jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۴۹۷ ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

روز گذشته پدر عود ایران از دنیا رفت. مرد ساده، مهربان و بی ادعایی که در روزگاری که ساز عود در ایران رو به فراموشی می‌رفت، با نوشتن قطعات زیبایی برای این ساز آن را دوباره احیا کرد. اگر فعالیت‌های استاد اسکندر ابراهیمی زنجانی مشهور به منصور نریمان نبود، شاید امروز ما با ساز عود که با نام بربط اشارات زیادی در ادب فارسی به آن شده است بیگانه بودیم و ترک‌ها و عرب‌ها با توجهشان به این ساز آن را تصاحب کرده بودند.

همه کسانی که او را می‌شناسند می‌دانند مهربان، ساده و صمیمی بود، بی‌هیچ ادعایی با کوچک و بزرگ حرف می‌زد و با آن که کوله باری از تجربه داشت، هرگز به خود مغرور نشد و مهربانی و صمیمیتش تحت الشعاع هیچ چیز قرار نگرفت. او متولد سال 4131 در مشهد بود و نواختن تار، سه تار و نی را نزد پدرش آموخته بود. از 41 سالگی هم در رادیو مشهد به عنوان تکنواز ساز زده و چهار سال هم در رادیوی شیراز فعالیت کرده بود. پس از آن هم در تهران ساکن شده و فعالیت کرده بود. در کارنامه فعالیت‌های او همکاری با استادان بزرگی چون جلیل شهناز، فرهنگ شریف و پرویز یاحقی به چشم می‌خورد.

از آثار این هنرمند می‌توان به کتاب‌های «شیوه بربط نوازی»، «24 قطعه برای عود» و «ردیف موسیقی ایران برای عود» اشاره کرد. سال 1931 کتاب «ردیف موسیقی ایران برای عود» به قلم نریمان رتبه دوم دوسالانه کتاب موسیقی در مراسم خانه موسیقی معرفی شد. زنده‌یاد نریمان به عنوان پدر عود ایران در آیین پایانی بیست‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر هم تجلیل شد.

پیکر زنده‌یاد منصور نریمان استاد پیشکسوت عود روز جمعه 62 تیر، ساعت 9صبح از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر