بستنی رنگی چه میزان کالری دارد و آیا افزودن تکه‌های کیک و بیسکویت و شکلات به این بستنی‌ها به بالا بردن ارزش تغذیه‌ای آنها کمکی می‌کند؟

لازم است بدانید بستنی به همراه حجمی از هوا تهیه می‌شود و میزان دریافت آن را به صورت حجمی (لیوانی) و نه وزنی می‌سنجند.

از دیدگاه متخصصان علوم غذایی، دو موضوع درباره بستنی مطرح است. عده‌ای بستنی را در گروه دسرها و مواد پرچرب غیرضروری قرار می‌دهند و تعداد بیشتری از متخصصان، آن را در گروه شیر و لبنیات تقسیم‌بندی می‌کنند.

گروهی که بستنی را در گروه لبنیات قرار می‌دهند، نصف یک لیوان بستنی را معادل یک واحد لبنیات در نظر می‌گیرند که از نظر کالری با یک لیوان ماست یا شیر یا دو لیوان دوغ برابری می‌‌کند و می‌گویند یک و نیم لیوان بستنی ساده بدون خامه و مغز آجیلی و افزودنی شکلاتی می‌تواند سه واحد نیاز روزانه فرد را به لبنیات تامین کند، اما از نظر میزان کلسیم نصف لیوان بستنی نمی‌تواند همچون یک لیوان شیر یا ماست تامین‌کننده کلسیم روزانه باشد.

کالری اسکوپ‌ها را دست‌کم نگیرید

یک اسکوپ بستنی چه میزان کالری دارد؟ به طور معمول یک اسکوپ بستنی یخی که فاقد شیر و چربی است، به‌واسطه شکر مورد استفاده، تقریبا 120 کالری انرژی دارد، اما یک اسکوپ بستنی لبنی خامه‌ای دست‌کم حاوی 145 کالری انرژی است که البته اگر با خامه اضافی، سس شکلاتی و انواع مغز گردو، پسته، فندق و میوه‌های نیمه‌خشک تزئین شود، کالری‌اش چند برابر خواهد شد.

این دسرها به دلیل آن که بسیار شیرین هستند، پس از افزایش سریع قند خون و ترشح ناگهانی انسولین، سبب افت شدید قند خون می‌شوند و موجبات گرسنگی و افزایش اشتها را فراهم می‌کنند.

کیک بستنی‌ رنگی

در میان بستنی‌های فله‌ای رنگی که همچون جعبه مداد رنگی در بستنی‌فروشی‌های سطح شهر به چشم می‌خورند، حتما با انواعی که حاوی تکه‌های کوچک کیک، ویفر، بیسکویت یا شکلات باشد، مواجه شده‌اید.

این افزودنی‌ها نه‌تنها سبب افزایش ارزش تغذیه‌ای بستنی نمی‌شود، بلکه به‌واسطه شکر، اسید چرب ترانس و روغن‌ هیدروژنه باعث افزایش کالری هر اسکوپ بستنی می‌شود و دو برابر یک اسکوپ بستنی ساده به بدن کالری می‌رساند.

جام‌جم - فاخره بهبهانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر