حق بیمه کارگران افزایش یافت

جزئیات هزینه جدید در فیش‌های حقوق

۱۱ ماه پس از ابلاغ توقف دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران، سازمان تامین اجتماعی با صدور اطلاعیه ای خطاب به کارفرمایان مصوبه شورای عالی کار را لغو و خواستار پرداخت دوباره حق بیمه بابت بن نقدی ۱۱۰هزارتومانی شد.
کد خبر: ۸۰۴۹۴۳
جزئیات هزینه جدید در فیش‌های حقوق

اول مردادماه سال ۹۳ مصوبه ای از شورای عالی کار ارائه شد که طی آن بر توقف دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران و مشمولان قانون کار تاکید شده بود و این مصوبه خیلی زود از سوی معاون روابط کار وزارت کار برای اجرا به تامین اجتماعی ابلاغ شد.

حرف این بود که تامین اجتماعی از زمان ابلاغ مصوبه شورای عالی کار، دیگر نباید بابت حق بن نقدی کارگران که به عنوان یکی از مزایای رفاهی و انگیزشی کارگران محسوب می شود، حق بیمه دریافت کند که عملا اجرای این بند به معنای کاهش درآمد بیمه ای تامین اجتماعی بوده است.

البته در آن زمان نمایندگان کارگران عنوان کرده بودند که دریافت حق بیمه بابت بن نقدی از کارگران هیچ فایده ای برای آنها نداشته و تنها برای کارگرانی که در دو سال پایانی قبل از بازنشستگی قرار داشتند می توانست اهمیت داشته باشد و از بابت پرداخت حق بیمه بیشتر، مسلما حقوق بیشتری نیز در دوران بازنشستگی دریافت می کردند ولی برای سایر گروه ها که بیش از ۱۰ میلیون نفر می شوند، تنها یک هزینه اضافه بود.

تصویر ابلاغیه توقف دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران در سال ۹۳

(مصوبه شورای عالی کار)

کارگران در آن مقطع بر این موضوع تاکید داشتند که مصوبه لغو دریافت حق بیمه از بن نقدی با پیگیری وزیر کار به شورای عالی کار منتقل شده بود که در نهایت نیز به فوریت به تصویب رسید؛ اما حالا کمتر از یکسال از زمان اجرای آن و با وجود اینکه در ابلاغیه معاون روابط کار وزارت کار به تامین اجتماعی زمانی برای پایان اجرای مصوبه یادشده مشخص نشده بود؛ اما حالا تامین اجتماعی ابلاغیه ای را به استان ها ارائه کرده و از آنها خواسته تا دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران را از سر بگیرند.

به نظر می رسد این تصمیم تامین اجتماعی با توجه به اینکه نمایندگان کارگری عنوان کرده بودند، پرداخت حق بیمه بابت بن نقدی تاثیری در وضعیت کارگران نخواهد داشت؛ به صورت مستقیم با مباحث درآمدی و تلاش این سازمان برای افزایش میزان درآمدهای بیمه ای مرتبط باشد.

در سال گذشته وزیر صنعت نیز در اینباره اظهارنظر کرده بود و عنوان داشته بود که اقدام وزیر کار در پیگیری لغو دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران بنا به درخواست کارفرمایان بوده و از اینرو دولت در راستای حمایت از کاهش هزینه های کارفرمایان؛ این مسئله را دنبال کرده است.(مهر)

تصویر ابلاغیه جدید تامین اجتماعی برای دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۷
كارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
جام جم سر كیسه را چسبیده ای خبر از ته كیسه نداری ؟!!! كل حقوق كارگر زیر خط فقر و گدائیه حالا تو از كسر 7 و 8 هزار تومان حق بیمه می گی !!! این هم حكایت همان دو برابری حق مسكنه . لطفا از اینجور دلسوزی ها برای ما كارگران نكن .
كارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۶ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
اون ابلاغیه جدید كه نه نامه ایه و نه شماره و نه تاریخ داره . ما را گرفتی .
اگر چنین است من از اون بهتر می تونم متن بنویسم . درسته كارگریم اما نه دیگه اینقدر .
آشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
بابا این ریش اینم قیچی! خودتون ببرید خودتونم بدوزید. ما چكاره ایم
كارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
برای ما بخاطر چقدر دل می سوزانند و برای معلم كجا ؟!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۹ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
تامین اجتماعی هیچ سودی نداره به نظرم بیمه تامین اجتماعی رو حذف وهمه بیمه خدمات درمانی بشن
REZA
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
بهتره یه طرفه هم به قاضی نرید من یه كارفر ما هستم كه آموزشگاه دارم و 10 نفر نیروی بیمه شده دارم اینقدر تامین اجتماعی و دارایی اذیت میكنند كه دارم از خیرش میگذرم یا تو این چند ماه آموزشگاه رو تعطیل می كنم یا از افراد بازنشسته استفاده می كنم كه بیمه نمیخوان و 10 نفر جوان رو مجبورم بی شغل كنم. ما اشتغال ایجاد می كنیم و هزینه میكنیم از اون ور دولت ژست میگیره میگه اشتغال ایجاد كرده ایم و حتی یه ریال هم كمك نمیكنه
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۴
۰
۰
قرار شد حق مسكن 40تومان باشه ولی چی شد؟؟؟ دولت فقط بلده بنزین و میوه و.... را گرون كنه

نیازمندی ها